Softinyo

Mobil Uygulama Fiyatları - Softinyo

Mobil Uygulama Fiyatları

Bu size yardımcı oldu mu?
5/5.00 Puan (1 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-12-11 01:16:51

Son Güncellenme Tarihi : 2022-12-11 01:16:51

Mobil uygulama fiyatları; mobil uygulama ile işi büyütme, sipariş arttırma ve daha büyük bir kitleye ulaşmak amacıyla markaya ait Android veya İoS üzerinde mobil uygulama sahibi olmaya karar verildiğinde gündeme gelmektedir. Mobil uygulama konusunda öncelik; ihtiyaç belirlenmesidir. Hedef kitle ve iş planı belirlenmeli, markaya ait mobil uygulama ile markaya ve hedef kitleye sağlanılacak faydalar tespit edilir. Mobil uygulamanız, diğer mobil uygulamalarla karşılaştırıldığında ne tür farklara sahip olacağı ve teknik detayları gibi kriterlerin değerlendirilmesi ile mobil uygulamaların yapıları ve fiyatları farklılık göstermektedir.

 Markaya ait logoların, renklerine özgü paletlerin, ikonların, web sitesinin ve sosyal medya platformları üzerindeki hesaplarının varlığı önemlidir. Mobil uygulama hizmeti alarak bu özelliklere sahip olabilirsiniz. Mobil uygulamanın varlığı kadar önemli olan bir husus da içeriğin olmasıdır. İçerik mobil uygulamanın en önemli özelliğidir ve ön planda kalır. Mobil uygulama fiyatları belirleme hususunda mobil uygulamanızın tasarımı da fiyat etkenleri arasında yer alır. Örneğin sade ve temel görünümlü bir tasarımın fiyatı, daha kapsamlı ve detaylı bir uygulamaya göre farklıdır. Ancak kulanım açısından kullanıcıları yormamak üzerine bir plan oluşturulduğunda sade tasarım daha çok iş görürken amaç daha kapsamlı olduğunda basit tasarımlar tercih edilmez. Markanızın ve sizin ihtiyaç ve talepleriniz doğrultusunda tasarım çeşitleri göz önünde bulundurularak seçim yapmanız beklenir. 

Mobil uygulamanızın kullanıcı tarafından yüklenmesi sonrasında; yükleme sırasında istenilen erişim izinlerinin kısıtları ve üyelik istemi, hesap açılış isteği gibi hususların da kararlaştırılması gerekir. Eski cihazlar, veri bağlantısı düşük olan cihazlar vb. Durumlarda uygulamanızın açılabilmesi önemlidir. Ayrıca yeni üyelik adımlarının kolaylaştırılması önemlidir. Mobil uygulama fiyatları arasındaki farkların nedenleri bu hususların yanı sıra güç kullanımı gibi konularda iyileştirilmiş olmalarına da bağlıdır. Az enerji harcayarak batarya dostu bir mobil uygulama tasarımı yapılması önemlidir. Farklı cihazlarda ve ekran çözünürleri içerisinde açılarak kullanılabilen mobil uygulama tasarlanmış olması önemlidir. Veri girişlerinin kalıcı olması, yani adres bilgisi gibi bilgilerin tekrar tekrar girilmesi kullanıcıların hoşuna gitmeyen bir durum olmaktadır. Minimum veri alımı ile tercihleri ve izinleri yöneterek zaman kazandırmak, mobil uygulama için önem arz etmektedir. 

Mobil uygulama fiyatları belirlenirken mobil uygulamanız için talep ettiğiniz ek özellikler de ön plana çıkmaktadır. Marka ya da iş için güvenlik konusunda ek tedbirlere gerek duyulması durumlarında mobil uygulama yazılımı üzerine SMS kodu ile giriş sağlanması, parmak izi tanımlayıcısının eklenmesi gibi ek doğrulama ve güvenlik seçenekleri bulunmaktadır. 

Mobil uygulamalar sürekli olarak değişim ve gelişim sürecinde olurlar. Tahmin edilen kişi sayısının üzerinde bir kullanıcı sayısına ulaşıldığında uygulamanız için modüler tasarımlar işe yarayacaktır. Bu noktada uygulamanızın gelişime açık tasarım özellikleri ile oluşturulması önem taşır. Mobil uygulama fiyatları konusunda göz önünde bulundurulan bu noktalar, mobil uygulamanızın kapsamı ve kalitesi konusunda rol almaktadır. Mobil uygulamanın tesliminden sonra ücretsiz destek, kodlamada hata olmaması, 7/24 erişim sağlanması, kullanıcı deneyimi iyileştirilmesi, üstün performans özellikleri tarafınıza sunuluyor. 

1.1 Mobil Uygulama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mobil uygulama fiyatları belirlenmesi konusunda pek çok kriter bulunmaktadır. Marka, firma ya da kişi özelinde ihtiyaç ve talepler değişiklik gösterir. Bu ihtiyaçların karşılanması sürecinde mobil uygulamanın tasarımından yazılımına dek geniş bir ağda çalışmalar yapılarak mobil uygulama fiyatlarının belirlenmesi sağlanır. Uygulama ile alakalı akla gelebilecek yeni fikirler doğrultusunda mobil uygulamanın modüler tasarlanması, logolara sadık kalınarak markaya has marka renklerini yansıtan bir mobil uygulama tasarımının yapılması, güvenli bağlantı ve üyelik sisteminin oluşturulması gibi konular ile uygulama özelliklerinin belirlenmesi sonucunda bir fiyat sklası çıkartılır. Basit bir sürüm ile başlayarak geliştirme sağlanması özelliği en çok tercih edilen modüller arasındadır. Mobil uygulama içerisinde kullanıcılar tarafından görülmeyen ancak uygulama sahibi için hayati önem taşıyan bir konu, geri bildirimlerin alınmasıdır. Firmalar için özellikle oldukça değerli olan geri bildirimler ile piyasada kaliteli bir duruşun sürdürülmesi sağlanır. Gelen verilerin incelendiği yapı sayesinde kullanıcıların giriş alışkanlıklarından ve ürünlerin beğenilme oranlarından haberdar olmak gibi önemli veriler elde edilir. Bir sonraki adımınızı şekillendirme konusunda işe yarar bir ekran olan geri bildirim ekranı, mobil uygulama içindeki en önemli safhalardandır. 

Mobil uygulama fiyatları belirlenmesi hususunda Android ve İOS platformları dahilinde sık güncelleme durumları ve yeniliğe açıklık gibi konular gündemde olmaktadır. Güncellemelere uyumlu bir mobil uygulama geliştirilmiş olması neredeyse bir mecburiyet sayılmaktadır. Bu çerçevede şekillenen fiyat değişimleri de mobil uygulamanın tercih edilmesi ve sürdürülebilir bir platform olması yönünde oldukça önemlidir. Tekrarlayan ödemeler yerine uyumlu bir mobil uygulama ile tek ödeme planı içerisinde uzun süre boyunca güncellenebilecek bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. 

Mobil uygulamada oluşturma ve geliştirme fiyatları belirlenirken kriterlerin ne olduğu pek çok kullanıcı ve müşteri tarafından merak edilmektedir. Projenin geliştirme aşamasında bir sayaç prensibi kullanılarak maliyet hesabı yapılır. Geliştirmenin maliyeti tam olarak sabit bir şekilde belirli değildir. Her bir uygulama çalışması için nihai maliyet unsuruna etki eden pek çok parametre bulunur. Farklı geliştirici ve oluşturucular için maliyet, projenin karmaşıklığı ve süre gibi etkenlere bağlı değişiklik gösterir. Mobil uygulama fiyatları belirlenmesinin öncesinde hazırlanan dokümanlar ve yazılım yardımcıları, süre ve fiyat belirlenmesini kolaylaştırır. 

 • Uygulama türü
 • Hangi platform/platformlara uyumlu olacağı
 • Tasarımı
 • Sayfa sayıları
 • Altyapı özellikleri, genel özellikler

Mobil uygulama maliyetine etki eden başlıca konulardır. Bu ihtiyaçlara ve etkenlere göre değerlendirme yapılması gerekir. Sonuçların listelenmesi ile nihai maliyet hesabına ulaşılır. Bunların yanı sıra mobil uygulamanın işlevselliği ve amacı, destekleyeceği platformların ve cihazların belirlenmesi, entegrasyon seçimi, görseller, donanım özelliklerinin kullanımları, bakımlar, güncellenmelerin planlanması gibi hususlar da belirlenerek fiyat belirlemesi yapılır. 

1.2 Mobil Uygulama Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir mobil uygulamanın fiyatını pek çok faktör etkiler. Bunların başında gelen işlevsellik ve amaç konusu; mobil uygulamanın ne amaçla kullanıcılar tarafından tercih edileceğinin belirlenmesini gerektirir. Kullanıcılar mobil uygulamayı neden tercih edecekler sorusunun cevabı etrafında şekillenen çerçevede uygulamanın işlevsel amaçları belirlenir. 

Mobil uygulama fiyatları konusunu etkileyen bir diğer faktör uygulamanın hangi cihazları destekleyeceği ile alakalıdır. Örneğin uygulama sadece Android için mi? Ya da İOS ile uyumluluğu nedir? Android ve masaüstü sürümleri mevcut olacak mı? Hangi cihazlar üzerinde desteklenecek? Örneğin iPhone telefonlara mı özel olacak gibi soruların cevapları önemlidir. 

Mobil uygulamanın entegrasyon seçimleri kapsamında 3. parti uygulamalar ile beraber çalışma seçenekleri de belirlenir. Bunun dışında görsel nesne kullanımı, mobil uygulamanın içerdiği nesnelerde karmaşıklık durumu gibi özellikler de maliyete etki eder. Fiyatlandırma konusunda bir diğer kıstas; donanım özelliklerinin kullanımlarıdır. Uygulama akıllı telefon üzerinde veya tablet ile kullanımında konum bilgisi, NFC özelliği, hareket işlemcisinin varlığı vb. Özellikler maliyet belirlemede önemlidir. Son olarak mobil uygulama için bakım ve güncellemeler konusunda bir planlama yapılır. Bu planlama dahilinde proje bittikten sonra güncellemeler ve hatalar için teknik destek sağlanır.

Mobil uygulamalar arasında temel farklılıklar mevcuttur. Örneğin üyelik sisteminin olup olmayacağı bir seçimdir ve bu seçim çerçevesinde üyelik sistemi özellikleri ve yetkileri değerlendirilir. Temel üyelik, e-posta ve şifre ile üyelik, sosyal medya hesapları ile üyelik oluşturma ya da gelişmiş yetkilendirme özelliği gibi farklı üyelik sistemi seçimleri sunulur.

Bir diğer fiyat değiştirici unsur ise verilerin hangi yöntem ile saklanacağıdır. Bulut üzerinde mi, lokal hafızada mı saklama tercih edilecek? Yani verilerin uzak bulut sunucularında saklanması ve uygulama verilerinin telefon hafızasında saklanması arasında fiyat farklılığı mevcuttur. Mobil uygulama fiyatları belirlenirken ekran seçimi seçeneğinden de bahsetmek mümkündür. Bu bağlamda ekran sayısı seçenekleri ile fiyat farklılığı oluşabilmekte. Diğer özellikler olarak In-App yani uygulamada abonelik ve ürün satışları durumlarının olup olmadığı, çoklu dilin desteklenip desteklenmeyeceği, konum etkileşiminin gerekip gerekmediği, bildirim ve kamera etkileşimi özellikleri gibi farklı seçimler yapılabilir. 

1.2.1 Yazılım Firmasının Kurumsallık Seviyesi

Firma ve markalar için kurumsal yazılım önemi yüksektir. Firma verimliliğini arttırma konusunda kurumsal yazılım ve yazılım firmasının kurumsallığı oldukça önemlidir. Yazılım oldukça büyük ve geniş çerçevede yer alan bir sektördür. Gelişen koşullarla beraber artık yazılımsal projeler de gelişip değişiyor. Sınırları sürekli olarak gelişen yazılım konusunda gerekli tüm teknolojik imkanlardan yararlanılması gerekiyor. Bu gelişen teknolojiye ayak uyduran projelerin gelişiminde yazılım firmaları ön plana çıkıyor. Yazılım firmaları müşteri ihtiyaç ve istekleri çerçevesinde uygun düzeyde projelerin üretimini ve stratejik gelişmeyi sağlıyor. Ürünlerin tasarlanmasından teknolojik imkanların değerlendirilmesine kadar olan bir süreç ile yazılımsal hizmet ortaya çıkıyor.

Yazılımların çeşitlendirilmesi oldukça mümkün olan bir konudur. Yazılım ürünlerindeki çeşitliliğin yanı sıra sektör farklılığına ve çeşidine göre de yazılımlar değişiklik gösteriyor. Her sektörün kendisine has ihtiyaçları ve özellikleri oluyor. Bu bağlamda sektöre uygun yazılım geliştirilmesi gerekli hale geliyor. Sağlık, güvenlik, eğitim, pazarlama, ürün satışı vb. Pek çok farklı alanda farklı yazılım projelerine ihtiyaç duyuluyor.  

Bir yazılım projesi talep edildiğinde, kurumsal yazılım firmaları genellikle müşterilerin tercihi oluyor. Bu noktada yazılım firmasının sağladığı güven boyutu en önemli seçim kriteri oluyor. Ciddi maliyetlere yol açabilen yazılım çalışmalarında beraber çalışılan firmanın her anlamda güven sağlaması oldukça önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Kurumsal yazılım firmaları, Mobil uygulama fiyatları konusunda da net bir hesaplama modülü gösterdiği için maliyet konusunda da güven sağlıyor. Kurumsal bir yazılım firması ile çalışmayı seçmek; yazılım projesinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için şart olarak görülüyor. İhtiyaçların doğru anlaşılması, taleplerin doğru değerlendirilmesi gibi konularda kurumsal bakış açısı ortaya çıkan yazılım projesini iyileştiriyor. Kurumsal yazılım firmalarının müşteri ile iletişimleri değerlendirildiğinde, müşteriye daha doğru yaklaşım sergilenmesinden kaynaklı olarak daha sağlam temeller üzerinde bir iletişim sağlanıyor. 

Yazılım firması ile müşteri arasındaki iletişimin iyileştirilmesi alınan hizmetin kalitesinin arttırılmasına olanak sağlıyor. Doğru iletişim ile doğru açılardan kriterler değerlendirilerek sonuç odaklı çalışma prensibi sergileniyor. Bu sayede bir güven temeli oluşturuluyor ve kurumsal kimliğin güven sağlaması ile kalitesi arasında doğrudan bir ilişki kuruluyor. Kaliteli işlerin ortaya çıkarılması ile yazılım projesi ve bu projeyi yürüten yazılım firmasının değeri ve bilinilirliği arttırılıyor. Profesyonel hizmet aldığını hisseden müşteriler firma için olumlu düşüncelerini paylaşıyor ve bilinme düzeyine ve marka tanıtımına destek oluyor. 

Kurumsal ve güvenilir yazılım firması; iş faturalandırılması, fiyat tespiti, teslim sürecinin detayları, onaylar, görevlendirmeler ve takipler, yasal yükümlülükler gibi detayları müşteriyi yormaksızın üzerine alarak müşterinin yalnızca sonucu satın almasını ve bu süreçlerde yorulmamasını sağlıyor. Kurumsal yazılım firmalarının üstlendikleri bu aşama görevleri ve yasal durumlar, müşterilerin üzerinden büyük bir sorumluluğu alarak onların iş yükünün hafiflemesine yardımcı oluyor. Profesyonel yaklaşım ile işini sürdüren yazılım firmalarında olası şikayetler ve sorunlar anında müdahale ile ortadan kaldırılıyor ve sorunsuz bir süreç ile mobil uygulamanın tamamlanmasını sağlıyorlar. 

Yazılım firmasının kurumsallık seviyesi yükseldikçe; alınan hizmetin kalitesi ve her iki tarafında memnuniyet düzeyi arttırılmış oluyor. Hizmetin zamanında teslimi, istenilen hususlara yönelik çözümlerin sunulması, hedefe odaklı çalışma, ödeme zamanlarının belirli olması, mobil uygulama fiyatları konusunda etkenlerin açıkca belirtilmesi, karşılıklı saygı ve iyi müşteri ilişkileri konularında daha iyi standartlarda bir hizmet almak mümkün hale geliyor. Profesyonel ekip çalışması ile ortaya çıkartılan mobil uygulama ve benzeri hizmetler, ciddiye alınan iş yaklaşımı ile üretiliyor. Güven ve kalite konusunda müşteri memnuniyetini sağlayan kurumsal yazılım firmaları güvenilir kaynak olmalarının öneminin farkında olarak sürekli halde en iyi işleri çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu sayede kalitenin devamlılığı ve yeni iş ortaklıklarının kurulması mümkün hale geliyor. Memnuniyetin müşteri tarafından sektörde duyurulması ile yazılım firmasının iyi reklamı, en iyi reklam çeşitlerinden biri olan önerme modeli ile yapılmış oluyor. 

Kurumsal yazılım firmalarının da elbette hukuki yükümlülükleri bulunuyor. Bu yükümlülükler kapsamında müşterilerine karşı da bazı görevleri bulunuyor. Firmanın daha kuruluş aşamasından itibaren uyguladığı yasal mevzuatlar ile güven sağlaması ve işi doğru şekilde ve yasal olarak yürütmesi, kurumsal yazılım firmalarının önemini arttıran başka bir etken olarak görülüyor. Müşteri haklarını yasal olarak gözeten ve uygulayan kurumsal kimlikli yazılım firmaları sözleşme esasları ve teslim tarihi gibi önemli konularda tamamen yasal mevzuatlara uygun hareket ederek müşteri memnuniyetinin üst düzeyde olmasını sağlıyor. 

Kurumsal yazılım firmalarının bir diğer önemli özelliği de ulaşılabilirlik olarak görülüyor. Bilinir, güvenilir ve profesyonel yazılım firmaları her an ulaşılabilir olmaları ile dikkat çekiyorlar. Müşterilerin olsaı sorunları ya da oluşabilecek soruları için her daim ulaşılabilir kalan yazılım firmaları müşterilerine sürekli destek ve yardım vererek güven temellerinin sağlam kalmasını sağlıyorlar. Bu sayede sürdürülebilir bir iş kalitesi ortaya çıkıyor. Ayrıca kurumsal kimlik sayesinde işlemlerin güvenliği konusunda da müşterilere bir destek ve güvenilir olma kaynağı sunuluyor. Tüm bilgiler SSL ile koruma altında kalıyor ve işlemler güvenle ilerletiliyor. Güvenlik sistemleri kötü niyetli kişilerce yapılan işlemleri otomatik düzeyde tespit ederek iptali sağlıyor. 

1.2.2 Mobil Uygulama Kalitesi

Mobil uygulama kalitesi, mobil uygulamanın amaca uygun ve tercih edilebilir olmasında en önemli etkendir. Kullanıcılar kalitesiz buldukları mobil uygulamaları tabii ki kullanmayı tercih etmezler. Başarılı bulunan, kaliteli diye nitelendirilen mobil uygulamaların bazı özellikleri mevcuttur. Mobil uygulama fiyatları da kalitesine göre değişmekte ve kaliteye göre kullanıcı memnuniyeti ya da memnuniyetsizliği ortaya çıkmaktadır. 

Iyi mobil uygulama kalitesi ile mutlaka benzeri uygulamalardan ayrılabilmelidir. Yoğun bir rekabet ortamının olduğu sektörde başarılı olarak bunu sürdürebilecek mobil uygulamalar mutlaka kaliteleri ile bu farkı yaratır. Mobil uygulama, bir web sitesinin uygulamaya aktarılması değildir. Bu şekilde üretilenler bir uygulama olarak değere sahip değildir ve kullanım açısından tercih edilmeleri için bir sebep yoktur. Sıfırdan bir uygulama yapılması, oldukça önem gösterilmesi gereken ve tamamen mobil uygulama olarak kullanıma hitap eden temel parametreleri içermektedir. Asıl hedef her zaman için uygulamanın verim düzeyinin yüksek olmasıdır. Her gün binlerce yeni uygulama çıkartılmaktadır. Ancak her biri ayakta kalarak kullanıcı sayısının artmasına şahit olamamaktadır. 

Başarılı ve kaliteli bir mobil uygulama öncelikle kullanıcı dostu olmalıdır. Kullanıcı dostu tabiri internet dünyasında artık pek çok alanda ve şekilde karşımıza çıkmakta. Bu tabir ile internet projeleri üzerinde bulunan herkes kullanıcı olarak tanımlanır. Kullanımı kolay olan tasarımlar da bu kullanıcı profilinin memnuniyetini sağlar. Karmaşadan uzak, pratik kullanım olanağı sunan uygulama tasarımları, kolay erişilebilirlik, rahatsızlık sağlamayan renk ve sembol, şekil seçimi, görsel uyumu vb. Seçimler dost canlısı bir tasarıma sahip olunmasını sağlar. Bu dost canlısı görünüm de kullanıcıların memnuniyetini arttırır. Bu sayede mobil uygulama kullanımı artar ve ayakta kalma süresi uzar. 

Mobil uygulama tasarım ve geliştirme süreçlerinde mutlaka popüler uygulamalar takip edilir. Burada aynı sektöre hizmet eden ve ismini duyurmuş firma ve markaların uygulamaları tabiri caizse didik didik kurcalanabilir ve neyin öne çıktığı konusunda fikir sahibi olunabilir. Geri dönüş ve alınan yorumlara bakılarak sektörde neyin doğru neyin yanlış, neyin eksik neyin fazla görüldüğünü bilmek mümkün olur. 

Mobil uygulamanın güncel tutulması ve olabilecek sorunlara karşı önlem alınması gerekir. Ayrıca bir sorun oluşması durumunda hızlı müdahale müşteri kaybı yaşanmaması için çok önemli bir kriter olmaktadır. Yapılıp sürüldükten sonra kendi haline bırakılmış ve geri dönüşler dikkate alınmamış bir uygulama müşteri kazanmanın yerine hali hazırda olan müşterilerin de kaybedilmesine neden olur. Planlanan zamanlarda güncellemelerin yapılması, geri dönüşlerin dikkate alınması, yorum ve değerlendirmelere dönülmesi şarttır. Hem uygulama ile hem de kullanıcılar ile ilgilenilmelidir. 

Kaliteli bir mobil uygulama, kalitesini ispat ettikten sonra silinmez. Kararlı ve istikrarlı uygulamaların silinmesi için özel sebepler gerekir ancak. Mevcut açıkların kapatılması, müşteriler ile ilgilenilmesi, güncelleme ve bakımların planlanarak yerine getirilmesi, sorunların hızlı şekilde çözülmesi gibi kaliteyi belirleyen unsurlar göz önünde bulundurulan uygulamalarda silinme olasılığı sıfıra dek indirgenmiş olmaktadır. 

Mobil uygulamanın daha geniş kitlelere hitap edebilmesi aşamasında uygulamanın yalnızca bir market değil, mümkün olan tüm marketlere hitap edebilir olması önemlidir. Hedef kitle için tek bir marketten indirme yapılması çok da olası değildir. Tüm pazar marketlerinde olmak hedef kitlelere ulaşımı daha garanti altına almaktadır. Bilgi birikimi, profesyonel bakış açıcı ve kaliteli hizmeti ile kurumsal yazılım firmasından alınacak hizmette mobil uygulama fiyatları incelenmesinin ardından bu kalite konuları gündeme getirilerek en verimli uygulamalar tasarlanmaktadır. 

1.2.3 Mobil Uygulama Test ve Bakım Sıklığı

Bir mobil uygulama yayınlandıktan sonra her biri için söylenebilecek net bir şey vardır; her uygulama bakım ve test ihtiyacına sahiptir. Mobil uygulama kim tarafından geliştirilirse geliştirilsin uygulama yayınlandıktan sonra yeni içeriklerin oluşturulması, performans izlenmesi, yeniliklerin yayınlanması gibi konularda çalışmaya devam etmek gerekir. Aynı zamanda mobil uygulama test sürecinin doğru şekilde ilerletilmesi ve sıklıkların doğru belirlenmesi sürekli memnuniyet için önemli bir parametredir. 

Mobil uygulamanın yayınlanmasının ardından gerekli olan bakımların ve testlerin sağlanması, ödeme yöntemlerinin kontrolü, yayınlanan uygulamanın kontrol ve koruma altında tutulması mobil uygulamanın sürekliliği ve kalıcılığı açısından önem taşır. Yayınlanmış olan mobil uygulamanın korunması için nelerin gerekli olduğu bilinmeli ve takip edilmelidir. Bakım ve test gibi, kullanıcıların hassas ve kişisel bilgilerinin toplanması durumları için bir gizlilik politikasının da yer alması gerekir. Mobil uygulamalarda bu tarz önlemler eşliğinde korunan güvenlik ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Olası güvenlik risklerinin önüne geçmek ve kalitenin sürekliliğini sağlamak için testlerin ve bakımların zamanlaması önem taşır. 

Mobil uygulamaların optimizasyonu için; testler gerekmektedir. A/B testi başlıca örneğidir. Kullanıcıların mobil uygulama üzerindeki engellendikleri noktaları tespit etmek ve çözüme ulaştırmak gibi uygulamaya özgü metriklerin iyileştirilmesi mobil uygulama testleri ile sağlanmaktadır. Bu testlerin sonuçları kadar yapılma aralıkları da önemlidir. Kendi başına bırakılan mobil uygulamalarda bu hususlar çözülemeyeceği gibi karşılaşılan kullanıcı sorunları da üst üste binerek çözümü zor bir hale bürünebilir. Bu esnada çözümle karşılaşmayan kullanıcılar mobil uygulamayı silmeyi tercih edebilirler. 

Mobil uygulama testlerinde uygulama içi deneyimler optimize edilir, temel metrikler arttırılır. Uygulama derinliklerinde kapsamlı bir testi gerektiren bu durum; etkin olarak uygulamayı kullananlar, saklama oranları, bırakmalar vb. Verileri ile uygulamanın gelişimi için gerekenlerin görüldüğü bir yol haritası oluşumu sağlanır. Bir mobil uygulamanın bakım ve test aşamalarında belirli başlı hususlar önem taşır. Bu noktalara yüzeysel olarak değinmek gerekirse karşımıza şu şekilde bir liste çıkabilir:

 • Kullanıcıların segmentlere ayrılması ve hedefe yönelik deneyimlerin sunulması. Örneğin yaş aralığına uygun çözüm ya da seçimlerin belirlenmesi. 
 • Kişiselleştirilmiş deneyimler. Varyasyonlar içerisinde kullanıcıların ilgi alanlarına özgü etkileşimlerin sağlanması.
 • Ürün özelliklerinin deneyimlenebilir olması. 
 • Risklerin minimize edilmesi ve aşamaların güvenle devamının sağlanması. 
 • Sürekli olarak entegrasyonun ve teslimatın uygulanmasına ve yönetilmesine yönelik çalışmalar. Sonuçların en iyiyi bulmasının sağlanması. 
 • Kullanıcıların yolculukları ile eşleştirilmiş en iyi kullanıcı deneyiminin sunulması. 

Her kullanıcının kendine özgü yolculukları vardır ve bu yolculuk aşamalarında farklı beklentiler görülür. Uygulamalarda bakım ve testlerin yeterli sıklıklarda olması ile tüm süreçler kolaylaştırılabilir ve kullanıcı deneyiminin en iyi düzeye çıkartılmasında yardımcı olma görevi görür. Kullanıcılar için neyin nasıl işe yaradığı ancak testler ile anlaşılır olmaktadır.

1.2.4 Mobil Uygulama Tasarım Özelleştirmeleri

Mobil uygulamada tasarım özelleştirmesinin yapılması; ihtiyaçların geleceğe dönük, yaratıcı, özgün ve modern çizgilerle çözülmesini sağlar. Marka ya da firmalar için mobil uygulama tasarımında projeler başarı odaklı yapılmakta ve en yüksek verimin sağlanması amaçlanmaktadır. Üst kalitede bir mobil tasarım amacıyla çalışan profesyonel ekip eşliğinde mobil uygulama tasarımı konusunda tüm özelleştirme adımları gerçekleştirilerek tasarımın en iyi verimi sağlaması amaçlanır. Müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilen ve sunulan özelleştirme seçenekleri dahilinde tüm vizyonların gerçeğe dönüştürülmesi sağlanır. Müşteriler birbirilerinden farklı ilgi ve ihtiyaçlara sahiptir. Aynı şekilde mobil uygulamayı kullanan kullanıcı kitlesi de farklı ihtiyaç ve beklentileri olan kişilerden oluşur. Bu nedenle farklı ihtiyaç ve beklentilere, bu ihtiyaç ve beklentilere özgü çözümler sunulmalıdır. 

Bir mobil uygulama sistemli bir plan doğrultusunda çalışmalı, rakiplerin incelenmesinden sonra benzersiz ve taleplere yönelik cevap verebilen nitelikte olmalı, hedef kitle için bilinçli ve özelleştirilmiş tasarım modellemesi ile ara yüz tasarımına sahip olmalı ve farklı platformlar üzerinde hatasız performans gösterebilmelidir. 

Özelleştirme çalışmaları neticesinde hedef kitle içerisinde de bir gruplandırma yapılabilmekte ve nokta atışları ile çözümler sunularak ihtiyaçlara cevap verilebilmektedir. Kullanıcıların kendilerine has ve özel çözümlerle karşılaşması, uygulama üzerinden markaya duyulan sempatiyi yükseltmekte ve kullanıcı deneyimini de iyileştirmektedir. 

1.2.5 Mobil Uygulamanın Özellikleri

Bir mobil uygulama fiyatları konusunda etkili olan her bir konu aslında mobil uygulamanın verimlilik özellikleri için de önemlidir. Mobil uygulamalar, kullanıcıların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan ve sorunlara karşı hızlı, etkili ve zamanında çözümün sunulduğu, anında geri dönüş alınabilen ve güvenilir sistemler olarak tasarlanmalıdır. Yaptığı işi gerçekten iyi düzeyde yapması beklenen mobil uygulamaların özellikleri; uygulamanın kalitesini, markanın görünümünü, kullanıcıların memnuniyet düzeyini ve uygulamanın kalıcı olup olamayacağını belirler. 

Mobil uygulamaların en önemli özellikleri arasında ilk sıralarda hız konusu gelir. Mobil teknoloji konusunda hız oldukça önemli olan ve kullanıcıların deneyimine doğrudan etki eden bir parametredir hız konusu. Bir şeyin yüklenmesinin ne kadar sürdüğü, açılışın ne kadar zaman aldığı, beklemelerin olup olmadığı kullanıcılar tarafından anında fark edilen ve olumsuzlukları halinde kısa sürede olumsuz geri dönüşlerin yapılmasına neden olan bir konudur. Kullanıcı etkileşim süreleri, örneğin 10 saniyeden fazla sürede açılan bir pencere ile karşılaşılması halinde anında düşmektedir. Başka bir mobil uygulama özelliği olarak güncelleme konusu ön plandadır. Mobil uygulamalarda neden periyodik güncellemeler olur? Çünkü uygulama geride kalmamalıdır. Gereken düzeltmelerin ve hataların giderilmesinin yanı sıra yükseltme ve yeni özellik eklemeleri de güncellemeler ile beraber yapılmaktadır. Güncelleme konusunda gereken hareketlerin yapılmadığı uygulamalarda zamanla yavaşlama, eskide kalma, demode olma ve bunlardan kaynaklı olarak kullanıcı sayılarında azalma görülür. 

Başka bir mobil uygulama özelliği olarak güvenlik ön plana çıkmaktadır. Genel gizlilik ve kullanıcı bilgilerinin güvenliği çok önemli bir konudur. Uygulama içi satın almalarda kullanıcıların finans ve hesap bilgileri uygulamalara girilmektedir. Bu durumda bu bilgilerin nasıl saklandığı açıklanmalı ve koruma sistemleri ile gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Ayrıca kullanıcıların gizliliğinin korunması da önemi bir özellik olarak ön plana çıkar. Kullanıcı tarafından talep edilmediği müddetçe mobil uygulama kişisel ad, adres vb. Bilgilerin açıklanması uygulama tarafından engellenmeli ve kullanıcılar korunmalıdır. Kullanıcılar ancak istekleri durumunda bilgilerinden istedikleri kısmını paylaşabilmelidirler. Örneğin sürekli konum erişimi isteyen uygulamalardan kullanıcılar rahatsızlık duymaktadırlar. 

Bir başka mobil uygulama özelliği olarak; amaca yönelik olma durumundan bahsedilebilir. Uygulamalarda belli bir amaç olmalıdır. Örneğin bir sorun çözümü ya da oyun uygulaması ise uygulama bunları yapmalı ancak iyi düzeyde yapmalıdır. Bir haber bülteni ile alakalı ise
haberler ile alakalı kalmalıdır. Birbirinden farklı ve pek çok alana hizmet vermeye çalışan uygulamalar, genellikle başarısız olmakta ve kullanıcılarını kaybetmektedirler. Amaca yönelik olmama durumu etkileşimi olumsuz etkileyen faktörlerden biri olmaktadır. Ayrıca son olarak da görsel çekicilikten bahsedilebilir. UI/UX tasarımı; uzmanlar için ayrılmış bir alandır. Yaratıcı ekip üyelerinde açılış ekranları, buton tasarımları, simgeler durumlar, metinlerin düzeni, görsel öğeler vb. Yapılar planlanır. Görselliğin yanında uygulama ismi de önemlidir. Bir mobil uygulama hem ismi, görüntüsü hem de içeriği ile özelliklerini taşımalıdır. 

1.2.6 Mobil Uygulamanın Teknoloji Seviyesi

Mobil uygulamalar artık web sitelerinden daha çok tercih edilen bir tür oldukları için; mobil uygulama fiyatları pek çok marka tarafından araştırılırken cihazlar üzerindeki kullanımları da aynı hızla artmaya devam ediyor. Uygulamalar sayesinde daha az problem ve daha etkili, etken ve kullanıcı odaklı bir dolaşım deneyimi sunulabiliyor. Daha fazla satış için reklam teknikleri uygulanabiliyor, kullanıcılara özgü geliştirme ve özelleştirmelere yer verilebiliyor. Hatta uygulama üzerinde kullanıcıların hareketleri ve nerede eksiklik hissedildiği tespit edilerek bunlara yönelik iyileştirmeler yapılabiliyor. 

Firma ya da marka hedefi satış, reklam, tanıtma, eğlence vb. Ne olursa olsun verimliliğin arttırılması konusunda mobil uygulamalardan yardım almak bir ihtiyaç haline gelmiş bulunuyor. Günümüzde mobil uygulama teknolojisi konusunda geliştirme amaçlı; yerel, hibrit ve platform tabanlı yaklaşımlar bulunuyor. 

Yerel uygulama geliştirme boyutunda uygulama geliştirmenin ve oluşturmanın klasik bir yolu karşımıza çıkıyor. Her sistem kendine göre kısıtlamalar içeriyor ve yöntemleri kendisine has olacak şekilde değişiyor. Verim düzeyi yüksek ve hızlı bir uygulama için ilk adım itibariyle kısıtlamaların ve özelliklerin iyi belirlenmesi gerekiyor. Bu tip bir mobil uygulama yalnızca bir işletim sisteminde çalışır ve farklı bir işletim sisteminde farklı bir teknolojinin tercih edilmesi gerekir. Bu da yeni bir uygulama geliştirme ile aynı kapıya çıkar. 

Hibrit uygulamalar söz konusu olduğunda karma ya da melez olarak da isimlendirme ile karşılaşılır. Mobil ve web yaklaşımının beraber kullanıldığı bu uygulama modelinde birleştirme temel alınır. Mobil görünüme sahip gerçek web sitesi görünümü yapılır. Minimum uygulanabilir ürünle, kısıtlı bütçeler dahilinde genelde tercih edilir. İşlevsellik yönünden eksik kalan bu modelde performans ve pratiklik özellikleri de yetersiz kalmaktadır. Kapsamlı bir analizin ardından karma modele karar verilebilir. 

Ileri web uygulama geliştirme yani PWA yaklaşımında teknik olarak incelenirse; bir mobil uygulamanın pratikliğinin web uygulaması üzerine taşınması gibi görülebilir. Anlık olarak gelecek bildirim, erişimler, dokunma özellikleri vb. Özellikler eklenerek oluşturulur. Kullanıcı deneyimi konusunda iyileştirici bir yaklaşım olarak kabul edilir. 

Çapraz platform uygulama geliştirme yaklaşımı ile hibrit modele benzer ancak ondan aslından oldukça farklı bir yaklaşım söz konusudur. Farklı sistemleri kullanma olanağı veren yaklaşım; şirket kaynağı ve zaman konusunda avantaj sağlamaktadır. Gerçek kullanıcı testleri için prototoip oluşumuna yardımcı olmaktadır. Ölçeklenebilirlik, performans ve iş süreçleri yönünden sınırlara sahiptir. 

Platform tabanlı mobil uygulama gelişiminde mobil iş otomasyonu ürünleri ile çalışmaya olanak sağlanmaktadır. Birkaç farklı sürüm mevcuttur. Her biri farklı işletmelere farklı seçenekler sunmaktadır. Mobil istemci; çevrimiçi infobase ile etkileşimi kolaylaştırmakta, çevrimdışı modlu mobil istemci ve mobil platform olarak 3 farklı yetenek sunmaktadırlar. 

Mobil web siteleri ile PWA yaklaşımında olan web uygulaması modelinin üzerine mobil özellikler eklenir. İşletim sistemi ve cihaz uyumu sağlayan ara yüzlerden faydalanılır. HTML5 ile oluşturulmaları mümkündür ve web sitesinden daha iyi br görünüm sunar. Hızlı ve pratik bir yol olarak değerlendirilir. 

1.3 Mobil Uygulama Maliyet Hesaplama

Mobil uygulama maliyeti hesaplanırken mobil uygulama tasarımından uygulamanın kullanıcı tarafından yüklenmesi sırasında erişim izinleri, bunlara bağlı erişim kısıtları, üyelik tercihleri, hesap açılış isteği gibi konular göz önünde bulundurulur. Mobil uygulama fiyatları belirlenirken uygulamanın güç kullanımı gibi konularda performansı, daha az enerji harcayarak batarya dostu bir mobil uygulama tasarımı yapılmış olması, farklı cihazlarda ve farklı ekran çözünürlüklerinde açılabilecek düzeyde olması, veri girişlerinde kalıcılık, veri saklama tercihleri gibi pek çok konu gündemde olmaktadır.

Bir mobil uygulama için maliyet belirlenirken; uygulama için talep edilen ek özellikler ön plana çıkar. Örneğin giriş ekranında SMS ile girişin tercih edilmesi ya da parmak izi tanımlayıcısının eklenmesi gibi ek doğrulama seçeneklerinde farklı fiyatlandırma politikaları bulunmaktadır. Marka, firma ya da kişilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunulur. Bu çözüm sürecinde ihtiyaçların karşılanması için mobil uygulamanın tasarımından yazılımına dek uzanan çalışmalar yapılır. Çalışmaların sonucunda elde edilen bilgiler ike mobil uygulama fiyatları belirlenir. Güncellemeler için uyumlu, yeniliklere açık, geri dönüş alınabilen bir mobil uygulama geliştirilmiş olması kullanıcı memnuniyeti açısından önemlidir. Böylece değişim gösteren fiyat seçenekleri, mobil uygulamanın kalitesi ve sürdürülebilir bir platform olmasına yön veren tercihlerle meydana gelir. 

1.4 Hybrid & Native Mobil Uygulama Fiyatları

Mobil uygulama oluşturmada muhtemel geliştirme yolları, hybrid&native mobil uygulama geliştirme olarak bilinir. Geliştirme stratejilerinde mükemmel tercih bulunmamaktadır. Konu, geliştirme rotası olması durumunda ileriye dönük planlama yapılması ve uygulamanın gelişim mevzusunda doğru yolda ilerlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Native uygulamalar söz konusu olduklarında; İOS Android ve bunlardan az boyuta sahip olan windows mobile vb. Mobil işletimlere özel gelişitirme araçlarından ve dillerinden faydalanılır. Hibrit uygulama modelinde native kapsayıcısına gömülü halde HTML5 inşaası ve hibrit, native tasarım öğeleri uygulamayı oluşturma amacıyla bir araya gelirler. 

Hibrit mobil geliştirme farklı yaklaşımlara bölünebilir. Web hibrit uygulamalar; web sitesinin etrafında olup altında yatan platform üzerinde bazı özelliklerin sergilenmesini sağlayan shell ve wrapperrsler’a bağlıdır. Saf hibrit uygulamalar ise altta yatan platform API’sının hedef dile maruz bırakıldığı metodoloji mevcuttur. Ikisi arasında olan tercih geliştiriciler ve işletmeler arasında anlaşmazlığa yol açmaktadır. Iki metodoloji de avantajları ve dezavantajları ile bulunmaktadır. 

Hybrid & Native Mobil Uygulama Fiyatları genel anlamda geliştirilme metodolojisi ve amaçlarına bağlı olarak belirlenmektedir. Örneğin native uygulamalar genelde belli başlı mobil işletimleri için geliştirilmiş ve tabletler ile akıllı telefonlarda tercih edilen telefon uygulamalarıdır. Native metodolojisiyle geliştirilen mobil uygulamalar, yüksek UX’e sahip olurlar. Hızlı çalışma, yüksek veri, grafik işleme hızı, algoritmalara dayanan oyun ve düzenleyici uygulamalar yaratılan geliştiriciler için önem taşır. UX kalitesinin arttırımı amaçlanarak geliştirilen uygulamalar kullanıcıların alışkın oldukları platformlara özel kullanıcı ara birimi standartlarını da yüksek düzeyde karşılamaktadırlar. 

Mobil uygulama fiyatları hususunda materyal dizaynı kullanım seçenekleri de etkili olmaktadır. Ufak noktalar gibi değerlendirilebilen sqipheavy’ler ile İOS gezintileri içerilebilmeltedir. Mobil cihazlar üzerinde gün içerisinde olağan hale gelen gezinti şekilleri her gün saatler boyunca yapılan ve çoğunlukla kolay algılanan bir konudur. Akıcılığı olmayan gezinti, tercih edilmez. Işlevsellik konusuna bağlanan bu noktada native mobil geliştirme için oldukça büyük bir avantaj olmaktadır. Hem apple üzerinden hem de android üzerinden dahili bulunan kamera, mikrofon ve kişi listesi gibi araçlar ile erişimi kolay olan çekirdek özellikler mevcuttur. 

Hybrid & Native Mobil Uygulamalarda başarı elde etmek için hem google play üzerinden hem de app store üzerinden sergilenme şarttır. Keşfedilmenin en güvenilir yollarından birisi olan editör seçimi başlığı ile ya da vitrin seçeneği ile öne çıkarılabilen uygulamalar günde 1000’i geçen indirme ile karşılaşmayı sağlar. Bu konu da native geliştirme ile doğru orantılıdır. 

Hibrit bir uygulama, native bir shell arkasında olan web uygulaması olarak tanımlanabilir. Yalnızca bir uygulama gelişimini gerektirir. Her iki pazara da adapte olabilen uygulama türü, Cordova, Appcelerator Titanium ve Xamarin vb. Platformlar tarafından erişebilir olmaktadır.  Burada bahsi geçen Cordova platformunda web sayfasının oluşturulması için ihtiyaç duyulan kalemlere benzer ihtiyaçlar mevcuttur. Titanium üzerinde, HTML ve CSS dosyalarına ihtiyaç duyulmaz. Uygulamayı bir tarayıcının yerine gerçek platform üzerinde simüle etmenize yardımcı olur. Xamarin; geliştiriciler tarafından native ara yüzü olarak bilinen ve C+’a odaklı pek çok platform üzerinde kod paylaşım olanağı sunan ve Android, İOS, windows pazarları üzerinde uygulama yazılımında kullanılabilecek C+shared kod tabanı ile çalışır. Cordova’ya benzeyen bir çalışma prensibi vardır. 

Hybrid geliştirme seçildiğinde bazı avantajlardan bahsetmek mümkündür. Öncelikle daha hızlı, pratik ve kullanışlıdır. Geliştirneleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Sürdürülmesi açısından kolaylık sağlar. Kod tabanı ile ilgilenilmesi yeterlidir. Geliştirme bittiği anda kod satırı ile ek platform ilavesi mümkün kılınır. Ek dil öğrenimini gerektirmez. Hibrid uygulama modülü ile bütün platformalarda 1  dile dayanım vardır. Geliştirme bitiminde hibrid uygulamalar 2 platform üzerinde de kullanıma hazır hale gelir. Hızlı ve gelişimi kolay olsa da; gerçek platform kullanıcı deneyimine sahip olmamaktadır. Ilavelere ve eklentilere rağmen GPS gibi çekirdek özelliklere erişim iznini kaybetmeleri mümkündür. 

1.5 Mobil Uygulama Server Fiyatları

Mobil uygulama server fiyatları gelişen ve değişen teknoloji ile gün geçtikçe değişse de dünya ortalamasına bakıldığında şu şekilde bir ortalama tablonun oluşturulması mümkün görülmektedir. 

Uygulama Gelişmişlik DüzeyiOrtalama Fiyat Aralığı
Temel uygulama25.000 $
Orta karmaşıklıkta uygulama40.000- 70.000 $
Karmaşık uygulama+ 70.000 $

Tasarım ve özelleştirme çalışmaları ile kalite seviyesi arttırılırken, kullanıcıların deneyimleri de iyileştirilebilmektedir. Mobil uygulama fiyatları konusunda direkt olarak yüksek fiyat yüksek kaliteye eşittir demek yanlış bir bakış açısıdır. Ortalama geliştirme maliyetlerinde pek çok değişken parametre olsa da saatlik ücret modülü gibi farklı ücretlendirme detayları bulunmaktadır. 

Bir uygulama geliştirme maliyeti konusunda coğrafi konum da etken olarak sayılmaktadır. Ortalama fiyatlar ile bir tablo oluşturmak gerekirse;

RegioniOS ($/hour)Android ($/hour)
North America150168
Australia110110
UK7070
South America4334
Eastern Europe3535
India3026
Indonesia1112
 • Kuzey Amerika’nın en pahalı bölge olduğu kabul edilir. 
 • Avustralyalı hackerler saatte 35- 150 $.
 • Güney Amerika bölgesel uygulama geliştirme hizmeti oranları 25- 120 $.
 • İngiltere’de saatte 35- 175 $.
 • Doğu Avrupalı geliştiricilerin ücretleri saatte 20 -110 $.
 • Hindistan 'da 10-75 $.
 • Endonezya'da uygulama geliştirmenin maliyeti saatte 20 $.

Coğrafi bölgeyi baz alarak bölgesel mobil uygulama geliştirmenin ve yapmanın maliyetleri yaklaşık olarak 2022 yılının ilk yarısında tabloda verildiği gibi olmuştur. Bu fiyat tablolarını değerlendirerek hizmetlerin kaliteleri arasında bulunan farkları değerlendirmek mümkün olmaktadır. 

Bir mobil uygulama fiyatları belirleme konusu gündeme geldiğinde genellikle maliyetler zaman ve para sorunları çerçevesinde ilerler. Mobil uygulamalar birbirleriyle aynı segmentte değerlendirilememektedirler. Geliştirilen platformdan ziyade oluşturulma aşamasında harcanılan süre de önemlidir. Ortalama ve ılımlı bir tablo ile süreleri değerlendirmek gerekirse karşımıza şu şekilde bir tablo çıkmaktadır. 

Uygulama TürüSüre (saat)
Temel uygulama500-700
Orta karmaşada uygulama700-1000
Karmaşık uygulama+1200

Görüldüğü üzere uygulama türünün gelişmişliğine bağlı olarak ayırılması gereken sürede gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır. Harcanan zamandaki bu değişimden kaynaklı olarak da fiyat farkları ortaya çıkmaktadır.

1.6 Mobil Uygulama Pazarlama Fiyatları

Mobil uygulama pazarlama fiyatları; potansiyel müşterilerin edinildiği marka görünümünün özelleştirildiği ve kalitenin arttırıldığı pazarda mobil uygulamanın oluşturulması aşamasında etkili olan tüm parametrelerin göz önünde bulundurulduğu bir hesaplama modülü ile karşılaşılır. Mobil uygulamalar ile üstün pazarlama otomasyonlarına sahip olunan bir platform eldesi mümkün olmaktadır. Otomasyonlar ile daha yüksek sayıda potansiyel müşteriye ulaşım sağlanmakta, daha çok sayıda ziyaretçi müşteri olma potansiyeli taşımakta ve sipariş vb. Geri dönüş değerleri arttırılmaktadır. 

Mobil uygulamanızın oluşumunda müşteri verileri tek bir müşteri görünümünde birleştirilebilir. Yapay zekanın kullanımı ile makine öğreniminden faydalanılarak tekliflerin müşteriye özel kişiselleştirilmesi sağlanabilir. Segmentasyon, kişiselleştirme, otomatikleştirme öğelerinden faydalanılabilir. Ayrıca tüm kanalların yönetimi ve kampanyaların bir platform üzerinden paylaşımı gerçekleştirilebilir. 

Akıllı mobil uygulama çözümlerinden faydalanma ölçüsüne göre fiyat değişikliği olsa dahi bu fiyat değişikliğinin marka ya da firmaya kattığı değer bu farkın göz ardı edilmesine yeterli olmaktadır. Veri odaklı çapraz kanal birleştirme çözümleri ile müşteri ilişkilerine değer katılmaktadır. Kişiselleştirilmiş ve erişebilirlik özelliği olan, veri güvenliğinin sağlandığı, markanıza değer katan mobil uygulama tasarımında ilgi çekici ve memnun edici bir müşteri deneyimi sunmak mümkündür. Ziyaretçi davranışlarının izlenmesi, siteye gösterilen ilginin değerlendirilmesi, doğru iletişimle ve doğru kanaldan ulaşımın sağlanması; mobil uygulamanız ile elde edebileceğiniz ayrıcalıklardan bir kaçıdır. 

Satın alma işlemi gibi olumlu tepkilerin alınması halinde, marka ile iletişime geçen tanınan müşteri profili tespit edildiğinde; mobil uygulama özellikleri sayesinde müşteriye ait geçmiş bilgiler eşleştirme ile tespit edilir. Bilinmeyenden bilinen hale geçen ziyaretçi ya da kullanıcı kişiye kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi sunulması kolaylaşır. Verilere dayalı olarak sunulabilen segmentler ile kullanıcı deneyimi üst düzeylere çıkartılır. Diğer yandan hali hazırda bilinen kullanıcılar içim özel ürün incelemesi, kampanya vb. Olayların göründüğü mobil uygulama sayfası ile müşteriyi elde tutulan müşteri profiline çekebilirsiniz. Tüketim ya da bağlantı davranışları ile ödüllendirilen sadık müşteri kategorisi için de kusursuz bir uygulama etkinliği deneyimi yine mobil uygulama özellikleri ile sağlanabilmektedir. 

Softinyo Mobil Uygulama Fiyatları 

Günümüzde gerçekleşen teknoloji çağı ile birlikte, mobil uygulamalar olmazsa olmaz haline gelmiş durumdadır. Özellikle akıllı cihazların gelişmesi bunun üzerinde büyük bir etki göstermektedir. Mobil uygulamalar aynı zamanda firmaların marka tanıtımı ve beraberinde satış artması gibi pek çok avantajlarından dolayı talep edilen bir işlemdir. Bundan dolayı çoğu firma iyi bir mobil uygulamaya sahip olmak amacı ile araştırma içine girer. Bu konu dahilinde mobil uygulama tasarımı başta olmak üzere mobil uygulama fiyatları gibi durumlar araştırılır. Ancak fiyatlar daima değişkendir. Bu durum talep edilen özelliklere göre farklılık gösterebilir. Genel olarak fiyat üzerinde farklılık yaratan maddeler şu şekildedir;

Uygulama içerisinde olması gereken özellikler Uygulamanın işlevsel olması Tasarımı firmaya bağlı olarak özelleştirilmesi durumu 
Geliştirme durumu ( Android/İos)İşe alma geliştirme ekibi Farklı kaynaklı geliştirme ekibi 
Yazılım firmamıza ait olan saatlik ücret durumuCanlı yayın, görüşme gibi ek özellikler Orta segmentte uygulama olup olmaması 

Oluşturulan mobil uygulama içeriğine bağlı olarak profesyonel bir şekilde mobil uygulama, şirket dahilinde yer alan ekipten yazılımına kadar pek çok konu da oldukça önemli bir husustur. Aynı zamanda firma içerisinde daha önceden oluşturulmuş bir yazılım yer  alıyor ise bu durum karşısında mobil uygulama tahmin ettiğinizden daha uygun bir rakam ile karşınıza çıkar.  Bundan dolayı ise eğer mobil uygulama talebiniz yer alıyor ise bu konuyu detaylı bir şekilde firma ile konuşmanız gerekir. Bu duruma ek olarak mobil uygulama üzerinde yer alan hususlara karşı belirli bir maliyet ayarlamak büyük ölçüde avantajlı olacaktır.

Mobil uygulama içerisinde bulunacağı platform dahilinde İOS ya da Android olması gibi gereken detaylara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu iki işletim sistemi için birbirinden farklı yazılım dilleri ve geliştirme süreci bulunuyor. Bu durum farklı mobil fiyatları beraberinde getiriyor.

Native Mobil Uygulama Fiyatları

Native mobil uygulama fiyatları genel olarak yayınlanacağı ortama özel olarak yazılım dili ile geliştirilmiş mobil uygulama yazılımı olarak ifade edilmektedir Android cihazı içerisinde Java yazılım dili yer alırken iOS cihaz içerisinde ise x code yazılım dili tercih edilmekte ve geliştirilmektedir. Kullanılan yazılım şekli ile birlikte firmamız tarafından yoğun bir çalışma meydana gelmekte ve doğrultusunda mobil uygulama yazının fiyatı da farklı bir şekilde karşınıza çıkmaktadır. Yazılımı ile mobil uygulama yazılım fiyatları maliyet açısından farklılık gösterirken günümüzde özellikle sosyal medya benzeri uygulamalar içerisinde kesintisiz bir yazılım imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra Hybrid mobil yazılım sistemi de son zamanlarda oldukça popüler bir şekilde karşımıza çıkıyor.

 Bahsedilen native yazılım sistemine oranla daha uygun fiyatlı bir şekilde karşımıza çıkan bir yazılım şekli olmaktadır. Özel olarak tasarlanan bu yazılım ile birlikte farklı metotlar uygulanır. Önemli olan husus ise tercih edilen firmanın sahip olduğu yazılım dili gibi detaylar olmaktadır. Böylece firmaya bağlı mobil uygulama fiyatları ve yazılım süresi farklı bir şekilde karşımıza çıkar. 

Hybrid Mobil Uygulama Yazılımı Hakkında 

 Hybrid mobil yazılım ile birlikte native altyapı kullanılmakta olup aynı zamanda iki farklı platform için çeşitli yazılım kodlaması meydana gelmektedir. Gerçekleşen yazılım uygulaması ile birlikte çeşitli mobil yazılım fiyatları da farklılık sağlar. Hybrid yazılım dili ile birlikte sosyal medya uygulamaları ve beraberinde karmaşık kodlar gerektiren tüm mobil uygulamalar başarılı bir şekilde meydana gelmektedir. 

 Hybrid yazılım yanı sıra mobil uygulama için sıklıkla tercih edilen bir seçenek değildir. Mobil uygulama için gerekli bir fiyat bulunurken aynı zamanda daha ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Ancak diğer yazılım seçeneklerine oranla daha az tercih edilmekte olup işlevsel olarak kabul edilmemektedir.

Mobil Uygulama İçerikleri

Uzman olarak tasarlanan mobil uygulama yazılımı konusunda çeşitli fiyat unsurları arasında yer alan durumlardan birisi içerikler olmaktadır. Başarılı mobil uygulamanın işlevselliği başta olmak üzere ek olarak tercih edilen kamera, pos, şifre ve işlemler ile birlikte ek özellikler mobil uygulama fiyatları için farklılık oluşturacaktır. Basit olarak tasarlanmış olan mobil uygulama fiyatları ortalama olarak 12.000 ile 45.000 arasında değişiklik göstermektedir.

Bu özelliklere ek olarak sosyal medya ve konum gibi pek çok avantaj sunar. Aynı zamanda e-ticaret için kullanılan ürün ekleme ve satış gibi pek çok seçenek ile birlikte fiyat üzerinde farklı bir bütçe meydana gelmektedir. Bunun doğrultusunda uzman bir uygulama gerçekleştirmek amacıyla firmalar tarafından yüz yüze görüşme sağlanarak profesyonel bir mobil uygulama gerçekleştirilmelidir.

Mobil Uygulama Tasarım

Özel olarak hazırlanan mobil uygulama projesi ile birlikte başarılı bir işlevsellik sunması amacıyla tasarım önemli bir noktada yer almaktadır. Mobil uygulama içerisinde tasarım konusu mobil uygulama fiyatları üzerinde farklı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Özellikle profesyonel ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmış olan uygulamalar daha işlevsel bir seçenek haline gelmektedir. Aynı zamanda mobil uygulama tasarımları ile birlikte  tasarımların ek olarak geliştirilmesi ve farklı talepler doğrultusunu hazırlanması farklı fiyatları oluşturacaktır.

Mobil Uygulama Hususları Özellikleri 

Mobil uygulama fiyatları üzerinde en önemli etkenlerden birisi tabii ki uygulamaların mevcut özellikleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Basit mobil uygulama: Basit mobil uygulamalar içerisinde en uygun bütçeli mobil yazılımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasik yapıda tasarlanan mobil uygulamalar daha sade yazılımlar ile kodlanmakta olup beraberinde ek özelliklere sahip olmadığından dolayı daha ucuz bütçeli seçenekler haline gelmektedir. İçerisinde bulunduğumuz 2022 senesi içerisinde uygun fiyatlar karşımıza çıkarken Ortalama olarak 19.000 TL ile 60.000 TL arasında fiyatlara rastlamak mümkün.
 • Orta özellikli mobil uygulama: Mobil uygulama yazılımları içerisinde orta segment kategorisinde pek çok uygulama meydana gelmektedir. Genel örnek olarak harita veya sosyal medya uygulamaları gibi seçeneklerden bahsetmek mümkündür. 2022 senesi içerisinde tercih edilen orta özelliğe sahip mobil uygulama fiyatları ise 50.000 TL ile başlamakta olup firmalara göre değişiklik göstermektedir.
 • Yüksek özellik mobil uygulama: Genel olarak sanal gerçeklik veya arttırılmış gerçeklik özellikleri ile ön planda olan uygulama seçenekleri olmaktadır. 2022 senesi içerisinde yüksek özelliklere sahip olan mobil uygulama fiyatı 90.000 TL ile başlayarak farklılık göstermektedir.

Günümüzde mobil uygulama yazılımları incelendiği takdirde günümüzde yer alan teknoloji sayesinde büyük bir ilerleme kaydediyor ve yeni moda yazılımları ile birlikte gelişmeyi başarıyor. Genel olarak teknoloji unsurları incelendiği takdirde artan ve gelişen her unsur mobil uygulama fiyatları üzerinde büyük bir etken haline gelmektedir.

Mobil Uygulama Fiyatlarının Belirlenmesi 

Günümüzde artan teknoloji ile birlikte pek çok kişi tarafından ürün veya hizmet alma seçeneği meydana gelmektedir. Ancak kişiler tarafından ortak hedef ise uygun fiyatlarla bu imkandan yararlanmak oluyor. Bunun doğrultusunda profesyonel firmalar ile çalışılması gerekiyor. Araştırılmayan veya gelişigüzel anlaşılan firmalar doğrultusunda pek çok olumsuzluk meydana gelmektedir. Bu olumsuzluklara örnek verilecek olursak;

 • Talep ettiğiniz ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet alamayabilirsiniz.
 • Mevcut dönemlerde gelişmesini talep ettiğimiz takdirde büyük sorunlar meydana gelebilir.
 • Çeşitli tasarım eksiklikleri meydana gelebilir.
 • Pek çok olumsuzluk ile karşılaşılabilir.
 • E-ticaret faaliyeti olarak tercih ettiyseniz olumsuz bir uygulama doğrultusunda istediğiniz sonuca ulaşmanız zor olacaktır.

Genel olarak yaptığınız araştırmalar doğrultusunda sizlere uygun fiyatlarla hizmet verecek firmalar ile karşılaşıyorsanız, bu durumda;

 • Kurumsal bir firma olmama ihtimalinden dolayı yasal bir içerik üretemez ve profesyonellik sunamaz.
 • Firma olarak yetersiz veya tecrübesiz olabilir.

Bu ve bunun benzerinde durumlar yaşamamak için kişilerin iyi bir araştırma yapması ve profesyonel firmalar ile çalışarak ideal mobil uygulama fiyatları talep etmesi gerekir.

Mobil Uygulama İşlevselliği 

Tercih edilen mobil uygulamanın özellikleri ve işlevselliği gibi durumlar mobil uygulama fiyatları 2022 içerisinde oldukça etkili olmaktadır. Çünkü her özellik farklı bir şekilde işlemlerden geçmekte ve sunulmaktadır.

Giriş işlemleri özelliklerinden eklenmesi. Buna örnek olarak e-posta veya şifre unutma gibi özellikler bahsedilebilir.Dosyaya yükleme özelliğinin eklenmesi. Örneğin video veya fotoğraf yüklenmesi uzun bir çalışma süreci oluşturmaktadır.Uygulama bünyesinde profil düzenlemeleri meydana gelmesi. Örnek olarak e-posta değişikliği gibi etkenler meydana gelir. Bu yazılım ortalama olarak 45 saat sürmektedir.
Profil bilgilerinin uygulama üzerinde hazırlanması. Profile bilgi eklenmesi veya fotoğraf eklenmesi gibi durumlar olarak ifade edilir.Mobil uygulama içerisinde arama fonksiyonunun aktif hale getirilmesi.Mesajlaşma imkânı oluşturulması. Mesajlaşma için gerekli ayrıntıların hazırlanması durumu olarak karşımıza çıkar.
Mobil uygulama üzerine çeşitli bildirimlerin oluşturulması.Mobil uygulama üzerinde kullanıcıların görüşmesi amacıyla yönetici paneli meydana getirilmesidir. Örneğin üyelik hesabı açması gibi durumlar olmaktadır.Mobil uygulama içerisinde eğer e-ticaret amacı bulunuyor ise ödeme metotları eklenir. Bu Ortalama olarak 15 saatlik bir kod süreci içermektedir.

Bahsedilen ek özellikler eklendikçe mevcut mobil uygulama fiyatları da farklılık göstermektedir. Aynı zamanda oluşturulan hizmetlerin belirli bir süreye aşması da fiyat üzerinde etkili olacaktır.

UI ve UX Tasarımı 

Özel olarak hazırlanan tasarımlar doğrultusunda mobil uygulama fiyatları farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcıların talepleri doğrultusunda hazırlanan ve doğru bir şekilde rağbet görmesi amacıyla tercih edilen sistem üzerinde tasarım oldukça önemlidir. 

Tercih edilen uygulamanın potansiyel alıcıları kaybetmemesi ve beraberinde kazançlı olması amacıyla arama motorları üzerinde uygun ve tasarım oluşturmaktadır. Mobil uygulamalar üzerinde meydana gelen karmaşıklıklar aynı zamanda kullanıcıların azalmasına neden olur. Bundan dolayı düzgün bir kodlama ile birlikte başarılı bir sonuç elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Bu kodlanma süreci zor olsa da sonucunda başarılı bir profesyonel işlevi meydana getirmektedir.

Mobil Uygulama Fiyatları Hakkında 

Eğer mobil uygulama talebiniz bulunuyorsa öncelikle mobil uygulama fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu doğrultuda Her konu ve her farklı proje doğrultusunda farklı etkenler ortaya çıkmaktadır. Özellikle gelişen teknoloji ve ek özellikler ile birlikte ilerleyen zamanlarda mobil uygulamalar daha gelişmiş ve daha özel sistemlere sahip olacaktır. Bundan dolayı fiyatlar konusunda Net bir rakam vermek mümkün değildir. Özellikle ek olarak kullanılan sistemler ile birlikte fiyatlar artış gösterecektir. Yüksek özelliklere sahip olan mobil uygulamalar ek ücret anlamına gelirken basit yapılı mobil uygulamalar daha düşük mevlalar ile karşımıza çıkar.

Bunların yanı sıra mobil uygulama fiyatlarının belirlenmesinde asıl iki etkiden yer alır. Bunlardan birisi ise profesyonel bir firmadan hizmet almak olarak karşımıza çıkacaktır. Firmamız dahilinde yer alan tecrübemiz ve profesyonelliğimiz ile birlikte yüksek donanıma sahip sistemlerimiz sayesinde uzman bir işlem sistemi oluşturulmaktadır. Bu duruma ek olarak karşımıza çıkan husus ise kullanıcıların talepleri olarak ifade edilir. Hitap kitlesinin nasıl bir uygulama talebinde bulunduğu bilinir ise bu doğrultuda daha başarılı bir sonuca ulaşmak kaçınılmaz olacaktır. Profesyonel bir firma ile çalışıldığı takdirde planlı bir ilerleme meydana gelecek Bundan dolayı da ilerleyen süreçte herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmayacaktır.

Geliştirme Yaklaşımı 

Günümüz teknolojisi üzerinde talep edilen mobil uygulama için farklı farklı çeşitlerden bahsetmek mümkündür. Bu doğrultuda karşımıza çıkan iOS ve Android sistemlerinin ek olarak hibrit sistemlerden bahsetmek de mümkün kılınmaktadır. Firmamız doğrultusunda meydana gelen mobil uygulama yazdırma fiyatları da bu durum karşısında farklı bir şekilde karşımıza çıkar. Özellikle yoğun bir şekilde kullanılmakta olan Android sistemler ve iOS sistemleri farklı yazılımlar ile karşımıza çıkar.

 Bundan doğru doğru sistemleri kullanarak istenilen sonuca ulaşmak daha hızlı bir seçenek olacaktır. Bu doğrultuda mobil uygulama yapılırken hedeflerin hangi sisteme sahip olduğunu araştırılması da önemli bir husus olacaktır. Yukarıda da diğer bir seçenek olarak verilen hibrit sistemi ise her iki sisteminde kullanılan kişileri ifade eden bir uygulama olmaktadır. Özel olarak geliştirilen bu sistem ile birlikte kullanıcıların hangi işletim sistemini kullandığı önemli olmaz. Özel olarak kullanılan hibrit sistemi ile birlikte yüksek bir maliyet sizleri beklemektedir.

Kullanılan Yazılımlar ve Kurumsallık

Profesyonel olarak hazırlanan mobil yazılımların geliştirilmesi konusunda genellikle Microsoft başta olmak üzere pek çok yazılım tercih edilmektedir. Genellikle bu konu dahilinde bahsedilen yazılımlardan bazıları ise;

 • Android studio,
 • Visual Studio,
 • QT,
 • Eclipse,
 • Netbeans,
 • Komodo,
 • Aide vb yazılım sistemi olarak karşımıza çıkar.

Özel olarak tasarlanmış yazılımlara ek olarak Java başta olmak üzere pek çok yazılım dili tercih edilir. Mevcut uygulamalar doğrultusunda yazılım meydana gelirken güncel olması oldukça önemlidir. Çünkü tercih edilen mobil uygulamalar içerisinde güncellik söz konusu olmaz ise istenilen sonucu yakalamakta zor olur.

Kurumsallık konusunda değinilecek olursa mobil uygulama fiyatları üzerinde oldukça önemli bir madde haline gelmektedir. Tercih edilen yazılım firmasının kurumsal olmaması doğrultusunda istenilen sonuç meydana gelmez. Çünkü bu durum uzun ve zorlu bir süreçtir. Özellikle kodlama ve tecrübe sahibi kişiler tarafından gerçekleşmesi gerekir. Softinyo yazılım firması bu alanda istenilen sonuçları hızlı bir şekilde sizlere sunmaktadır. 

Yukarı