Softinyo

Nasıl Web Sitesi Oluştururum? - Softinyo

Nasıl Web Sitesi Oluştururum?

Bu size yardımcı oldu mu?
4.95/5.00 Puan (144 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-07-11 19:10:48

Son Güncellenme Tarihi : 2023-07-11 19:10:48

Web sitesi günümüz dünyasında artık vazgeçilmez kırmızı çizgilerimizden biri haline gelmiş durumdadır. Günlük sohbetlerimizden tutun anlık meraklarımıza, akademik araştırmalarımızdan hastalıklarımız hakkında bilgi almaya varıncaya kadar hemen hemen her noktada başvurduğumuz ilk danışmanımızdır. Bunun en kısa tanımını ise şöyle yapabiliriz; bilgi veren ile bilgiyi talep edenin buluştuğu geniş bir dünya.

Peki bilgi veren konumunda olduğumuz zamanlarda bunu bir web sitesine nasıl dönüştürebiliriz? İşte bu sorunun cevabını en faydacı şekilde vermeye çalışacağız.

Web sitesi oluşturmak için bazı esaslar evrenseldir bazıları ise tercihinize dayalıdır. Gelin öncelikle evrensel olanları aradan çıkartalım.

1- Hangi kitleye hitap ediyorsunuz?

  İlk yapmamız gereken şey kimlere seslenmemiz gerektiğini tespit etmek. Bunun için de bazı soruları cevaplamalıyız. Kısaca örnek vermemiz gerekirse; toplumun hangi yapısına ulaşmalıyım, hangi yaş aralığına hitap eden bir işle uğraşıyorum gibi sorular başlıca cevap bulunması gereken hususlardır.

2-Web sitenizin türünü belirlemek.

Kitlemiz tamam, peki onlara hangi yöntemle ulaşacağız. İşte tam bu noktada bir site türü belirlememiz gerekmektedir. Bunun içinde sizlere akla ilk gelen türler hakkında kabaca bilgi vereceğiz.

  • E-ticaret Sitesi: geniş perspektifte, kabaca tanımı internet üzerinden alım satım yapabilmemizi sağlayan web sitesi türü.
  • Blog: bilgi sahibi olduğun bir konu hakkında profesyonel veya amatörce sürekli yazılar paylaşabileceğiniz web sitesi türü.
  • Online Portfolyo: belirli bir konuda sahip olduğunuz deneyimlerinizi veya uzmanlık alanınızı paylaşmanıza olanak sağlayan web sitesi türü.

Web sitesi türlerinin birbirinden keskin çizgilerle ayrılmadığını unutmamamız gerekiyor. Çünkü bazen blog sekmesine sahip bir e-ticaret sitesine veya online portfolyo hizmetine sahip bir blog sayfasına denk gelmemiz hiç de imkansız değildir.

3-Domain (alan, ihtisas) adı belirlemek.

Web sitemizin türünü belirlediysek artık en önemli adımlardan birine geldik demektir. Web sitemizi hitap ettiğimiz kitlelerin kolaylıkla ulaşabileceği bir platform haline getirmenin en önemli hususu domain adı belirlemektir. Bu adımı en profesyonel şekilde atlayabilmemiz için birkaç ipucu verebiliriz, bunlar;

  • Sahip olduğunuz markanın adını ve/veya mesajını aktarabilen
  • İşinizin belirli anahtar kelimelerini bünyesinde bulunduran
  • Kitlenizin hafızasında kalması aşamasında onları yormayacak dilde yazılmış sonuna .com, .net, .org gibi bir uzantı ekleyerek dilediğiniz ve sizi yansıtan bir domain üretebilirsiniz.

4-Her şey tamamsa sıra dekora geldi demektir.

Web sitemizi oluşturma serüveninde geldiğimiz bu adım ise sondan bir önceki basamaktır. Artık yapmamız gereken şey önceki adımlarda tamamladığımız aşamaların yardımıyla sitemize gelen okurlarımızın web sitemizde hem kolay bilgi edinmesine yardımcı olmak hem onları mükemmel bir stille karşılamak hem de büyüleyen arka planımızla onların dünyalarında amaçlarının dışında merak duygusunu uyandırmak. Bu konuda kişisel zevklerinizi dilediğiniz şekilde profesyonel ekiplerimizle birlikte aktarma imkanını sunan Softinyo evrenine sizleri de her zaman bekleriz.

5-Dekor da hazırsa sıra ilk sahnede.

İşletmeniz, bilgi aktarma ihtiyacınız, kişisel yazılar yazabilmeniz veya aklınıza gelebilecek herhangi bir sebeple web sitesi kurma serüvenine çıktığınız bu yolda Softinyo ekibi sürecin en başında olduğu gibi sahnelenme yani son evresinde de sizlerle. Web sitenizin tüm işlemlerini tamamladıktan sonra sizleri herkese açık yayında da yalnız bırakmayıp her durumda yardımcı oluyor ve bu deneyiminizi hem profesyonel hem rahat hem de en eşsiz şekilde tamamlamanızı sağlıyoruz. Size düşen görev ise yalnızca arkanıza yaslanıp bu anın tadını çıkarmak oluyor!

Yukarı