Softinyo

Softinyo - IOT Yazılım Hizmetleri
Cihazların Etkileşim Trendleri 🤘
Portfolio image

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti "benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları" olarak tanımlanır. Ayrıca bu kavramı kabaca; çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür.

Günümüzdeki Durum nedir?

Yapılan araştırmalara göre bugün internete 10-11 milyar cihazın bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2022 yılına gelindiğinde 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülmektedir. Aynı araştırmalara göre; 2003 yılında dünyada kişi başına düşen birbirleriyle bağlantılı cihaz oranı 0,08 iken bu oranın 2022 tahmini ise "6,48"dir. Ayrıca 2022 yılında, 20 adet tipik ev cihazının üreteceği bilgi trafiğinin, 2008 yılında üretilen tüm internet trafiğinden daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Hangi cihazlar birbirine bağlanıyor?

Nesneler, algılayıcılar ve elektronik devreler ile donatıldığında insanlarla iletişime geçerek durum bilgilerini güncelleyebilecek yetenekler kazanırlar. Mobil ağlar ve internetin gelişimiyle birlikte bu nesnelerin kişiler ile iletişim kurmaları kolaylaştı ve insanlar da onları her yerden, her zaman gözlemleme ve kontrol etme şansına sahip oldu. Bunun yanında IPv6 protokolüne geçiş, IP çakışmalarının önüne geçilmesini adına önemli bir engeli ortadan kaldırarak ciddi bir gelişme sağladı.

Genel Özellikler

Nesnelerin İnternetiyle Bağlı Dünya

card image

Dijitalleştirme imkanı

Kolay Dijital Dönüşüm

Tüm endüstrilerin dijital dönüşümünü gerçekleştiren entegre çözümler

card image

Üretimin takip edilebilmesi

Entegre Çözümler

Tüm varlık ve iş uygulamalarını bütünleşik yönetme imkanı

card image

Verimliliğin arttırılması

Maliyet Tasarrufu ve Verimli Kullanım

IoT destekli akıllı cihaz takibi sayesinde verimli varlık kullanımı

card image

Ücretsiz deneme

Regülasyon Uyumu

Araç içi kameradan dijital takografa uzanan resmi gereksinimler için hazır çözümler

card image

Esnek fiyatlandırma

Anlık Varlık Takibi

Ekiplerden araçlara kadar tüm şirket varlıklarının anlık takibi

card image

Düşük ilk yatırım maliyeti

Dijital İş Servisleri

Turkcell IoT Platformu ile şirketinize altyapı yatırım maliyeti olmadan cihaz ve makinelerini bulut aracılığıyla uzaktan yönetme imkânı sağlayabilirsiniz.

Yukarı