Softinyo

Android ve iOS Mobil Yazılım Yaptırmak - Softinyo

Android ve iOS Mobil Yazılım Yaptırmak

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-06-04 00:38:51

Son Güncellenme Tarihi : 2022-06-04 00:38:51

Mobil yazılım her geçen gün artan bir öneme sahiptir. Zira akıllı telefonlar insanlara her yerden internete erişme ve işlerini kolay bir şekilde yapma fırsatı sunmaktadır. Bu sebeple birçok firma ve yatırım yapmak isteyen kişi yazılım hizmetlerine başvurmaktadır. Her hizmetin farklı amaçları olsa da genel olarak şu gibi sınıflara ayrılır;

 1. Firmanın tanıtımının yapılması
 2. E-ticaret uygulaması ile müşterilerin her yerden alışveriş yapmasının sağlanması
 3. Firma içi kullanım için özel uygulamalar hazırlanması
 4. Bir sorunu çözmeye yönelik yazılımlar yapılması
 5. Oyun gibi yazılımlar ile kâr elde etmek için aplikasyon yapılması

Amaç ve hedef ne olursa olsun uygulama geliştirme yapılacaksa ilk önce sistem seçilmelidir. Ardından da buna göre yazılım oluşturulur.

Mobil Yazılım İçin Hangi İşletim Sistemi Seçilmelidir?

Android ve iOS yazılım yaptırmak günümüzde oldukça yaygındır. Ancak sıfırdan yapılırken kişilerin karşısına çıkan ilk soru da hangisinin daha avantajlı olduğudur. Burada tercih tamamen size bağlıdır. Eğer kurumsal bir firmaysanız ilk önce hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Onların ağırlıklı olarak hangi sistemi kullandığını bilirseniz, daha doğru kararlar vererek başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Şayet çalışanlar kullanacaksa onların sistemlerini bilmeniz, hepsine uygun sonuçlar sunabilmenize yardım eder. Ancak kâr elde etmek için uygulama geliştirme yapmak istiyorsanız bu isteğinize göre değişir. Yapılan bazı çalışmalar Android kullanıcılarının aplikasyon satın almaya daha az yatkın olduğunu gösterir. Lâkin iOS sahiplerinin alma oranlarının daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte her market uygulaması bir uygulamanın yayınlanması için farklı şartlar vardır. Dolayısıyla bunları da değerlendirerek sizin için uygun olan seçilmelidir. Ancak yazılım ücretsiz olacaksa hangisini seçtiğiniz sizin kararınıza kalmıştır. Türkiye’de iOS ve Android milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

Android Yazılım Nasıl Yaptırılır?

MAndroid uygulamalar Java, C, C++, Assembly, Python ve Make de içlerinde olmak üzere birçok dil kullanılarak geliştirilir. Her proje özgün olup kullanılacak dil çalışmaya göre belirlenir. Mobil uygulama firmaları, bunu tespit ettikten sonra farklı geliştirme IDE’leri kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Android Studio
 • Visual Studio
 • Cordova
 • Appcelerator Titanium
 • Qt
 • Eclipse
 • IntelliJ IDEA
 • NetBeans
 • Komodo
 • AIDE

Bunların her biri birçok dili desteklemektedir. Hepsinin farklı artı ve eksi yönleri vardır. Mobil yazılım Android için yapılırken bu sebeple en uygun olanının tespit edilmesiyle başlar. Kodlama süreci tamamlandıktan sonra yazılım için bir tasarım hazırlanır. Ana taslak böylece oluşturulduktan sonra firma sonucu müşteriye gösterir. Ardından iki seçenek bulunmaktadır. Eğer karşı taraf bir kısmını sevmemişse ve değişiklik talep ederse gerekli düzenleme hemen yapılır. Zira bunlar müşteri odaklı sunulan hizmetlerdir. Bir problem yoksa sadece projenin sona ermesi sağlanır.

iOS Yazılım Nasıl Yapılır?

iOS uygulamalar genellikle Swift kullanılarak yapılmaktadır. Apple tarafından oluşturulmuş olup güçlü ve kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir. Firma tarafından sunulan ürünlerde kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda Objective-C kullanıldığı da görülmektedir. iOS için Mobil uygulama firmaları bir yazılım oluştururken tıpkı Android üzerinde olduğu gibi hareket eder. Ana işlemlerin tümü aynıdır. Ancak kodlamalar ve kullanılan platformlar farklılık gösterir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta farklı sistemlerde olan programların diğeri tarafından kullanılamayacağıdır. Örnek olarak tüm çalışanlarınız iOS kullanılıyorsa doğal olarak bunu tercih edebilirsiniz. Ancak sonradan bir kişi fikir değiştirerek Android sisteme geçerse bu bir sorun arz edecek, kopukluk oluşturacaktır. Tek bir kişi için yeni uygulama yapmak da çoğu zaman arzu edilmez. Android ve iOS yazılım için ortak sonuçlar teklif eden Hibrit yazılım, burada üçüncü seçeneği sunar. Böylece tek bir uygulama ile verimli sonuçlar alınabilir.

Mobil Uygulama Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulama avantajları mobil uygulama firmaları seçimine göre değişir. Eğer kurumsal ve profesyonel bir hizmet alırsanız şu gibi avantajları görebilirsiniz;

 • Hedef kitlenize zaman fark etmeksizin ulaşabilirsiniz.
 • Firma içinde iletişimi ve kontrolü rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
 • Firma içinde iletişimi ve kontrolü rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
 • Markanızı tanıtabilirsiniz.

Android ve iOS yazılım doğru planlanır ve kaliteli bir şekilde hazırlanırsa aldığınız sonuçları da en üst seviyeye çıkartacaktır.

Yukarı