Softinyo

Mobil Uygulama Fiyatları 2022 ve 2023 - Softinyo

Mobil Uygulama Fiyatları 2022 ve 2023

Bu size yardımcı oldu mu?
4.33/5.00 Puan (6 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-01-09 09:27:10

Son Güncellenme Tarihi : 2023-01-09 09:27:10

Mobil uygulama fiyatları günümüzde 30.000 ₺ ile 4.000.000 ₺ arasında değişmektedir. Akıllı telefonların yoğun olarak kullanıldığı günümüzde, mobil uygulamalar onları daha kullanışlı hale getirmektedir. Bunla birlikte mobil uygulama fiyatları bir aplikasyon oluşturmak isteyen, ancak kendi kodlama bilmediği için firmalardan yardım alacak kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. 

Mobil Uygulama Fiyat Tablosu

 

iOS Mobil Uygulama FiyatıAndroid Mobil Uygulama FiyatıHybrid Mobil Uygulama Fiyatı
Login/Register20.000 TL18.000 TL12.000 TL
Anasayfa12.000 TL8.000 TL4.000 TL
Profil18.000 TL15.000 TL9.000 TL
Ödeme Entegrasyonu25.000 TL20.000 TL15.000 TL
Sepet Sistemi22.000 TL20.000 TL18.000 TL
GPS Entegrasyonu28.000 TL22.000 TL12.000 TL
DeepLink Entegrasyonu22.000 TL17.000 TL12.000 TL
Sipariş Modülü35.000 TL30.000 TL18.000 TL
Video Modülü11.000 TL8.000 TL4.000 TL
Foto Galeri Modülü6.000 TL5.000 TL3.000 TL
E-Fatura Entegrasyonu23.000 TL18.000 TL11.000 TL
Blog Modülü44.000 TL39.000 TL30.000 TL
Store Yükleme Hizmeti25.000 TL5.000 TL-

Bu fiyatlar her yıl, farklı etmenlere göre değişiklik gösterir. Ancak genel hatlarıyla şu gibi maddeler önemli birer faktördür; 

 1. Uygulamanın Özellikleri ve İşlevselliği 
 2. UI / UX Tasarımının Özelleştirilmesi 
 3. Geliştirme Yaklaşımı – Hibrit, IOS, Android 
 4. İşe Alma Geliştirme Ekibi 
 5. Geliştirme Ekibinin Yeri ve Yapısı 
 6. Şirket İçi / Dış Kaynaklı Geliştirme Ekibi 
 7. Yazılım Geliştirme Firmasının Saatlik Ücretleri 

Kesin fiyatlar alabilmek için firma ile iletişime geçip, projeniz hakkında bilgi vermeniz gerekir. Zira ücretlendirme her projeye göre farklılaşır. Hepsi özgün olduğu için, aklınızdaki uygulamayı, özelliklerini belirtmediğiniz sürece bütçe oluşturmanız daha da zordur. 

Mobil Uygulama Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Günümüzde birçok kişi bir ürün ya da hizmet almak istiyorsa, bunu en düşük ücretli olanın temin etmek istemektedir. Bununla beraber her konuda geçerli olan bir kural, bir malın ya da hizmetin düşük fiyatlı olabilmesi için, düşük kalitede olması gerektiğidir. 

Bu sebeple ortalama fiyatın daha aşağısında fiyat teklifi gerçekleştiren firmalardan teklif alır, onları tercih ederseniz şu gibi sonuçlar söz konusu olacaktır; 

 • İstediğiniz özellik bulunmayabilir veya tam anlamıyla çalışmayabilir. 
 • İlerleyen dönemlerde geliştirme yapmak istediğinizde, farklı sorunlar ortaya çıkabilir. 
 • Herhangi bir problem olması durumunda çözümü bulunmayabilir. 
 • Program istediğiniz tasarıma sahip olmayabilir. 
 • Eğer müşterileriniz için oluşturmuşsanız, sonuç alamayabilirsiniz. 
 • Kurum içinde kullanmak için yaptırmışsanız, sizlere çözüm sunmayabilir. 

Eğer bir firma ortalama fiyatın da aşağısında fiyatlar öneriyorsa, bunun sebebi şu şekildedir; 

 • Kurumsal bir firma değildir. Bu nedenle profesyonel çözümleri bulunmaz. 
 • Sahip oldukları kadrolar uzman, tecrübeli ve alanında yeterli bilgi sahibi değildir. 
 • Kurumsal anlamda tecrübesi yetersizdir. 

Bu sebeple olumsuz durumlar yaşamamak ve en iyi sonucu almak istiyorsanız, dikkatli hareket etmeniz önerilmektedir. 

Uygulamanın Özellikleri ve İşlevselliğinin Fiyata Etkisi 

Uygulamanın özellikleri ve işlevselliği, mobil uygulama fiyatları 2022 içerisinde etkileyen başlıca maddedir. Bunun nedeni her özelliği tanımlamanın, belirli bir süre alacağıdır. Bunlar genel hatlarıyla şu şekildedir; 

 • Giriş işlemleri: e-mail, sosyal medya, şifre unutma ve çıkış yapma gibi işlemlerin tanımlanması 25 saati bulabilmektedir. 
 • Dosya yükleme: fotoğraflara göz atma, video ve fotoğraf yüklemesi 15 saate kadar süren bir çalışma gerektirmektedir. 
 • Profil bilgileri: Profillere fotoğraf eklenmesi, lokasyon ve resim koyulması gibi işlemlerin tanımlanması 22 saate kadar sürebilmektedir. 
 • Profil düzenlemeleri: şifre değişimi, profil düzenleme, kredi kartı ekleme – çıkarma, e-mail değiştirme gibi işlemlerin uygulamaya tanımlanması 45 saati bulabilmektedir. 
 • Arama: öneriler ile beraber temel arama fonksiyonlarını tanımlamak 10 saate kadar sürmektedir. 
 • Mesajlaşma: basit anlamda mesajlaşma özelliği, okuma-görme durumu, yazıyor durumu, mesajların ayrıntıları, dosya ve belge yollama gibi niteliklerin tanımlanması 120 saati bulabilmektedir. 
 • Bildirimler: kullanıcıların telefonlara bildirim gelmesi için gerekli düzenlemeler, 20 saate kadar devam edebilmektedir. 
 • Kullanıcıların görülmesini sağlayan temel yönetici paneli: kullanıcıların görülmesini, düzenlenmesini, silme ve blok koyma, üyelik açma gibi işlemlerin kodlanması 40 saati bulabilmektedir. 
 • Ödeme metotlarıyla ilgili temel yönetici paneli: ödeme iadesi, ödemelerin görüntülenmesi için kodlamalar 15 saati bulabilmektedir. 
 • Bildirimler ile ilgili temel yönetici paneli: Yöneticilerin bildirim göndermesini sağlamak için özellik tanımlanması 5 saati bulabilmektedir. 

Bu liste daha fazla uzatılabilecek olmakla beraber, en çok tanımlanan özellikler bunlardır. Bu süreler uzadıkça, fiyatlandırma da bundan etkilenmektedir. 

UI / UX Tasarımının Özelleştirilmesinin Fiyata Etkisi 

UI ve UX tasarımı, mobil uygulama fiyatları üzerine etmen olan bir diğer maddedir. Eğer kullanıcıların dikkatini çekebilmek ve sitedeyken daha iyi zaman geçirmelerini sağlamak ve yeni ziyaretçiler çekebilmek istiyorsanız, görünüme önem vermeniz gerekir.

Burada her ne kadar kişiler karmaşık sistemler kurarak insanların daha uzun süre sitede kalmasını sağlamaya çalışsa da, bunun iki dezavantajı vardır. Bunların ilki hangi konuda hizmet verirseniz verin, bir alternatifinizin olduğudur. Bu sebeple kullanıcı sizden istediğini kısa sürede elde etmezse, çok fazla uğraşmayarak sizden yararlanmayacaktır. Böylece potansiyel alıcılar da kaybedilir. Ek olarak arama motorları tarafından kullanılan botlar da karmaşık sistemleri hoş karşılamaz ve düşük puanlar verir. 

Bunun bir sonucu olarak, siteniz daha aşağılarda görüntülenir. İnsanlar en fazla ilk sayfadaki sitelerden işlerini hallettikleri ve maksimum 3 sayfa ilerledikleri için, bu siteniz için büyük bir kayıptır. Karmaşık bir düzenin ikinci dezavantajı da fiyatı arttırmasıdır. 

Zira karmaşık olabilmesi için, kodların da buna uygun hazırlanması gerekir ve bu da bir zaman alır. Basit bir tasarım oluşturmak her zaman daha zordur. Ancak zor anlaşılır bir yapı kurmak için uzun bir süre gerekir. 

Mobil Uygulama Fiyatları Gelecek Senelerde Nasıl Olur? 

Mobil uygulama yazdırmak istiyorsanız, uygulama yazdırma fiyatları hakkında sorulara sahip olmanız kadar doğal bir şey yoktur. Ancak bu konu belirttiğimiz üzere farklı etmenlere göre belirlenmekte olup, her proje için standart bir değerlendirme bulunmaz. 

Dolayısıyla gelecek seneler için de bir öngörü mevcut değildir. Bununla birlikte kullanılan sistemler gelişmesi ve ekiplerin daha tecrübeli hale gelmesi fiyatları bir miktar yukarıya çekebilir. Ancak bilmeniz gereken, bir firmanın uygulama için ödediği fiyatın, sizin için geçerli olmadığıdır. Zira basit bir uygulama istiyorsanız, bunların ücretleri her zaman daha düşük olacaktır.

Uygulamanın Fiyatlarının Düşük Olması İçin Ne Yapılabilir? 

Uygulama fiyatlarının belirlenmesinde iki etmen vardır. Bunların ilki firmadır. Kurumun politikası, tecrübesi, profesyonelliği, kullandığı sistemlerin gelişmişliği ve ekiplerinin uzmanlığı arttırıcı etmenlerdir. Zira tüm bunların birleşmesi istediğiniz sonucu alabilmenizi sağlar. 

İkinci etmen ise müşterinin nasıl bir uygulama istediğidir. Zira uygulamalar bu kapsamda geliştirilmektedir. Eğer ne istediğinizi bilir ve hangi özelliklerin gerekmediğini hesaplarsanız, mobil uygulama fiyatları 2022 yılında tahminimizce görünür bir biçimde düşecektir. Örnek olarak kullanıcı girişi ile ilgili işlemler sizin için önemli değilse ancak “bulunması için” eklemeyi tercih ederseniz, daha fazla ödemeyi de göze alırsınız. 

Eğer dosya yüklenmeyecekse, bu özelliğin tanımlanması da bir masraftır. Dolayısıyla kullanmayacağınız özelliklerin tanımlanmaması önerilir. Önceden bir plan kurar ve size nelerin gerektiğini düşünürseniz, bu konuya kolayca karar verebilirsiniz. 

Her ne kadar gelecekteki düzenlemelerin de düşünülmesi zorunlu da olsa, uygulamayı yapan firma küçük bir özelliği sonradan da ekleyebilir. İlk aşamada gerek yoksa ya da emin olamıyorsanız, belirli bir süre beklemesi tavsiye edilir. 

Ayrıca karışık bir düzen, arayüz isterseniz, kodlama ve tasarım yapılırken daha uzun, zorlu bir süreç olacaktır. Bu sebeple fiyatlandırma da yükselecektir. Dolayısıyla daha sade ve kolay anlaşılabilir sistemleri tercih etmek, size daha iyi hizmet verecektir. 

Geliştirme Yaklaşımının Fiyatlara Etkisi Nedir? 

Günümüzde mobil uygulama farklı şekillerde geliştirmektedir. Ancak bunlar genel olarak Hibrit, IOS ve Android şeklindedir. Uygulama yazdırma fiyatları da buna göre farklılaşmaktadır. Her ne kadar IOS ve Android arasında çok belirgin fiyat farklılıkları bulunmasa da, minimal düzeyde bir değişiklik söz konusudur. 

Gerek Android, gerekse IOS işletim sistemleri dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Her ikisi de pazarına hâkim olduğu için pazar araştırması yapmak sonuç vermez. Ancak hangi kullanıcılara hitap etmek istediğiniz ve onların hangi işletim sistemini kullandığını bilirseniz, daha doğru tercih yapabilirsiniz. 

Örnek olarak müşterilerinizin yüzde 80’i Android kullanıyorsa, ilk önce ya da sadece IOS geliştirmek sadece yüzde 20’lik kısma hitap etmeniz anlamına gelir. 

Günümüzde hibrit, yani her iki sistemde de kullanılabilen yazılımlar yavaş yavaş öne çıkmaktadır. Eğer hangi işletim sistemini tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ya da müşterilerinizin her ikisini de kullanıyorsa güzel bir seçimdir. Bununla birlikte fiyatları daha yüksektir. 

Buna karşılık hem Android, hem IOS işletim sistemlerine iki uygulama yapmak, fiyatı iki katından fazlaya katlayacaktır. Zira ikisi farklı şekilde yazılmaktadır. Bu bakımdan hibrit uygulama tek yazılım halinde olduğu için, fiyatları daha uygundur. 

Dolayısıyla bu konu hakkında düşünüp karar verirseniz, daha uygun fiyatlar da ödeyebilirsiniz. 

Mobil Uygulama Maliyetleri Nasıl Hesaplanır?

Mobil uygulamaların maliyeti, belirli bir formüle göre hesaplanmaktadır. Bu durum mobil uygulama geliştirme saatlerinin sayısı X geliştiricinin saatlik maliyeti = mobil uygulama geliştirme maliyetleri şeklindedir. Burada geliştirme saatleri tasarımın zorluğu, hangi özelliklerin tanımlandığı gibi maddelerden etkilenmektedir. Geliştirici maliyeti ise, 

 • Firma tecrübesi, 
 • Kodlama yapan ekiplerin tecrübesi, 
 • Kullanılan sistemlerin güncelliği,

Gibi maddelerden etkilenmektedir. Bu denklemde ilk madde müşterinin tercihleri doğrultusunda belirlenir. İkincisi ise firma ile ilgilidir. 

İşe Alma Geliştirme Ekibi Ücretleri Nasıl Etkiler? 

Yazılım geliştirme fiyatlarını etkileyen bir diğer madde de işe alma geliştirme ekibidir. Bir yazılım firmasında kodlamaların yapılabilmesi için çok sayıda personel vardır ve hepsi koordinasyonlu biçimde çalışmaktadır. Bunlardan bazıları, 

 • Proje Yöneticisi,
 • Arka Uç / Ön Uç Geliştirici,
 • UI / UX Tasarımcısı,
 • Kalite Analisti Ve Pazarlama Uzmanı gibidir. 

Bu sebeple çalışan personel sayısı arttıkça, maliyet de yükselmektedir. Zira her pozisyonda bulunan kişi, uygulamayı farklı bir yönden ele alarak, geliştirmektedir. Bunların hepsi birleştirerek, programın son hali ortaya çıkarılmaktadır. 

Kullanılan Yazılımlar Ücretleri Nasıl Etkiler? 

Mobil yazılımların geliştirilmesi için kullanılan çok sayıda microsoft veya diğer firmalara ait program vardır. Bunlardan bazıları şöyledir; 

 • Android Studio 
 • Visual Studio 
 • Cordova 
 • Appcelerator Titanium 
 • Qt 
 • Eclipse 
 • IntelliJ IDEA 
 • NetBeans 
 • Komodo 
 • AIDE 

Bu yazılımlar C#, Java, JavaScript ve daha birçok yazılım dili kullanmaktadır. Her yıl güncellemekte olup, bunların sonucunda yeni özelliklere sahip olurlar. Bu bakımdan bir uygulama yazılırken sizlere en iyi sonucu almanızı sağlar. 

Eğer güncel olmayan yazılımlar kullanılıyorsa, aplikasyon da günümüzü yansıtmayacaktır. Bu doğrultuda size istediğiniz sonuçları da vermez. Son yazılımlar, her zaman daha kaliteli sonuçlara sahiptir. 

Kurumsallık Fiyatı Nasıl Etkiler? 

Kurumsallık, mobil uygulama fiyatı üzerine doğrudan etki eden bir maddedir. Eğer yazılım firması kurumsallığını henüz tamamlamışsa bu durum ciddi olmadığını, profesyonel hizmet sunmadığını gösterir. Ayrıca bir firmayla değil kişiyle çalışmışsanız, bu daha ciddi sorunlar doğurur. 

Zira kodlama bilen kişiler tarafından size sunulan uygulamalar, her ne kadar çözüm sunuyor gibi dursa da sorun olduğunda iletişime geçme, geliştirme için daha fazla ücret alma, kendi düzeltebileceği açıklar oluşturarak ücret talep etme gibi olumsuzluklar sıkça yaşanmaktadır.

Kurumsal bir firma tarafından size sunulan hizmet, en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. 

Yukarı