Softinyo

Mobil Uygulama Geliştirme Fiyatları - Softinyo

Mobil Uygulama Geliştirme Fiyatları

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-12-11 01:28:06

Son Güncellenme Tarihi : 2022-12-11 01:28:06

Mobil uygulama fiyatları nedir? sorusunu, değişen hayat ve teknoloji koşulları ile daha fazla duymaya başladık. İşletme sahipleri ya da bireysel amaçlar için mobil uygulama oluşturmak isteyenler, yazılım şirketleriyle iletişime geçtikten sonra süreçlerin ne kadar yorucu ve uzun olduğunu görerek vazgeçme eşiğine geliyor.

Bu sorunun en basit yanıtı olarak şunu söyleyebiliriz; mobil uygulama telefon, tablet akıllı saat gibi mobil alanlarda rahat bir şekilde kullanmanız için hazırlanan uygulama tipleridir. Aynı zamanda bu uygulamalar, genellikle kullanılacak platforma fiyatları özel olarak hazırlanmakla birlikte, indirme işlemi de platformun market sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Dünyaca ünlü firmalar kadar gelişmiş altyapı ve çalışma modeline sahip yerli uygulama merkezleri de bu ihtiyacın artması ile ülkemizde çok sayıda yer almaya başladı. Aynı zamanda en iyi mobil uygulama yapan firmalar ile ortaklık kuran mobil uygulama geliştiricileri de ülkemizde çalışmalarını profesyonel bir şekilde devam etmektedir.

Mobil uygulama nasıl yapılır, Bu tarz problemler yaşamamak için uygulama yapılacak sektör ya da amaçların doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Uygulama ortaya çıkartılırken belirlenen özellik ve kıstaslar ne kadar dar çerçevede ve netleştirilmiş olarak belirtilirse, ortaya çıkan ürünün o derecede profesyonel olduğu görülmüştür.

Profesyonel mobil uygulama için doğru firmalarla çalışmak uygulama adına belirleyeceğiniz temellerin çok daha net bir şekilde oturması için sizlere destek olmak gibi avantajlar sağlayacağını unutmamanız gerekmektedir. Bunun yanında yine alanında profesyonel ekiplerle çalışmak, uygulamanın üretim süreçlerinde çok daha hızlı sonuçlar almanıza olanak sağlayacağını unutmamalısınız.
Mobil uygulama geliştirme fiyatları birçok farklı detaya bağlı olarak değişkenlik gösteren, ucu bucağı olmayan bir hesaplar alanıdır. Bu sektörün en önemli gelir kapılarının başında ise mobil uygulama yaparak para kazanmak çalışmaları gelmektedir. 

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

Mobil uygulama geliştirme, süreçleri platformdan platforma değişen detaylara sahip olmakla birlikte, temel olarak amaçlar doğrultusunda aynı yönde şekillenen bir sistemdir. Gelişen ve değişen teknoloji anlayışıyla birlikte web uygulamalarına ek olarak, mobil cihazlarda kullanılması amaçlanan uygulamaların üretilmesi süreci olarak özetlenebilmektedir.
Mobil uygulama geliştirme, akıllı telefon ya da tablet bilgisayarlar başta olmak üzere, mobil dünyanın tüm cihazlarına uygun olarak geliştirilen uygulamaların genel ismidir.

Mobil uygulama oluşturulurken, genellikle cihazların donanım ve ağ özelliklerinin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bu nedenle mobil uygulamalar zaman zaman internet bağlantısı kullanarak çalışmak durumunda kalabilirler. Bu koordineli çalışma ihtiyacı dolayısıyla, uygulama geliştirme süreçleri, yüklenebilir yazılım paketleri ve API ile veri erişimi gerçekleştirmesini aynı zamanda hedef cihazlarda uygun şekilde test aşamalarının yürütülmesini amaçlamaktadır. 

Mobil Uygulama Geliştirme Nasıl Yapılır?

Mobil uygulamaların ne şekilde yapıldığını merak ediyorsanız en basit şekilde, bir YouTube videosu ile temel süreçleri öğrenebilmeniz oldukça basittir. Uygulama geliştirmeye başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey ise yapacağınız uygulamanın çalışma amacı ve hazırlanması için ayırmış olduğunuz bütçe olduğunu unutmayın. Bir uygulama fikri düşünürken, hayatınızda kolaylaşmasını beklediğiniz detaylar üzerine yoğunlaşmak oldukça avantajlı olacaktır.

Artık tüm işlemlerin mobil dünya üzerinden ilerlediği düşünüldüğünde yaptığımız birçok çalışmanın doğru bir şekilde yürütülmesi için mobil uygulamalar ile koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumda yapacağınız uygulamanın temel özelliklerine karar verdiğinizde mobil uygulama kodlama çevresini oluşturmanız buna göre oldukça kolaydır. Genellikle daha önce yapılmamış uygulamalar yaptığınızda, milyarlarca indirme sayısına ulaşarak rahat bir şekilde uygulama markette liderliği ele almanız kaçınılmaz olmaktadır.  

Kaliteli bir uygulamayı ortaya çıkartmak için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar olduğunu unutmamalısınız. Uymanız gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Hayatınızı kolaylaştıracak ya da milyonlarca insanın ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bir uygulamanın fikrini ortaya çıkarmak için düşüncelerinizi zorlayın. 
 • Uygulamanızın dilediğiniz indirme miktarlarına ulaşabileceğinden emin olmak ve rahat bir şekilde pazarlama yaparak, uygulamanızı insanlara ulaştırabileceğinizin farkına varabilmek için market araştırması yapmayı ihmal etmeyin.
 • Yazmayı unutmayın! Uygulamanız ile ilgili düşündüğünüz tüm özellikleri bir yerde yazarak toplamayı ve bu verileri tamamen güvenli bir şekilde korumayı ihmal etmeyin. Mobil uygulama özellikleri ile doğru orantılı olarak insanların tercih etme ve indirme sayısının doğru orantılı olarak artacağını unutmayın.
 • Uygulamanızın göze hoş gelmesine ve kolay kullanım tasarımına sahip olmasına dikkat edin. Uygulamanızın tasarımıyla ilgili birden fazla mockup çalışması yapmayı ihmal etmeyin. Bu mockuplar, tasarım sürecinde insanların ve sizlerin hataları çok daha rahat fark etmenize yardımcı olacaktır.
 • Uygulamanızın grafik tasarım öğelerini doğru şekilde belirleyin. Uygulamaların dikkat çekici olmasının indirme sayısında etkili olduğunu unutmayın. Uygulamaların, markette rahatça fark edilebilmesi için grafik tasarım ve renk seçme işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir.
 • Pazarlama planı oluşturun. İnsanların uygulamanızı ne şekilde tanıyacaklarına ve onlara ne şekilde ulaşacağınıza dair pazarlama planı yapmayı ihmal etmeyin. Doğru bir mobil uygulama pazarlama stratejisi sizleri indirme sayıları konusunda ciddi derecede ön plana çıkartacaktır. 
 • Uygulamanızı ne şekilde oluşturacağınıza karar verin. Bir yazılım şirketiyle çalışmak mı ya da yazılım ve tasarım süreçlerini en baştan öğrenerek uygulamanızın tüm alanlarına hâkim olmak mı sizin için daha iyi olacak? Buna karar vermek uygulama üretim sürecinde oldukça önemlidir.
 • Uygulamanızı tamamladıktan hemen sonra markette yer alması için gerekli lisans ve yükleme çalışmalarını gerçekleştirin. İnsanlara ulaşarak, beta sürümleri başta olmak üzere, tepkileri ve yönlendirmeleri dikkate almayı ihmal etmeyin.
 • Tanıtım çalışmalarınızın ve kullanıcı geri dönüşlerinin doğru bir şekilde toplandığından emin olun. Uygulamanızın hızlı bir şekilde son halini alması mümkün değildir. Uygulamanızı geliştirirken aynı zamanda sürekli olarak geri dönüşleri ve yorumları takip ederek kendinizi geliştirme fırsatı yakalarsınız. Mobil uygulama geliştirme sürecinin uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Bunun yanında tanıtım çalışmaları da uygulamanızın fazla sayıda kişiye ulaşması için oldukça önemli bir noktadır. 

Mobil Uygulama Türleri Ne Şekilde Sınıflandırılır?

Mobil uygulamalar 4 farklı ana başlık altında incelenmektedir. Bu yaklaşımlar arasında seçim yaparken, her yöntemin kendine has avantaj ya da dezavantaja sahip olduğunun bilincine varmak bu yönelimlerden birini seçerken oldukça avantajlı olmaktadır. Uygulama Geliştiriciler, bu seçimi yaparken, geliştirilecek uygulamanın özelliklerini, detaylarını ve kullanım amacını doğru bir şekilde belirlemelidir. Doğru şekilde programlanmış uygulamalarda bu yöntemlerin seçimi oldukça rahat olmaktadır. Mobil uygulama geliştirilirken yararlanılacak yöntemler şu şekilde sıralanabilir: 

Yerel Mobil Uygulamalar

Bu tip mobil uygulamalar, direkt olarak platform sahibinin sağladığı kütüphaneler kullanılarak yazılır. Aynı zamanda Android ve IOS gibi işletim sistemlerinde doğrudan çalışabilmesi amaçlanmaktadır. Hızlı ve akıcı çalışma konusunda en avantajlı uygulama tipi olmakla birlikte, cihaz içeriğine doğrudan erişim sağlamaktadır. Bunun yanında yüksek miktarda kod yazılması gerektiğinden yapım süreci uzamakta ve işlem zamanı ve platform lisanları dolayısıyla yüksek fiyatlara mal olmaktadır. 

Platformlar Arası Yerel Mobil Uygulamalar

Birden fazla cihaz için kullanılabilecek şekilde hazırlanan mobil uygulamalar bütünü olarak adlandırılabilir. Bunun yanında, farklı norm ve programlama dilleri ile yazılabiliyor olması çalışma rahatlığı sağlamaktadır. Çapraz platform mobil uygulama olarak adlandırılan bu sistemlerin oluşturulması ve korunması oldukça kolaydır. Bunun yanında birden çok platform için tek bir kod tabanı yeterli olmakta böylece işlem süreci kısalmaktadır. Yine de dezavantajlı yönler, bu yöntemde de mevcuttur. Yerel cihaza ulaşabilmek için gerekli desteği sağlamak amacıyla kütüphane ve köprülere ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda bu köprüleme ihtiyacı dolayısıyla, birçok cihaz üzerinde çalışma performansı konusunda şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olur.  

Hibrit (Karma) Mobil Uygulamalar

JavaScript, CSS ve HTML5 ve benzeri, standart web teknolojileriyle oluşturulur. Uygulamalar bu yöntemlerle oluştuğundan dolayı, web uygulamalarının mobil dünyaya aktarılması konusunda sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu uygulama üretme sistemi, web geliştirme setlerini kolay bir şekilde destekleyerek, web tabanlı uygulama sistemlerinin, mobil cihazlarda rahatça kullanmasına yardımcı olmaktadır. Diğer bir yandan bu tip uygulama altyapısı kullanmanın en belirgin dezavantajı, düşük performansla çalışmaları ve aynı zamanda sınırlı bir şekilde işlev sağlamalarıdır. 

Aşamalı Web Uygulamaları

Geleneksel mobil uygulama geliştirme yöntemlerine alternatif olarak sunulan bir uygulama geliştirme yöntemi olarak kabul edilmektedir. PWA’lar, (ileri web uygulaması) uygulama benzeri bir anlayış sunarak, çevrimdışı çalışmaya olanak sağlayan uygulamalardır. Web sayfalarının ana menüye eklenen kısa yolları bu tip uygulamaların en basit örnekleri olarak gösterilebilir. Kurulum gerektirmemesi ve hem web ortamında hem de mobil cihazlarda rahatça kullanılabiliyor olması ile ön plana çıkan bu anlayışla yazılan uygulamalar, oldukça kısıtlı özelliklere sahiptir. Bunun yanında URL ile bağlı olması dolayısıyla kullanım gerektirmeyen uygulamalar kullanım ömrünün dolması ve işe yaramaz hale gelmesi riskini taşımaktadır. 

Mobil Uygulama Fiyatları

Mobil uygulama fiyatları birçok farklı kriter ve uygulamanın boyutlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle uygulamanızın doğru ve rahat bir şekilde çalışması için gerekli tüm adımları atmak uygulama hazırlamanın en önemli başlangıç süreçlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Mobil uygulama maliyeti detaylı hesaplamalara bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle yaptıracağınız uygulamanın amacını başta olmak üzere detaylarını doğru bir şekilde hesaplamak, uygulamanızı en uygun maliyetlerle tamamlamanız için oldukça önemlidir. Kaliteli ve doğru bir şekilde çalışan mobil uygulamanın ortaya çıkması için grafik tasarım ve uygulama arka plan kodlaması oldukça önemli olduğundan bu iki alana ayrıca özen gösterilmesi özellikle kullanıcılar tarafından en çok gelen geri dönüşlerden biridir. Doğru bir şekilde hazırlanmış bir mobil uygulamanın maliyeti sürekli olarak değişmektedir. 

Mobil Uygulama Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

 • Uygulamanın türünün doğru bir şekilde belirlenmesi, mobil uygulama fiyat belirleme sürecinin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Projenizin büyüklüğü ve karmaşıklığı yapılan etkinliklerin uzun sürmesine neden olacağından yaptığınız maliyetlerin artması söz konusudur. Bu nedenle karmaşık uygulamalar yerine basit ve kullanışlı uygulamalar yapmak, hangi platformu kullanıyor olursanız olun en uygun fiyatlara sonuç almanıza yardımcı olacaktır.
 • Uygulamanızın özelliklerini ve mimarisini belirlemek uygulama hazırlamak için en önemli adımlardan birsidir. Uygulamanın hangi platformlarda ve hangi amaçla kullanılacağı mimarisinin belirlenmesinde oldukça önemli bir karardır. Bu kararın verilmesi için ihtiyacınız olan tüm detayların hazırlanarak liste yapılması ve ortaya çıkartılması gerekmektedir.
 • Uygulamanın işlevselliği, uygulamanın kullanıcılar tarafından ne derecede kullanılacağına ve indirileceğine doğrudan etki yapar. Bu nedenle, uygulama oluştururken, işlevsel uygulamalar ortaya çıkartmaya özen göstermelisiniz. Mobil uygulama yazılım fiyatları işlevsel uygulamaların karmaşıklığı ile doğru orantılı olarak yükselme eğilimi göstermektedir. 
 • Uygulamanızın aktif kalmasını sağlamak için ödemeniz gereken, aylık ya da yıllık lisans ücretlerini iyi değerlendirmeli, çalıştığınız platformların ödeme ve maliyet koşullarını iyi değerlendirmelisiniz. Uygulama oluşturma süreçlerinde en önemli gider kalemlerinden olan lisans maliyetleri, düşündüğünüzden çok daha yüksek olabilmektedir. Bu lisans maliyetlerinden kaçınmak ve daha düşük maliyetler ile uygulamalar ortaya çıkartmak için büyük yazılım şirketleriyle çalışarak, mobil uygulamanızı oluşturmak çok daha ekonomik bir tercih olacaktır.
 • Uygulamanızın güvenliğini sağlamak için çeşitli ödemeler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Uygulamalar internet sistemi üzerinden veriler çekerek kullanılması dolayısıyla internet korsanlarının saldırılarına oldukça açık sistemlerdir. Mobil uygulama yaptırmak ve güvenliği sağlamak için yapılan çalışmalar, uygulamanızın fiyatlarını arttıran ek giderler olarak görülmektedir. Uygulamalarınızın rahat bir şekilde çalışmasını sağlamak için kaliteli ve güvenli bir yazılım şirketi ile çalışarak uygulamanızın kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atmaması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını sağlarsınız.
 • Desteklenen platform ve cihazların doğru bir şekilde planlanması, uygulama maliyetlerinizi düşürücü bir etki yapabilmektedir. Özellikle android platformunda yer alan cihazların ciddi sayılarda olması, uygulama geliştiricilerin çok daha fazla vakit harcamasına ve ortaya çıkan uygulamanın performanslı çalışması için kontrollü bir ortam oluşturmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma sürelerinin uygulama maliyetini arttıran bir etken olduğunu unutmamak oldukça önemlidir. Mobil uygulama kullanılacak cihazlar doğru bir şekilde seçildiğinde uygulamada, cihazlar arası uyum problemleri bulunmaz ve uygulamanızın yüksek performansla çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanında cihaz uyumu ve cihaz özellikleriyle koordineli çalışıp çalışmaması da uygulama için ekstra emek gerektiren özelliklerdir.
 • Sürekli teknik destek sağlamayı ihmal etmeyin. Uygulama yazılımı süreçlerinin en doğru ve önemli noktalarından biri uygulamanın tamamlanmasından sonraki teknik destek sürecinin doğru ve hızlı işlemesidir. Bu nedenle çalıştığınız güvenlik ve yazılım firmaları ile aktif olarak iletişim içinde kalmak oldukça önemlidir. 
Yukarı