Softinyo

Mobil Uygulama Geliştirmenin Püf Noktaları - Softinyo

Mobil Uygulama Geliştirmenin Püf Noktaları

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-01-03 23:20:16

Son Güncellenme Tarihi : 2023-01-03 23:20:16

Teknolojinin geliştiği günümüzde, her geçen gün yeni mobil uygulamalar hayata başlamaktadır. Bunlar gerek müşterilere daha iyi hizmet verebilmek, gerekse kurum içinde kullanıma yönelik olabilmektedir. Mobil uygulama geliştirme programları ile gerçekleştirilen bu işlemler çok sayıda avantaja sahiptir. Eğer bir e-ticaret platformunuz varsa, bir uygulamanızın olması tüketicilere daha rahat ulaşmanıza yardım edecektir. Böylece satışlarınızı her zaman yapabilir, daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Kurum içinde kullanmak istiyorsanız çalışanlar içerisindeki iletişimi geliştirebilir, firmanızda son olan gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Eğer kodlama bilginiz varsa, kendi yazılımınızı oluşturmanız mümkündür. Bununla birlikte bu oldukça zaman alıcıdır. Profesyonel firmalara başvurarak yardım almak daha hızlı, garantili ve kaliteli sonuçlar sunar. Uygulama yapılırken bazı püf noktalar olup şu şekildedir;
 1. Hedef kitlenin belirlenmesi
 2. Hangi özelliklere sahip olacağının tespit edilmesi
 3. Hangi problemi çözeceğine karar verilmesi
 4. Kullanıcı dostu olması
 5. Tanıtımının gerçekleştirilmesi ve nerede yayınlanacağı belirlenmesi
 6. İşletim sisteminin belirlenmesi
Uygulama yapılırken bunlara dikkat edilmesi, daha doğru ve kaliteli sonuçlar alabilmenize yardımcı olacaktır.

Mobil Uygulama, Mobil Uygulama Geliştirme

Akıllı telefonların geliştiği günümüzde, mobil uygulamalar bu cihazları daha da kullanışlı hale getirmektedir. Bir mobil uygulamaya sahip olmak müşterilerinize daha iyi hitap etmenizi sağlarken, daha kurumsal bir yapıya kavuşmanızı sağlar.

Android Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Android mobil uygulama geliştirme programları birbirine göre farklılık göstermektedir. Bunların her biri farklı özelliklere, artı ve eksilere sahip olduğu için yapmak istediğiniz uygulamaya en iyi çözümü sunan tercih edilmelidir. Böylece alacağınız sonuçlar da en üst seviye olacaktır. Bu bakımdan,
 1. Android Studio,
 2. IntelliJ IDEA,
 3. NetBeans,
 4. Komodo,
 5. AIDE,
 6. Appcelerator Titanium,
 7. Qt,
 8. Eclipse,
 9. Visual Studio,
 10. Cordova,
Gibi programlar sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanılabilen diller birbirine göre farklılık göstermekle beraber Java, JavaScript, C++ , C, HTML, XML ve CSS gibidir.

 IOS Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

IOS Türkiye’de dâhil dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesidir. Eğer Hibrit programlar kullanılmamışsa, Android için yazılan bir uygulama IOS için çalışmaz. Bu bakımdan IOS cihazlarda kullanılan mobil uygulama geliştirme programları genel olarak şu şekildedir;
 1. Ionic
 2. React Native
 3. Flutter
 4. Swift
Tıpkı Android sistemlerde olduğu gibi, burada da bir takım artılar ve eksiler vardır. Bu sebeple yazılıma başlamadan önce hangisinin kullanıldığına dikkat edilmelidir.

Mobil Uygulama Geliştirmede Hedef Kitlenin Önemi Nedir?

Hedef kitle bir ürünün, firmanın ya da hizmetin sunulduğu kişileri betimlemektedir. Bu oldukça geniş olup,
 1. Belirli bir yaş aralığına,
 2. Cinsiyete,
 3. Kullandıkları işletim sistemine göre yapılmaktadır.
Her ne kadar bir program oluştururken hedef kitle belirlemek zorunlu olmasa da, daha iyi sonuçlar almak, indirilmesini ve kullanılmasını sağlamak istiyorsanız büyük bir önemi vardır. Zira asıl kullanıcı kitlesine hitap etmezse kullanımı gittikçe düşecek, böylece istenen sonuçları da vermeyecektir. Bu bakımdan uygulama yapıyorsanız, ilk olarak kimlere sunulduğunu tespit etmeniz gerekir. Eğer e-ticaret platformuysanız, sunduğunuz ürünlere göre kitle belirlemesi yapılır. Bilgi veya oyun gibi uygulamalar yapacaksanız bunların kimin tarafından kullanıldığı düşünülmelidir.

Hedef Kitle Nedir?

İş sektöründe her geçen gün önemini arttıran hedef kitle kavramı kişileri, grupları ya da kitleleri hedef almaktadır. Yapılan stratejik çalışmaların bir sonucu olarak, mesajın istenen kitleye ulaştırılması hedeflenir. Her ne kadar firmalar her zaman en herkese ulaşmayı hedeflese de bu büyük bir maddiyat ve enerji kaybı doğurmaktadır. Ayrıca herkese ulaşmaya çalışmak neredeyse imkânsızdır. Eğer kaynaklar iyi planlanırsa, çalışmalar doğru yapılırsa hizmetin, ürünün ya da mobil uygulamaların özelliklerine göre bir hedef kitle belirlenebilir. Bu çalışmalar mobil uygulama geliştirmenin öncesinde yapılmakta olup, belirlenen kitle kapsamında hareket edilir.

Hedef Kitle Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde birçok kişi hedef kitle belirlemesini kolay olarak görmektedir. Ancak gerekli özen gösterilmezse hedef kitlenizi yanlış değerlendirebilir ya da yeterince tanımadığınız için istediğiniz sonuçlar alınamayabilir.
 1. Bu bakımdan uygulama yapılırken, hedef kitleye yönelik şunlara dikkat edilmelidir;
 2. Uygulama yaptırmak isteyen kişi, aplikasyonun konusu bilmelidir. Eğer hakkında ayrıntılı bir analiz yapılırsa, hedef kitle daha iyi belirlenebilir.
 3. Mobil uygulamayı kullanacak kişiler oldukça önemlidir. Zira müşteriler ve firmanın kendi içerisinde kullandığı aplikasyonlar birbirinden farklılık gösterir.
 4. Hedef kitlenizi analiz ederken eğitim durumu, cinsiyet, gelir ve yaş gibi farklı etmenler göz önüne alınmalıdır. Böylece daha ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirilebilir.
 5. Şayet yeni kurulmuşsanız, hedef kitleniz henüz belirlenmemiş olabilir. Bu durumda mobil uygulama için yapılan analizler de yetersiz kalacaktır. Ancak rakiplerin analiz edilerek sonuçların incelenmesi, etkili bir çözüm getirir.
 6. Analiz aşamasında sosyal medyadan yararlanılması onları daha iyi tanımanıza yardımcı olur.
Eğer mobil uygulama yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu konuya önem gösterirseniz, sonuçlarınız da daha iyi olabilir.

Mobil Uygulamada Tasarımın Önemi Nedir?

Günümüzde birçok kişi farklı sebeplerden dolayı bir uygulamasını olmasını talep etmektedir. Kaliteli ve yenilikçi mobil uygulamalar için, ilk olarak tasarıma dikkat edilmesi gerekir. Her kullanıcı sadece internette dolaşırken değil bir mobil uygulamayı kullanırken, oyun oynarken rahatça her şeyi anlayabilmek, istediği gibi kullanabilmek ister. Eğer zor anlaşılan ve karmaşık bir yapısı varsa, uygulamayı en başında kullanan kişiler de artık tercih etmemeye başlayacaktır. Zira insanların tercih edebileceği, benzer ve kolay anlaşılır farklı seçenekler de vardır. Rakiplerinize bu yönden avantaj kazandırmak istemiyorsanız, buna büyük bir özen göstermeniz gerekir.

Tasarımın Fiyata Etkisi Nedir?

Dijital tasarım her yıl değişen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple geçmiş dönemlerin trendleri, etkisini bir süre sonra kaybetmektedir. Her ne kadar eskiden karmaşık ve anlaşılması güç uygulamalar, web siteleri revaçta olsa da, günümüzde artık minimal ve sade yapılar ön plandadır. Bu sebeple kullanıcıların da buna önem vermesi gereklidir. Bunun temel sebebi fiyattır. Eğer tasarımın zor olmasını isterseniz, kodlamalarla bu durum kodlama ve tasarımlarla yapılabilir. Bununla beraber böylece gereken zaman ve harcanan emek yükselir. Bu durum doğal olarak fiyatın da artması demektir. Eğer daha düşük fiyatlar ödemek istiyorsanız, daha sade bir tasarım gereklidir.

Tasarımın SEO’ya Etkisi Nedir?

Karmaşık bir tasarımın temel amacı, kullanıcıların sitede geçirdikleri zamanı dolaylı yollardan arttırabilmektir. Ancak bu durum hem fiyat hem de mobil app store SEO (ASO) çalışmaları konusunda olumsuz bir etkiye sahiptir. Bunun için öncelikle SEO’nun nasıl çalıştığına bakmak gerekir. Bir kişi internette herhangi bir konuda araştırma yaptığında, botlar devreye girerek sorguyu incelemekte, bulduğu sonuçları belirli faktörlere göre listeleyerek saniyeler içerisinde göstermektedir. Bu faktörlere etki eden tüm faktörler siteyle ilgilidir ve biri de tasarımdır. Zor anlaşılan, arayüzü kullanışsız olan siteler eksi puanlar aldığı için, botlar tarafından daha geride listelenmektedir. Her ne kadar bu durumun sadece arama motorlarında geçerli olduğu düşünülse de, aslında market uygulamaları da aynı etmen üzerine çalışmaktadır. Market uygulamasından yayınlamayı düşünüyorsanız, geride olan aplikasyonların daha az yüklenme aldığını bilmeniz gerekir. Böylece doğrudan aldığınız performans etkilenecektir.

Kullanıcı Dostu Tasarım Neden Önemlidir?

Kullanıcı dostu tasarım, mobil uygulama fikirleri içerisinde anahtar konumdadır. Kullanıcılar ne yapması gerektiğini anlamazsa, zorunlu olarak sizden işlem yapsa bile bu sadece bir seferlik olacak, ardından tercih etmeyecektir. Mobil uygulamalarının temel amacı müşterilerin istediği zaman, istediği yerde kullanılabilmesidir. Eğer tek sefer kullanıp silerse, bunun anlamı aplikasyonun da başarısız olduğudur. Şayet mobil uygulamanız şirket içi kullanılacaksa, çalışanlarınızın zorlanması işlerin de aksamasına neden olacaktır.

Mobil Uygulamaların Nitelikleri Neden Önemlidir?

Mobil uygulama fikriniz varsa, öncelikle hangi işletim sistemine sunulacağını bilmeniz gerekir. Burada üç seçenek vardır. Bunlar hibrit, Android ve IOS şeklindedir. Hibrit her iki işletim sisteminde de kullanılabilir yapıya sahipken, bir tanesine özel olarak geliştirirseniz diğerinde kullanılamayacaktır. Bunun için hedef kitlenizi doğru değerlendirmeniz, müşterileriniz ağırlıklı olarak hangisini kullanıyorsa onu tercih etmeniz gerekir. Şayet her ikisi birbirine yakın yüzdelere sahipse, hibrit daha doğru bir seçenek olacaktır.

Planlama Önemlidir

Eğer mobil uygulama fikirleri taşıyorsanız, firma ile iletişime geçmeden önce aklınızda bir plan yapmış olmanız gerekir. Zira uygulama, sizin istediğiniz şekilde meydana getirilir. Dolayısıyla şu gibi konuları düşünerek, cevaplar bulunmalıdır;
 1. Uygulamayı kim kullanacak?
 2. Hangi özelliklere sahip olacak?
 3. Tasarımı ana hatlarıyla nasıl olacak?
 4. Hedef kitlesini kim oluşturuyor?
 5. Hangi işletim sisteminde yazılacak?
Bu gibi konularda fikriniz olursa, profesyonel yardım alırken isteklerinizi daha iyi belirtebilirsiniz. Buna ek olarak firma da daha iyi öneriler yapabileceği için, düşüncenizi geliştirmeniz mümkün olacaktır. Ay

Hangi İşletim Sisteminde Olacağına Karar Verilmelidir

Mobil uygulama yaptırma için firmaya başvurmadan önce işletim sistemine karar vermeni önerilir. Bunun için sizi tercih eden müşterilerinizin, hangi mobil sistemi kullandığını bilmeniz gerekir. Buna göre tercih yapmak, geliştirilen uygulamanın amacına daha iyi yerine getirmesini sağlayacaktır. Örneğin sitenizi çoğunlukla Android kullanıcıları ziyaret ediyorsa, IOS geliştirmek size çözüm getirmez. Eğer her iki işletim sistemine ayrı ayrı sunmayı planlıyorsanız, ikisi de ayrı maliyete sahip olacaktır. Bu sebeple hibrit sistemleri düşünmek hem tek uygulama sunmanızı, hem de daha az ödemenizi sağlar.

Sahip Olduğu Özelikler Düşünülmelidir?

Her mobil uygulama kendine özgü bazı özellikler taşır. Her ne kadar geliştirme ile yenileri tanımlanabilecek de olsa, başlangıçta neleri istediğinizi bilmeniz gereklidir. Bu özelliklerin bazıları şu şekildedir;
 1. Giriş işlemlerine imkân tanıyan özellikler
 2. Dosya yüklenmesine olanak sunan özellikler
 3. Kullanıcıların profil bilgilerini girebilmesi ve düzenleyebilmesi
 4. Aplikasyonda arama seçeneklerinin olması
 5. Uygulama içi mesaj gönderimi
 6. Ayrıntılı yönetici panelleri
Özellikler sadece bunlarda sınırlı olmayıp oldukça geniştir. Bunlar kullanım amacına göre farklılaşır. Eğer buna göre değerlendirme yaparsanız hangi özellikleri istediğinizi bulabilir, buna göre karar vererek daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Problemi Çözmeye Yönelik Olmalıdır

Mobil uygulamalarda yapılan en büyük hata onu ek bir araç olarak görmedir. Bu durum, tüm özelliklerinden yararlanamamanıza sebep olur. Mobil uygulama geliştirme, tasarımında dikkat edilecekler arasında en önemli konulardan biri problem çözmedir. Günümüzde internet kullanımının yüzde 70’i mobilden olur. Eğer sizin uygulamanız yoksa müşterileriniz size istediğiniz zaman ulaşamaz ve bu bir problem oluşturur. Aplikasyon temeline bu düşünceyi kurarsanız, sonuç da istediğiniz gibi olabilir. Şirket içinde kullanacaksanız, amacının ne olduğu düşünülmelidir. Örneğin kurum içi iletişimi geliştirmek istiyorsanız, özellikler de buna göre olmalıdır.
Yukarı