Softinyo

Mobil Uygulama Yapmak mı Yaptırmak mı? - Softinyo

Mobil Uygulama Yapmak mı Yaptırmak mı?

Bu size yardımcı oldu mu?
2.33/5.00 Puan (3 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-01-03 23:16:09

Son Güncellenme Tarihi : 2023-01-03 23:16:09

[toc]
Mobil uygulama yapmak ve mobil uygulama yaptırmak birbirinden çok da farklı değildir. Önemli olan hayata geçirilecek uygulamanın fikridir ve geliştirilmesidir. Mobil uygulama, mobil cihazların çalışabilmesi için yapılmaktadır. Her mobil uygulama yapıldığı cihaza özeldir ve farklı özellikler taşımaktadır. İos ve Android cihazlar için özel olarak hazırlanan mobil uygulamalar, cihazın çalışma durumunu ve özelliklerini belirler. Mobil uygulama hizmetleri sayesinde, gelişen dünyada akıllı cihazların yeri daha da çok artmıştır. Her uygulama özel olarak tasarlanmaktadır ve hayat içerisinde kullanılabilir özelliktedir. Özel olarak geliştirilen mobil uygulamalar için kullanılan mobil uygulama terimi tüm dünyaya uyumludur ve üretildiği mobil cihazlar içerisinde tüm dünya da kullanılabilir. Değişebilir kodlar ve sıralı terimlerle uygulanan kodların hepsi bir bütünü oluşturarak mobil uygulamaları meydana getirir. Mobil uygulama fikirlerini üretmek ve bu fikri hayata geçirmek gerekli görüldüğünde yazılım geliştirici sayesinde yaptırılabilir. Yazılım geliştiriciler mobil uygulama yaptırmak için oldukça önemlidir. Mobil uygulamalar için her adım çok önemlidir ve her ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır.
Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen yazılım çeşitleri ve uygulamalar birçok fikri bir araya getirmektedir. Mobil uygulama kodlama, yazılım geliştiriciler tarafından yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda mobil uygulama yapmak içinde yazılım gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Gelişimin ve değişimin direkt olarak yaşandığı ve tüm dünyanın kullandığı mobil cihazlarda her nokta önemlidir. Yazılım geliştiriciler ve yazılım gelişimi hakkında yeterli bilgilere sahip olanlar mobil uygulama yapmak için mobil cihazların her şeyini bilmektedir. Mobil cihazların vazgeçilmez özellikleri ve sürekli olarak kullanılabilmesinde faydalı olmak çok önemlidir. Mobil uygulama fikirleri devamlılık düşünülerek üretilmelidir. Farklı ilerlemelere ayak uydurmak da önemlidir, ortaya çıkan mobil uygulamaların tamamı kalıcı olmayı hedeflemektedir. Uygulamaların temel amacı da kullanılabilir olmasıdır denilebilir. İnsanlığa faydalı olan eğlendirebilen ya da öğretebilen mobil uygulamalar oldukça önemlidir. Mobil uygulamalar sayesinde mobil cihazlar kullanılabilmektedir. Mobil yazılımda, mobil uygulamaların ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Mobil yazılım, uygulamaların ios ve android uyumuna bağlı olarak özel olarak hazırlanmaktadır. Mobil cihazlar için düşünülen mobil uygulamaları yapmak ve yaptırmak durumunun özeti ise bir fikri farklı şekillerde hayata geçirme durumudur. Yazılım geliştiriciler sayesinde, mobil uygulamalar için düşünülmüş her fikir geliştirilebilir.  

Mobil Uygulama Yapmak

Mobil uygulama yapmak, yazılım ve kodlama ile ilgili bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Mobil uygulama fikri öncelikle üretilmeye açık olmalıdır. Her fikir hayatta bir yer edinmek için vardır, mobil uygulama fikirleri de teknolojik hayatta yerini bulmaktadır. Mobil uygulamalar, bir sorunu çözmek için oluşturulmaktadır aynı zamanda bir amaca hizmet eder ve neden sorusuna cevap verir. Kolay kullanılabilen ve tüm dünya da kullanılabilecek özelliklere sahip olması mobil uygulamaların gelişimi ve kazanımı için çok önemlidir. Mobil uygulama yapmak için düşünülen her fikir birkaç noktaya uyum sağlamalıdır. Öncelikle mobil cihazların ios ve android olarak birbirinden ayrılması mobil uygulamaları da ayırmaktadır. Geliştirilen fikir hangi cihaza uyumlu olarak düşünülmüşse o şekilde yazılıma dökülmektedir. Mobil uygulama kodlamaları çok önemlidir, her kod birbirini sıralar ve tam bir bütün oluşturur. Bir noktada eksik veya yanlış olması tüm sistemin hasar görmesine ve çalışmamasına sebep olabilir. Mobil uygulama yapmak için sıralı adımlar ve gereklilikler ise şöyledir; 

Mobil uygulama yapmanın standartları

 • Mobil uygulama fikrinin üretilmesi. 
 • Mobil uygulamanın geliştirileceği cihazı belirlemek. (İOS veya ANDROİD) 
 • Mobil yazılım sistemlerine hâkim olmak. 
 • Mobil uygulama yapmak için gerekli teknolojik cihazlara sahip olmak. 
 • Yazılım geliştirme bilgilerine sahip olmak. 
 • Yazılım fikrinin tüm dünya da kullanılabilmesi için özellikler edinmek. 
 • Gerekli alanlardan bilgi almak ve telif kullanılacaksa hak izni almak. 
 • Benzer mobil uygulamalara göz gezdirmek ve bilgi edinmek 
 • Mobil uygulama kodlarını kontrollü ve düzenli yazmak. 
 • Mobil uygulama yapmak için düşünülen fikri gelişime açık olarak yazılıma uydurmak. 
 • Farklı fikirlere açık olmak ve değişime izin verebilmek. 
 • Güvenlik ve kontrol sistemlerini bilmek. 
 • Mobil uygulamayı oluşturmak. 
 • Mobil uygulamayı oluşturduktan sonra test etmek. 
 • Çalışma düzenini kontrol etmek. 
 • Mobil uygulamayı yayınlamak. 
Mobil uygulama yapmak için gerekli olanlar ve izlenmesi gereken bazı adımlar yukarıda verilmiştir. Bu bilgiler ışığında mobil yazılım bilgisi olan herkes mobil uygulama üretebilir. Teknolojinin sürekli olarak gelişimini gözlemleyerek hayata geçirilen mobil uygulamalar her alanda kullanılabilir ve birçok sınıfa hizmet etmelidir. İlerleyen dönmede ise mobil uygulama yaparak kazanç sağlanabilir. Kazanç sağlamak için deneyim ve sürekli kullanım çok önemlidir. Yapılan ve hayata geçirilen her mobil uygulama teknolojiye ve insanlığa katkı sağlamalıdır. Üretilen fikirlerle yapılan mobil uygulamalar ilerletilerek başkaları için de mobil uygulama yapılabilir. Kişi, kişiler, işletmeler ve teknolojik alanda yeri olan her şey için mobil uygulama üretilebilir. Mobil uygulamadan para kazanmak tamamen üretilen fikri yazmaya bağlıdır. Yazılım ve kodlamalar sayesinde her fikir uygulama olabilir. Uygulamaların doğru çalışması ve güvenilir çalışması içinde güvenlik kodlarının yazılması ve dışardan erişimin engellenmesi gerekmektedir. Her mobil uygulamanın güvenlik kodu ve yazılımı da ayrıdır. Mobil uygulama yapmak için gerekli olan her işlem yaptırmak içinde gereklidir. Uygulama yapımında özgüven ve yenilik çok önemlidir. Farklılık her zaman tercih edilme oranını arttırır ve müşteri memnuniyeti getirir. Mobil uygulama yapmak, tüm dünya teknolojilerini de bilmek demektir. Mobil cihazların dili çok benzerdir ancak İOS ve Android cihazların farklı sistemlerine uygulama hazırlamak değişkenliklere neden olabilmektedir. Mobil uygulama yapmak, gerekli bilgi birikimi ve kurulum düzeni gerektirmektedir. Mobil uygulama geliştirmek için tüm sistemler önceden hazırlanmalıdır. Mobil uygulama geliştirme adımları mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve önemli noktalara dikkat edilmelidir. Değişen ve gelişen teknolojiye ayak uyduramayan mobil uygulamalar kısa sürede unutulacaktır ve yararlı olmayacaktır. Geliştirilmeye uygun yazılımlarla üretilen mobil uygulamalar her zaman kullanılabilir. Yenilenmek, devamlı olarak kullanıma açılan ilk kapıdır bu nedenle yenilenebilir olunmalıdır. Mobil uygulama yapmak birçok işlemin bir araya getirilmesi ve teknolojinin kullanılmasıdır.  

Mobil Uygulama Yaptırmak

Profesyonel mobil uygulama yaptırmak istiyorum” diyen ve fikir üreten herkes için mobil uygulama yaptırmak mümkündür. Yazılım geliştiriciler tasarlanan mobil uygulama fikrini hayata geçirir. Mobil uygulama kurulumu için her işlemi sağlayarak doğru ve kullanılabilir sistemleri ortaya çıkarır. Her mobil uygulama özel olarak tasarlanır ve yaptırmak isteyenin fikrine uygun şekilde dizayn edilir. Mobil uygulama yaptırmak için üretilen fikir oldukça önemlidir. Fikir üretildikten sonra mobil uygulamanın tasarım ve düzeni yapılır. Tasarım sonrasında da mobil uygulamanın kodları yazılıma uyumlu şekilde işlenir. Mobil uygulamanın herkes tarafından görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi için gerekli olan her işlem yazılım geliştirici tarafından ayarlanmaktadır. Yazılım geliştiriciler, mobil uygulamayı İOS ve Android uygulama yapma durumunda indirme mağazasına ekler. Mobil yazılım sistemlerinin bir başkası tarafından kullanılmaması da oldukça önemlidir. Güvenilir ve özel kodlarla birlikte yazılımı yapılan uygulamalar tek ve eşsiz olmalıdır. Başka bir uygulama ile aynı özelliklere sahip olması uygulamayı tekrara ve taklide düşürmektedir. Mobil uygulama yaptırmak isteyenler, uygulamanın test edilmesine de özen göstermelidir. Mobil uygulamanın test edilmesi, doğru çalışıyor olduğuna emin olmak için önemlidir. Mobil uygulama yaptırırken aynı zamanda içerik de eklemek gereklidir. İçerik eklemek mobil uygulamanın kullanım alanını genişletir ve daha fazla kullanılmasını sağlar. Bir uygulamanın birden fazla işe yaraması ve içerisinde fazla özellik bulunması ilgi çekici bir durumdur.  Mobil uygulama yaptırmak belirli bir maliyet de gerektirmektedir. Mobil uygulama fiyatları, değişiklik gösterebilen fiyatlardır. Yazılım geliştiricinin yapacağı işe bağlı olarak, uygulamanın kurulum süresine ve zorluğuna bağlı olarak da fiyatlar değişmektedir. Mobil uygulamaların hayata geçirilmesini sağlayacak her işlem teknolojik bilgi gerektirir bu nedenle yapılan işlemlerin fiyatları da önemlidir. Gelişen teknolojiye uyum sağlamak için mobil uygulamaların özgün, geliştirilebilir, yenilenebilir ve güvenli olması gerekmektedir. Üreticiler tarafından daha önce geliştirilmiş olan ve kullanılmak isteyen mobil uygulamalar ya da kullanılan ancak satılmak istenen mobil uygulamalar da vardır. Satılık mobil uygulama sayesinde kısa sürede bir mobil uygulama edinilebilir. Satın alınan uygulama düzeltim ve değişime müsaitse de isteğe bağlı olarak değişimler sağlanmaktadır. Mobil uygulamaların satılması, teknolojinin kendi içersin de uygulama pazarını yaratmasına yol açmış ve kazanç sağlamaya yardımcı olmuştur.  

Mobil Uygulama Yapmak ve Yaptırmak Arasında ki Farklar

Mobil uygulama yapmak ve yaptırmak arasında ki farklar, aynı işlemlerin farklı şekilde gelişmesidir. Mobil uygulama yaptırmanın özellikleri daha farklıdır. İOS uygulama geliştirme ve uygulama yapma farklı özelliklere sahiptir. İOS cihazların özellikleri ve kullanımı daha farklıdır bu nedenle yazılım değişim yaşar. Mobil uygulama yapan veya yaptıranlar farklı cihazlarda kullanılacak şekilde uygulamaları ayarlayabilmektedir. Bazı uygulamalar hem İOS hem de Android cihazlarda kullanılabilir özelliktedir. Bu özellik mobil uygulamanın daha fazla kullanılmasına yardımcı olur. Farklı sistemler içerisinde gerek duyularak üretilen uygulamalar farklı işlemlere özeldir. Uygulamalarda önemli olan çalışabilir ve ileriye dönük olabilmesidir. Mobil uygulama için yapılan tüm işlemler sıralıdır, bu durum yapmak ve yaptırmakta da değişmez. Android uygulama geliştirme, mobil uygulamalar üretilirken özel olarak kodlama yapılarak sağlanır. Andorid sistemlere uyumlu olan uygulamaların gelişim ve tasarımı diğer cihazlara göre değişim göstermektedir. Tüm cihazlar için uygulama yönetimi farklı yapılır ya da yaptırılır. Yapmak ve yaptırmak arasındaki farklar ise öncelikle şöyledir; 

Genel mobil uygulama farklılıkları

 • Mobil uygulama yapmanın maliyeti daha azdır. 
 • Mobil uygulama geliştirenler daha fazla bilgiye sahiptir. 
 • Mobil uygulama yapanlar web siteleri mobil uygulamaya çevirir. 
 • Uygulama yapılması için gerekli bazı düzenekler vardır. 
 • Mobil uygulamalar yapılırken sürekli çalışma ve takip gerektirir. 
 • Özel yazılımlarla mobil uygulamalar yapan tarafından gerçekleşir. 
 • İOS ve Android cihazların farkı mobil uygulama yapanlar tarafından daha fazla bilinir. 
 • Mobil uygulama yapılırken hizmet edeceği amaç ve çözeceği problem göz önünde bulundurulur. 
Yukarıda verilen bilgiler ve daha fazlası mobil uygulama yapmak için gereklidir. Tüm cihazlara uyumlu ya da yalnızca tek bir cihaz sistemi için gerçekleştirilen mobil uygulamaları yaptırmak konusunda farklılıklar ise şöyledir; 

Mobil uygulama yaptırmanın farkı

 • Mobil uygulama yaptırmanın maliyeti daha fazla olabilir. 
 • Mobil uygulama yaptırmak için yazılım geliştirici bulmak gereklidir. 
 • Yazılım geliştiriciye mobil uygulama yaptırmak için fikri iyi aksettirmek önemlidir. 
 • Mobil uygulama yaptırmak için yapan kadar bilgi sahibi olmak gerekli değildir. 
 • Mobil uygulama yaptıranlar web sitelerini de uygulamaya çevirmesi için yazılım geliştiriciye başvurur. 
 • Mobil uygulama yaptırmak sürekli çalışma gerektirmez. 
 • Mobil uygulama için istenilenler ve gerekli olanlar yapana bildirilir. 
 • İOS ve Android sistemler mobil uygulama yaptıranlar tarafından detaylıca bilinmek gerektirmez. 
 • Mobil uygulamayı ne için yaptıracağı yaptıran için önemlidir. 
 • Mobil uygulama yaptırmak herhangi teknolojik bir düzene gerek yoktur. 
Mobil uygulama yapmak ve mobil uygulama yaptırmak arasında çok fazla fark yoktur. Mobil uygulamalar sayesinde teknoloji daha kullanılabilir bir hal almış ve dünya üzerinde gelişim göstermiştir. Mobil uygulama yapmak, yaptırmak veya hazır bir uygulama satın almak teknolojiyle çalışmak anlamına gelmektedir.  
Yukarı