Neden Bakım Hizmeti Almalıyım?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere mobil uygulama alanında bakım hizmetlerinden ve neden gerekli olduklarından bahsedeceğiz. Mobil uygulamalar bir çoğumuza oldukça tanıdık gelse de, mobil uygulamaların yapım aşamasından ve bakımlarından bir çoğumuzun haberi yoktur. Çünkü mobil uygulamalar bilgisayar üzerinde geliştirildikleri için bu süreçleri dışarıdan gözlemleme şansımız olmaz. Ancak nasıl çoğumuzun her gün bindiği araçlar önce tasarlanıyor, sonra üretiliyor, daha sonra da test ediliyorsa mobil uygulamalar da aynı süreçten geçiyor. Ayrıca nasıl araçlarımızı belli aralıklarla bakıma gönderiyorsak aynı şey mobil uygulamalar içinde geçerlidir. Örnek olarak Android veya iOS işletim sistemleri bir güncelleme aldığında bu önceki sürümlere göre belli değişiklikler (güvenlik, optimizasyon vb.) olduğu anlamına gelir. Sizin uygulamanız bir önceki versiyona göre hazırlandığı için yeni versiyona uygun hale getirilmesi gerekebilir. Bu ve bir çok sebep için mobil uygulamalara bakım yapılması gerekmektedir.     

Diğer bir önemli konu “Test”

Mobil uygulamanızı test etmenin amacı markete çıkıldıktan sonrası ortaya çıkabilecek sorunları önceden tahmin etmek ve bu sorunlara karşı önleyici tedbirler almak; İlk adımda müşterilerimizin karşılaşabileceği test senaryolarını tahmin ediyoruz. Bu senaryolar, bu proje için test ekibimiz tarafından test ediliyor. Bir hata oluşursa gerekli düzeltmeleri yapıyoruz.  Bu sayede uygulamanız fiilen piyasada olduğunda ve müşteri plana göre hareket ettiğinde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta var. Onlarca telefon modeli, onlarca versiyon, onlarca koşul ve bu koşulların kombinasyonları, mobil uygulamalarınız için yüz binlerce olasılık yaratır. Bu durumda ne projeyi onaylayan geliştirici, ne de test eden, bu kombinasyonları % 100 test edemez. Bu şu demektir; uygulamanız piyasaya çıktıktan sonra, öngörülemeyen durumlar veya hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Bunu ilk kez duyuyorsanız, lütfen hemen karamsarlığa düşmeyin. Pek çok şirket bunun olacağını bilir ve bazı ofisler, projeniz piyasaya sürüldükten sonra bir süre size garanti vermeye devam eder. Yani proje tamamlanmış olsa bile bir süre başvurunuzu takip ederek sorunu ücretsiz veya çok düşük bir maliyetle çözerler. 

“Ajansıma güveniyorum, piyasadaki uygulamamda herhangi bir hata olmayacak ve söyledikleriniz bana olmayacak” diyebilirsiniz.  İmkansızı başarıyla gerçekleştirip mobil uygulamayı % 100 hatasız pazara sunsanız bile, yol boyunca daha birçok sorunla karşılaşacaksınız.

Şunu unutmayınız ki uygulamalar laboratuvar ortamında geliştirilirler ve gerçek hayatta test edilmeleri gerekmektedir.

Bu konuları biraz açıklayalım; 

  • Uygulamanızı Siz Değiştirebilirsiniz; Uygulamanızın bir ERP veya CRM sistemine bağlı olduğunu ve web hizmetinde değişiklikler yapacağınızı varsayalım. Geliştirme sürecinin mobil uygulamanızda sorun yaratmaması için başvurunuzu yapan kişinin bu sürece dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durumda bakım servis anlaşmanız varsa, gerektiğinde değişikliklerinizi takip edecek, zamanında müdahale edecek ve hata geldiğinde düzeltme yapacaksınız. 
  • Sürüm değişiklikleri, düzeninizi bozabilir; iOS veya Android olması önemli değil. İşletim sistemi güncellemesi geldiğinde herhangi bir sorun olmaması için mobil uygulamanızın düzgün çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz. Bu hizmetlerin yerine getirilmesi de bakım hizmetlerine dahildir.Giriş sayfasının altında bir Facebook oturum açma butonunun olduğunu varsayalım. Facebook veya iOS’u güncelledikten sonra program aniden çalışmayı durdurdu. Bunun düzeltmek bakim hizmeti kapsamındadır.
  • Düzenli izleme, müşteri şikayetlerinin oluşmasını engelleyebilir. Şimdiye kadar anlatılanlar, gördükleriniz ve müşteri şikayeti alırken fark ettiğiniz hatalar. Ancak izleme hizmetlerinden de bahsedilmelidir.Günün sonunda müşterilerinizi rahatsız edecek ancak görmeyebileceğiniz veya hiç fark etmeyebileceğiniz hataları tespit edebilmek için izlemeyi sürekli izleme olmalıdır.. İzleme genellikle bakım hizmetlerine dahildir ve sorunları siz bunlarla karşılaşmadan veya hatta müşteri bildirmeden çözmeyi amaçlar.

Kısaca: Aslında mobil uygulamanız piyasaya sürüldükten ve garanti süresi sona erdikten sonra, projenizin size teslim edildiğinde düzgün çalışmasını sağlamak için atılan her adım en basit bakım hizmetidir.

Bu nedenle, uygulama geliştirmeden sonra rahat hata yönetimi için bakım hizmetleri almanız şiddetle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir