Softinyo

Pentest Hizmetleri - Softinyo

Pentest Hizmetleri

  1. Anasayfa
  2. Yazılım & Tasarım Hizmetleri
  3. Masaüstü Yazılım Hizmetleri

Siber Güvenlik Hizmetleri, sisteminize gelebilecek olan siber saldırı riskinden etkilenmemeniz için KVKK gereğince birçok projede zorunlu kılınmıştır. Siber Güvenlik; kullanıcı datalarını, sistemi ayakta tutan dinamikleri, cihaz ve veri güvenliğini korumak için saldırılara karşı düzenlenen bir savunma mekanizmasıdır. 


Sistem güvenliğiniz için öncelikle yazılan uygulamanın güvenlik raporları çıkarılır. Bu raporlar sonucunda pentest (penetrasyon) hizmeti sağlanır. Pentest hizmetinin amacı; sistem açıklarını bulmaktır. Pentest hizmetinin 3 farklı yöntemi vardır:


  1. Black Box (Kara Kutu) Yöntemi

Sistemi test edecek Siber Güvenlik Hizmetleri sunan kişi veya kuruma, sistem hakkında önceden herhangi bir bilgi, rapor verilmez. Test edici araştırmaya koyulur. Sistemi tanımaya ve erişmeye çalışır. Saldırı atakları düzenler. Bu yöntemin tercih edilmesi diğer yöntemlere göre daha düşüktür. Zirâ testi yapan firma veya kişi bu yöntemle sistem gereksinimlerine zarar verebilir. Son kullanıcı gözünden sistem test edilmiş olur. 


  1. White Box (Beyaz Kutu) Yöntemi

Sistemi test edecek Siber Güvenlik Hizmetleri sunan kişi veya kuruma, sistem hakkındaki tüm bilgiler, raporlar öncesinden ulaştırılır. Sistemi son kullanıcı gibi çözmekle zaman kaybedilmediği için süreç daha hızlı ilerler. Sürecin hızlı ilerlemesi, sistem açığının hızlıca tespit edilip onarılmasından geçtiği için büyük önem teşkil etmektedir. Sistem sahibi gözünden test edilmiş olur.


  1. Gray Box (Gri Kutu) Yöntemi

Sistemi test edecek Siber Güvenlik Hizmetleri sunan kişi veya kuruma, sistem hakkında kısıtlı bilgiler, raporlar ulaştırılır. Kullanmış olduğunuz sistemin kısıtlı ayrıcalıklarına erişebilen kullanıcılar gözünden test edilmiş olur. BLACK BOX

WHİTE BOX

Sistem bilgileri yoktur

Sistem bilgileri vardır

Sistem işlevi kontrol edilir

Sistemin kodları kontrol edilir

Yazılım bilgisi gerekmez

Yazılım bilgisi gerekir

Kodlara erişim gerekmez

Kodlara erişim gerekir

Deneme yanılmayla gerçekleşir

Kaynak kodlar sistematik test edilir

Uzmanlık gerektirmez

Yüksek bilgi, profesyonellik gerektirir

Fonksiyonellik testi gibidir

Kod testidir

Son kullanıcı testidir

Sistem içi güvenlik testidir

Sistem sahibiyle otomatize çalışması zordur

Kendinden otomatize bir sistemdir

Genel Siber Güvenlik Testidir

Detaylı Siber Güvenlik Testidir

Düşük maliyetlidir

Daha yüksek maliyetlidir


Bu aşamada sizlerin Siber Güvenlik Firmaları arasında tercih nedeni olarak kullanabileceğiniz değerlendirme periyodunun içeriği; hangi yöntemi uyguladıkları, maliyet analizi, ekip kalitesi, resmi taahhütleri gibi etkenler bulunmaktadır. Siber saldırılar her zaman olacaktır. Siber saldırılara karşı savunmanın hukuki ve sistem sağlığı açısından pentest hizmetine ihtiyacı vardır.


Softinyo olarak; pentest hizmeti sunan tek özel yazılım geliştiren firmayız. Sizlerin güvenliğini en üst düzeye taşımak Softinyo Bilişim ve Güvenlik Firması’nın en önceliğidir. Oluşturulan bütün sistemlerimiz bu periyotlar gözetilerek yazılır. 


Soru Sor —

Pentest ile İlgili Tüm Sorularınız İçin

Bize Ulaşın
Yukarı