Softinyo

3 Adımda Yazılım Şirketi Kurmak - Softinyo

3 Adımda Yazılım Şirketi Kurmak

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-06-11 14:39:36

Son Güncellenme Tarihi : 2022-06-11 14:39:36

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz, Bu yazımızda yazılım firması kurmak için yapmanız gerekenlerden ve izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz. Öncelikle bilmemiz gereken bir şey var ki yazılım sektörü diğer tüm sektörlerden çok daha farklı kaynak, bilgi ve yönetim anlayışı gerektiren bir sektördür. Bu bağlamda 0 bilgi ve maksimum kaynak ile hernekadar sektöre girip başarı sağlanabileceği düşünülse de bu bir yanılgıdan ibarettir. Şimdi dilerseniz sizlerle birlikte bir yazılım firması nasıl kurulur adımlar halinde görelim.

1. Çalışma Alanınızı Seçin

Yazılım sektörü kendi içinde birçok alt başlığa ayrılmaktadır. İlk olarak ne geliştireceğinizi belirlemeniz gerekmekte. Bu bağlamda hangi platformlarda ne tarz yazılımlar geliştireceğinizi belirlemek ilk adım için çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca bu adımda verdiğiniz karar pazara girdiğinizde size birçok olumlu ve olumsuz dönüşler sağlayacak. Dolayısıyla bu konu üzerinde kapsamlı araştırma yapıp teknik bilgi bakımından donanımlı kişilerden yardım almanızda fayda olacaktır.

2. Hitap Edeceğiniz Kitleyi Seçin

Hangi sektör için ne tür yazılımlar geliştireceğinizi ve bunları kime satacağınızı bilmek sektöre girdiğinizde sizi birkaç adım öne atacaktır. Çünkü rakiplerinizin birçoğu bu adımı hiç düşünmeden pazara girerek önüne gelen tüm işlere saldırıyor olacak. Bunu sektörde 1-2 yıl geçirdikten sonra anlayacaksınız ve sizi çok şaşırtacak ancak maalesef Türkiye’deki yazılım sektörünün hali günümüzde budur. Bundan dolayıdır ki her yıl yüzlerce yazılım şirketi kurulur ve sene sonunu göremeden batar. Bu bilgi bütün tekniklerin üzerinde kulağınıza küpe olmalı ve bunu adeta benimsemelisiniz.

3. Profesyonel Bir Teknik Ekip Kurun

Ekibinizi stajyerlerden oluşturmayın, bu size ilk etapta düşük maaş ve paradan tasarruf gibi görünebilir. Ancak bu aldatmacaya kanarsanız yazılım sektöründe ucuz personel çalıştırmanın ne kadar zararlı olduğuna kendi gözlerinizle şahit olursunuz. Ve korkarım ki bu ömür boyu unutamayacağınız acı tecrübelerden biri olur. Dolayısıyla profesyonel ve iyi maaşlı personeller sizi başarıya götürecektir. Tabi bununla birlikte personellerinize esnek çalışma saatleri, uygun bir çalışma ortamı ve pozitif bir hava sunmanız gerekiyor. Bu önemsiz görünen detaylar aslında başarılı bir yazılım şirketi kurmanın ve büyümenin anahtarıdır. Ve diğer bütün adımlardan çok daha elzemdir.
Yukarı