Softinyo

Nasıl Kurumsal Logo Yapılır? - Softinyo

Nasıl Kurumsal Logo Yapılır?

Bu size yardımcı oldu mu?
4.65/5.00 Puan (51 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-07-11 19:19:27

Son Güncellenme Tarihi : 2023-07-11 19:19:27

Logo kurumsallaşma yolunda ilerleyen bir firmanın artık vazgeçilmezi haline gelmiş hatta artık firmaların ürün kalitesinin ötesine geçip logolarının yarıştığı bir zamanda sizlerle nasıl kurumsal logo yapılır sorusunun cevabını paylaşacağız.

Logo Nedir?

Logo herhangi bir kurum, kuruluş, özel veya resmi şirketin, organizasyon ve birlikteliğin henüz kurulma aşamasında oluşturduğu; onu renkleri, sembolleri ve içeriğindeki yazılarla yansıtan ve estetik bakış açısını ön planda tutan temsil biçimidir. Daha basit tabirle şirketlerin en görünür ve onları yansıtan sembolüdür.

Logo Ne İşe Yarar?

Logo markalaşma sürecinin temelini oluşturmaktadır. Üretiminde bulunduğunuz aktivitelerin artık en görünür ve akılda kalıcı halidir. Bulunduğunuz sektör bünyesinde birçok rakip firma bulunduruyorsa aynı zamanda artık logo sizin için hem vazgeçilmez hem de markanızı ön plana çıkarak bir kademeye yükselmiş demektir.

Oluşturduğunuz logo estetik olmanın yanı sıra yaptığınız işin temsili sembollerini de içerirse akılda kalıcılığı daha da aktif hale gelmiş olur. Peki akılda kalıcılık neden önemli derseniz de bunu şöyle açıklayabiliriz; bulunduğumuz çağda artık markalaşmış firmaların tanınırlığını en etkin gösterme yöntemleri logolarıdır. Örneğin bir yerlerde iç içe geçen 4 halka veya ısırık alınmış bir elma gördüğümüzde aklımıza hangi firmaların geldiğini söylememize gerek yoktur diye düşünüyorum.

Logolar aynı zamanda kurumsallaşma serüveninde yapılacaklar listesinin bir nevi mihenk taşı görevini üstlenmektedir. Kimi zaman kaliteli bir logo ürünlerinizin tanıtımını yaparken kimi zamansa kaliteli ürünlerinizin size ait olduğunu insanlara gösterir.

Logonun Oluşumundaki Temel Ögeler Neler?

-Renk: logonun neredeyse en temel ögesidir. Kimi logolarda birbiriyle uyumlu renklerin bir araya gelmesi kimi logolarda zıt renklerin birlikteliği kimilerininse tek renk tercihiyle eşsiz bir logo oluşturabilirsiniz. Bu tercihinize bazense psikolojik araştırmalar yön verebilir. Benzer örneklerin en bilineni ise kırmızı rengin iştah açıcı olmasından ötürü yemek sektöründeki firmalar logo renklerinde daha çok kırmızı renge yer vermektedir.

-Tipografi: logonunuz içeriğinde bulunan yazılı alanlardır. Bu alan da renkler gibi birçok fonksiyona sahiptir. Misal kimi logolarda markanın tam adı kimi logolarda baş harfleri kimilerinde ise yalnızca tek harf de bulunabilmektedir. Tabii ki buradaki tavsiyemizde markanın ilkelerine veya ismine sahip bir seçim yapmak en sağlıklı tercih olacaktır.

Tipografi seçiminizde önemli bir diğer husus ise yazı stilinizdir. Buradaki tercihinizi ise okunurluğunu kolaylaştırmak için daha sade bir fonttan yana kullanabileceğiniz gibi öte yandan daha çarpıcı ve karmaşık bir stil isterseniz de ona hitap edebilecek bir yazı fontundan yana da kullanabilirsiniz.

-Görsellik: logodaki tüm sembol, işaret ve benzeri ögelerin bulunduğu alandır. Bu noktada ise bazen işletmenizin özelliklerini gösterirken bazense yalnızca estetik açıdan yaklaşabilirsiniz. Örneğin bir lokantanın logosu çatal-bıçak ikilisini bünyesinde barındırabileceği gibi tabağı temsil etmesi amacıyla yalnızca bir daire de bulundurabilir.

Logo Tasarımınızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Logo tasarımı genel bağlamda belirli kalıplara sahip bir iş değildir. Aksine kendi içinde yüzlerce seçeneği barındıran ve bu seçeneklerle oluşabilecek binlerce kombinasyona sahip bir aktivitedir. Logonun tanımı yaparken zihninizde bazı şeyleri canlandırmış olsak da gelin konunun derinliklerine inip kurumsallaşma yolundaki önemli adımınızda sizlere daha da faydalı olalım.

1-Firmanızın Öyküsü.

Logonuzun tasarımında öncelikle edinmeniz gereken bir öyküdür. Yani firmanızın kurulmasına ilham kaynağı olan bir olay, kurulma aşamasında yaşadığınız ve hatırınızdan asla çıkmayan bir durum veya firmanızı yansıtan yaşanmışlığa sahip hikaye de olabilir. Bunun önemi ise logonuzu firma genelinde sahiplenebilmeniz ve tam anlamıyla sizi yansıtabilmesidir.

2-Öykünüzü Şekillere Aktarmak.

Logonuzun oluşumunda kullanmaya karar verdiğiniz öyküyü artık şekillendirmenin sırası geldi. Bu bağlamda seçeceğimiz şekiller tam karşılık veremese dahi en azından olayları anımsatması, daha tutarlı tercihler yaptığınız anlamına gelecektir. Örnek vermek gerekirse logonuzda bir dağ motifi yer alabilir ve sebebi ise şunlar olabilir: firmanızın kurulduğu bölge dağlık bir araziden oluşuyor olabilir veya somut bir anlamdan çıkıp sizlerin kurulma sürecinde yaşadığınız zorlukları da temsil edebilir. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken hususlardan biri ise çok basit şekillerden kaçınmaktır. Bunun sebebi ise gözümüzün aşina olduğu şekilleri hafızamız çabucak unutmaktadır. Tabii ki akıllara bunun aksi mümkün değil midir sorusu gelecektir ve cevabı kesinlikle evet, örneği ise basit bir tik işaretidir.

3-Şekillerin Arasındaki Yazılar.

Logomuzun içeriğinde şekiller yer aldığı gibi yazılarda yer alabilmektedir. Yazıların seçiminde tercihimizi şekillendiren unsurlar ise yine oldukça fazladır. Yine bu bağlamda tavsiye vermemiz gerekirse şu örnekleri verebiliriz: kısa olan marka isminizin tamamını, uzun olan marka isminizin baş harflerini veya yalnızca sizi yansıtan tek bir harfi tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta yazı stilinizdir. Bazı zamanlarda sadelik en dikkat çekici seçim olabiliyorken bazı zamanlardaysa karmaşanın doğurdu kaos hafızalardan silinmeme sebebi olabiliyor.

4-Logoyu Renklendirme Zamanı.

Şekiller ve yazılar tamamsa artık en çarpıcı aşama olan bunların renklendirilmesine gelinmiş demektir. Renkleri belirlerken bulunan şekillere uyumuna, bulunduğunuz sektörün ağırlık verdiği renklere, ilkelerinizi temsil eden renklere ve estetik uyuma dikkat etmeniz gerekmektedir.  

5-Her şey tamam, sıra son aşamada!

Belirtmiş olduğumuz tüm bu süreçte yanınızda her daim sizlere destek olabilecek, daha ayrıntılı bilgi verebilecek, profesyonel bir ekip olan Softinyo ailesi; logo tasarımınızda hem sizlerin isteklerini tam anlamıyla yansıtabilecek hem de sizlere belirli konularda birkaç basamağı birden atlamanızı sağlayacak tavsiyeleri verebilmek için hazırdır. Sizleri en iyi temsil edecek logonuzun tasarım sürecinde şunu bilmenizi isteriz ki: İyi Tasarım İyi Bir Yatırımdır!

Yukarı