Softinyo

Profesyonel SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalıdır? - Softinyo

Profesyonel SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalıdır?

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-06-04 00:38:17

Son Güncellenme Tarihi : 2022-06-04 00:38:17

SEO danışmanlığı sitelerinizin arama sonuçlarında daha ön sırada olmasına yardımcı olan hizmetlerdir. Günümüzde birçok kişi bir internet sitesinin olmasını arzulamaktadır. Bunun en önemli sebebi kurulumunun kolaylığıdır. İnternet günümüzde neredeyse her evde olduğu için firmalar için de kendilerini tanıtmak, reklamlarını yapmak için güzel bir ortam sunmaktadır. Ayrıca e-ticaret de gün geçtikçe artış sergilemektedir. Siteler sayesinde büyük kârlar etmek, daha az fiyata reklam yapmak ve hedef kitleyi genişletmek mümkündür. Ancak bu durum yalnızca sitenizin üst sıralarda olması durumunda geçerlidir. Zira bir kişi internette ne araştırırsa araştırsın, genellikle ilk sıradan incelemeye başlayacaktır. Dolayısıyla siteniz ne kadar aşağıda olursa hem alacağınız trafik, hem de ürün & hizmet satışı daha düşük olacaktır. Ancak kurumsal SEO hizmeti almak, sıralamanızı yukarı çekerek sitenizi daha kolay kullanmanıza yardım eder.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO sitenizin sıralamasıyla ilgilidir. Bunu anlayabilmek için kullanıcıların siteleri ziyaret etme alışkanlıklarına ek olarak arama motorlarının sıralamalarına da değinilmelidir. Arama motorları bir kullanıcı araştırma yaptığında, kelimelerle ilgili tüm sonuçları listeler. Ancak kullanıcı deneyimini arttırmak için bazı maddelere göre sıralandırır. Ardından da ekranlara getirir. Dolayısıyla sitenizin amacı ve hedefi ne olursa olsun sıranız düşükse alacağınız aylık ziyaretçi de az olacaktır. Böylece büyük bir maddi kayıp da meydana gelecektir. Zira reklamlar da ziyaretçi etmenine göre para kazandırır. Eğer firmaysanız tanınırlık elde edemeyeceğinizi gösterir. Zira internet milyarlarca kişi tarafından kullanılsa da, üstte değilseniz aldığınız trafik size yeterli gelmeyecektir. Google SEO hizmeti de bunun için verilir. Burada yapılan işlemler, arama motorlarının dikkat ettiği hususlara göre düzenlenir. Bu sebeple kısa sürede sitenizin daha üste çıkmanıza yardımcı olur. Profesyonel SEO hizmetleri alınması buna yardım edecektir. Ancak dikkatli seçimler yapmazsanız alacağınız sonuç yine minimum fayda gösterecektir.

Profesyonel SEO Danışmanlığında Neler Olur?

SEO hizmetleri rastgele yapılan işlemlerden meydana gelmez. Aksine her bir maddenin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bunlar genel hatlarıyla şöyledir;

 • Backlink: Kurumsal SEO hizmeti verilirken de yapılan Backlink uygulaması bir başka siteye referans yapılmasını sağlar. Arama motorları bu durumda sizi daha güvenilir bulduğu için sıralamanızı yükseltmektedir. Ancak linklerin kaliteli olması ve sizinle alakalı bulunması şarttır.
 • Dil: Sitenizin hangi dilde olduğu önemli değildir. Sadece ne kadar düzgün kullandığınız, tekrara düşüp düşmediğiniz, gramer hatalarının olup olmadığı gibi maddeler değerlendirilir. Robotlar bunlara olumsuz cevap almışsa sıralamanızı düşürür.
 • Görseller: Sitenizde bulunan her görsel sizinle ve içerikle ilgili olmalıdır. Ayrıca her birinin açıklamaları bulunmalı, boyutları da girilmelidir.
 • URL: URL adreslerinin düzenlenmesi ve daha kısa olması sıralamanızı arttırmanıza yardımcı olur.
 • Mobil uyumluluk: Mobil cihazlara uyumlu siteler robotlar tarafından daha yukarıda listelenmektedir.
 • SSL: Eğer SSL sertifikanız varsa Google sizi daha güvenli bulacaktır. Böylece sıralamanız da yükselir.
 • Anahtar kelime: Sitenizin konusu neyse ilgili anahtar kelimeler URL ve içeriklerde mutlaka kullanılmalıdır.

Profesyonel SEO bu doğrultuda yapılırsa alacağınız sonuçlar daha iyi olacaktır. Bu sebeple firma şu gibi özelliklere sahip olmalıdır;

 1. Alanında gerekli tecrübe bulunmalıdır.
 2. Ekipleri SEO hakkında bilgili olmalıdır.
 3. SEO kapsamına giren her çalışma profesyonel olarak, eksiksizce yapılmalıdır.
 4. Kurumsal bir yapıya sahip olmalıdır.

Böylece sitelerinizden alacağınız sonuçlar da daha iyi olacaktır.

SEO Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Sitelerde temel amaç sahiplerinin zevklerine uygun olması değildir. Google kullanıcı deneyimini ne kadar yükselttiği üzerinde durarak bir inceleme yapmaktadır. Dolayısıyla kurumsal SEO hizmeti verilirken bu maddenin üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda yapılan tasarım çalışmaları, sitenin kullanılabilirliği düzgün planlanmalıdır. Böylece Google olumlu bir yapı göreceği için, sizi daha yukarıda gösterecektir.

 • Site haritasının oluşturulması
 • Robots.txt dosyasının düzenlenmesi
 • Favicon kullanımı
 • Site hızının ölçülmesi ve gerekliyse düzeltilmesi
 • JavaScript ve CSS kullanımının kontrolü
 • Web Vitals – Pagespeed Insights skorları
 • W3C HTML doğrulamasının yapılması
 • Web site URL yapısının kontrol edilmesi
 • Gereksiz kaynakların silinmesi
 • HTML, CSS ve JavaScript sıkıştırmasının yapılması
 • Güncel kütüphanelerden yararlanılması

Bu maddelerde kurumsal SEO hizmeti esnasında verilmektedir. Dolayısıyla SEO için yapılan çalışmalar 1-2 günlük değil uzun süreyi kapsayan bir işlemdir. Tamamlandıktan sonra sonuçlar hemen alınmaya başlanır.

Yukarı