Softinyo

Siber İstihbarat Hizmetleri - Softinyo

Siber İstihbarat Hizmetleri

Softinyo ile güvende kal !

Siber İstihbarat Çözümleri

Siber İstihbarat Hizmeti Nedir?

Siber istihbarat; elektronik olan her cihaza karşı yapılabilecek, yapılması planlanan veya yapılmış olan siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak, bu siber saldırıların amacını, yöntemini ve sonucunu bulmakla yetkili alandır. 

Siber istihbarat; kişisel verileri, sistem verileri gibi pek çok gizli verinin korunması için en önemli hizmettir.  Büyük kuruluşlar bu açıdan zayıfladığında yaşanan veri ihlalleri, kurumları oldukça zarara sokmaktadır. Yasalar gereğince de KVKK kapsamında kişisel verilerin gizliliği ihlaline sebep olabilecek saldırılara açık olan sistemler çok yüklü cezalarla zarara uğramaktadır.  Sadece veri ihlali değil, madden de saldırılara uğramanız durumunda siz veya müşterilerinizin maddi kayıpları çok yüksek olacaktır. Siber tehditlere açık olmanız durumunda bu tür olumsuz etkenlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Siber Tehditler Nedir?

Siber tehdit; veri çıkış ağına veya iletişim ağlarından birine sızılması riskidir. Düşman devletler, terör grupları, kötü niyetli hacker grupları gibi etkenler bu tehditi oluşturan temel unsurlardır. Bu tehditleri farketmek bazı durumlarda oldukça zordur.  Kötü niyetli kişi veya kurumlar sisteme zarar vermeden veri trafiğini kontrol altına alabilir. Bu durumda sistemde herhangi bir bozukluk olmadığı için farkındalık da zor olacaktır. Siber İstihbarat Hizmeti tam da bu noktada düzenli olarak kullanıldığında etkisini görülecektir. 

Siber İstihbarat Hizmetlerinin amacı; planlanan veya uygulanan bu saldırıların ne amaçla yapılacağını, nelere etkisi olduğunu ve kullanılan yöntemin ne olduğunu buna karşı savunma yöntemini belirlemektir. Bu hizmeti aldığınızda hem sisteminizi korumuş hem sistemlere yapılan saldırılar hakkında bilgi toplamış olursunuz hem de bir saldırı gerçekleşmese bile olası tüm durumlara karşı sistemin açıklarını öğrenmiş olursunuz.

Siber İstihbarat Hizmeti 6 aşamalı olarak gerçekleşir.

  1. Aşama

Hedef Belirleme aşamasıdır. İhtiyaç dahilindeki yöntemler belirlenir. Korunma yöntemleri incelenir. Siber saldırı risk analizi yapılır.

  1. Aşama

Veri toplama aşamasıdır. Sistemdeki verilerin hangilerinde açık olduğu belirlenir. Sistem sahibine bu bilgiler iletilir.

  1. Aşama

Verilerin dönüşüm aşamasıdır. Edinilen verilerin karşılaştırılması, zaafiyet tespitlerine karşı detaylı araştırma sürecidir.

  1. Aşama

Dönüşen verilerin analizinin yapıldığı aşamadır. Tespit edilen açıklar bu aşamada tehdit unsuru olarak görülenlerle bunlara karşı savunma mekanizmasının kararlaşması gereken aşamadır.

  1. Aşama

Sistem sahiplerini bu konuda yetkinleştirmektir. Siber İstihbarat Hizmetine ne sıklıkla ihtiyaç duyulacağı, bu çalışmanın faydaları aktarılır.

  1. Aşama

Düzenli olarak Siber İstihbarat Hizmetinin alınmaya başlandığı süreçtir. Birbirini aşama aşama takip eden döngü yaratılmış olur.


Soru Sor —

Siber İstihbarat ile İlgili Tüm Sorularınız İçin

Bize Ulaşın
Yukarı