Softinyo

Artık Yazılım Şirketi Aramanıza Gerek Kalmayacak - Softinyo

Artık Yazılım Şirketi Aramanıza Gerek Kalmayacak

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-06-04 00:39:20

Son Güncellenme Tarihi : 2022-06-04 00:39:20

Web yazılım firmaları kurumsal ya da bireysel ihtiyaçlar sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Bu sistemler bir sorunun çözülmesinde, müşterilere daha iyi hizmet vermekte veya şirket içinde daha iyi iletişim sağlama gibi amaçlara sahiptir. Tasarım çalışmaları ise bir web sitesinin yayın hayatına daha iyi başlamasına yardımcı olur. Ancak gelişen teknoloji bu duruma bir değişiklik de getirmektedir. Zira beta sürümü 11 Haziran 2020 tarihinde yayınlanmış olan GPT-3, yazılım ajansı rolünü yapılabilmektedir. “Generative Pre-Trained Transformer 3” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu teknoloji, Türkçe “Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3” demektir. Temel olarak insanlar tarafından yazılan metinlere benzer içerikler üretebilmek için derin öğrenmeyi kullanmaktadır. Dolayısıyla “özbağınımlı” bir dil modelidir. OpenAI tarafından geliştirilen bu sistem, Avustralyalı bir filozof olan David Chalmers tarafından bugüne dek üretilmiş en ilginç ve önemli bir yapay-zeka sistemi şeklinde tanımlanmaktadır.

GPT-3 Nedir? Ne İşe Yarar?

GPT-3 içerisinde Türkçe de olan birçok dili destekler. Bu sebeple onları algılama ve işleme yeteneğine de sahiptir. Makine öğrenmesi metoduna sahip olan teknoloji, veri madenciliği gibi özellikler de bulundurmaktadır. Bu sayede farklı verileri inceleyerek birbiriyle karşılaştırabilir. Dolayısıyla bağlantı kurabilme, zıtlıkları tespit etme gibi yönleri vardır. En iyi yazılım şirketleri, web tasarım ve yazılım hizmetleri vermekle beraber, GPT-3‘de bir çözüm sunmaktadır. Artık yazılım şirketi aramanıza ihtiyaç kalmayacak. Ancak henüz yeni çıktığı ve beta sürümünde olduğu için sürecin gerçekten hemen olmayacağı, bir geçiş dönemi bulunacağı da hatırlanmalıdır. Dolayısıyla bir projeniz yazılım şirketi hâlâ gerek duyacağınız faktörler arasındadır. Ancak GPT-3 CSS, JSX adı verilen bir JavaScript türü ile Python gibi kodlama dillerini bilmekte ve bunları kullanabilmektedir. Üstelik ilk sunulduğu günden bu yana oluşturduğu tasarımlar da vardır. Dolayısıyla bir süre sonra bir tasarım yahut yazılım yapabilmek için firmalara olan gereksinim, zaman içerisinde düşecektir.

GPT-3 Yazılım Firmalarını ve Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Web yazılım firmaları bir site sahibi olmak veya bir yazılım oluşturmak istiyorsanız anahtar öneme sahiptir. Zira hazır web sitelerine, yazılımlara göre şu avantajlara sahiptir;

  • Tamamen SEO uyumlu tasarımlar yapılır.
  • Site tasarımı ve yazılımlar mobil uyumludur.
  • İşinizden aldığınız verimi arttırır.
  • üşterilerinize daha iyi hizmet vermenizi sağlar.

Bu avantajlar daha da arttırılabilir. Ancak alanında en iyisini bulmazsanız bunları görmemeniz de olasıdır. Bu durum ciddi bir araştırmayı da gerektirir. Ne var ki hızlı çözüm almanız gerekiyorsa bu genellikle şansa bırakılır. GPT-3 tam da burada bir ekstra çözüm sunmaktadır. Her ne kadar hemen kullanılamayacak olsa da zaman içerisinde gelişerek tıpkı bir yazılım şirketi gibi size tasarımlar, yazılımlar yapabilecektir. Ancak bu durum doğal olarak firmaların varlığına bir son getirmez. Ne var ki bir rekabet oluşturacağı şimdiden söylenebilir. Fiyatlar açısından da şirketler bir cazibe oluşturabilmek için düşme yoluna da gidecektir. Ancak bir projeniz varsa bunun için beklemeniz de tavsiye edilmez. Zira bunun etkilerinin görülmesi hızlı bir şekilde olmayacaktır.

Yazılım Şirketleri Nasıl Çalışır?

İnternet siteniz veya firmanızla ilgili bir yazılım yaptırmak veya bir web sitesi tasarımı oluşturmak istiyorsanız temelde iki seçenek vardır. Bunlar hazır ve sıfırdan yaptırma şeklindedir. Hazırlar belirttiğimiz üzere size daha dezavantajlı seçenekler sunar. Böylece aldığınız evrim de düşecektir. Ancak yazılım ajansı bu şekilde değildir. Çalışma mantığı tamamen kullanıcıların etrafında çözülür. Yani bir projenizin olması, ne istediğinizi bilmeniz, gereksinimlerinizi tespit etmeniz gerekir. Sorununuz varsa nasıl bir çözüm aradığınızı temel olarak belirlemeniz şarttır. Aksi halde alacağınız sonuçlar sadece firmalarda değil, GPT-3’te de istediğiniz gibi olmayacaktır. Zira yapay zeka da, firmalar da sizin istediğiniz, amaçlarınız, hedefleriniz üzerinden çalışır. En iyi yazılım şirketleri kurumsal olarak hizmet verdiği için genel hatlarıyla şu gibi süreçlerden sonra tasarım çalışmalarınızı tamamlar;

  • Projenin müşteri tarafından sunulması
  • Kurumsal kimlik çalışmalarının yapılması
  • Grafik tasarımının hazırlanması
  • Kodlamanın yapılması
  • İçerik Yönetim Sisteminin hazırlanması

Tüm bunlardan sonra yazılım şirketi tarafından müşteriye sunum yapılır. Değiştirme istenmemişse tüm çalışma böylece sona erdirilir.

Site Hızının Arttırılması

Google üzerinde bulunan reklamlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını, sitelerinizin daha görünür olmasını istiyorsanız, web adreslerinizin ve içeriklerin açılma hızları yüksek olmalıdır. Zira Google kısa sürede açılan sayfalara daha yüksek puan vermektedir. Ayrıca kullanıcılar da yavaş açılan sitelerde genellikle yükleme süresini beklemez. Bu nedenle SEO danışmanlığı yapılırken hızın arttırılması için gerekli işlemler yapılmaktadır. Bunun için kodlar düzenlenir.

Yukarı