Softinyo

En İyi Yazılım Yapan Firmalar Nasıl Seçilmeli? - Softinyo

En İyi Yazılım Yapan Firmalar Nasıl Seçilmeli?

Bu size yardımcı oldu mu?
0/5.00 Puan (0 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2023-01-03 23:23:33

Son Güncellenme Tarihi : 2023-01-03 23:23:33

Kişisel ya da kurumsal bir yazılım yapmak istiyorsanız ancak kodlama hakkında bilginiz yoksa yazılım yapan firmalar size profesyonel hizmet vermektedir. Günümüzde yazılım şirketi olarak hizmet veren çok sayıda kurum olmakla birlikte, bu durum düşünmeden hareket edebileceğinizi göstermez.  Zira bunların hepsi farklı politikalara, kadrolara, referanslara ve tecrübelere sahiptir. Kısacası hepsinin size sunacağı kalite birbirinden farklıdır. Dolayısıyla karar vermeden önce, şu gibi konuları incelemeniz gereklidir; 
  • Firmanın sektör içerisindeki deneyimi 
  • Sahip olduğu referanslar 
  • Kadrosunda bulunan personeller 
  • Pazarlama ve SEO üzerine başarısı 
  • Hakkında yapılan yorumlar 
  • Sunduğu fiyat olanakları 
Eğer bu maddelere dikkat ederseniz, daha doğru ve kaliteli bir firmayla çalışabilirsiniz. Bunun sonucunda alacağınız neticeler de maksimum seviyede olacaktır. 

Kurumsal Bir Firmayla Çalışmak Önemlidir 

Yazılımızdan daha iyi sonuçlar almak ve gelecekte sorun yaşamamak istiyorsanız kişilerden, aile firmalarından ve kurumsallığını henüz tamamlayamamış firmalardan ziyade profesyonel ve kurumsal olarak hizmet veren şirketlerden hizmet almanız önerilir.  Bu durum daha kaliteli ve ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla çözüm getirecek sonuçlar almanıza yardımcı olur. Ayrıca oluşabilecek sorunları daha kısa sürede çözebilir, ileride geliştirme isterseniz daha pratik çözümler alabilirsiniz.

Kurumsal Olup Olmadığına Bakın 

Yazılım yapmak için her ne kadar programlama dillerinin bilinmesi yeterli görülse de durum böyle değildir. Zira yazılım firmaları içerisinde kurumsal olmayan ya da tam olarak bu süreci tamamlayamamış olanlar da bulunmaktadır.  Kurumsallık bir güven meselesi olup, yaptıkları işten ne kadar iyi ve arzu edilen sonucun alınacağını göstermektedir. Eğer bir firma kurumsal yapıya sahip değilse, bunun anlamı hizmetlerinin de profesyonel olmadığıdır. Dolayısıyla takım çalışması da tam olarak yapılamaz.  Bu durum yazılımcılar arasında ikiliğe fikir ayrılıklarına neden olacağı için, çözülememesine sebep olur. Böylece elde edeceğiniz sonuç da minimum seviyeye iner. Kurumsallaşmasını yapmamış aile kurumlarını tercih etmek, bu bakımdan daha tehlikelidir. Zira yönetimsel sorunlar, projeleri doğrudan etkiler.  Ayrıca bu durum belirsizliğe de sebep olur. Zira kurumsal bir yazılım firmasıyla çalışmak, nerede ne yapılacağını, kiminle iletişim kurulması gerektiğini bilmenize yardım eder. Ancak bu durumun olmaması irtibatı sekteye uğratacağı için alacağınız cevapları da etkiler.  Tüm bu durumlar verimi negatif olarak etkilediği için, tercih yapmadan önce ilk dikkat etmeniz gereken madde ne kadar kurumsal olduğudur. 

Şahıslar ile Çalışmayın 

Her ne kadar programlama dilleri zor olarak kabul edilse de öğrenmek oldukça kolaydır. Burada sadece bir bilgisayar ve kurs gereklidir. Bunlar online olarak erişilebildiği için gerekli azme sahip olan herkes tarafından öğrenilebilir. Bunun sonucunda kişiler gerek kendi başlarına, gerekse yazılım şirketleri ile çalışabilir. Ancak şahısların şahsi olarak hizmet vermesi, sizin için çok sayıda probleme neden olur. Her ne kadar başlangıçta istedikleri fiyatlar daha düşük olabilse de, bu tamamen ön yüzüdür. Zira çoğu lisansını sağlamadığı için ilerleyen tarihlerde ek güncellemeler getirerek, bunları da belirli bir maliyet karşılığında sunar.  Ayrıca tek başına çalışan yazılımcıların büyük çoğunluğu programlarda bir açık bırakır. Bu genellikle kendisinin çözebileceği türde olduğu için, sorunla karşılaştığınızda yine aynı tarafa gitmeniz böylece zorunlu olur.  Her ne kadar kullanıcılar ilk önce fark etmese de, uzun zamanlı olarak düşündüğünüzde şahıslara verdiğiniz meblağlar kat kat yüksektir. Ancak profesyonel ve kurumsal firmalar böyle değildir. Zira ilk olarak kiminle iletişime geçeceğiniz, bir sorunla karşılaştığınızda kiminle irtibat kuracağınız bellidir. Proje başlangıcında kesin bir fiyat olmasa da, size belirli bir fiyat aralığı sunulur.  Bu sizin ortaya koyduğunuz bütçeye göre şekillenir. Her ne kadar fazla olsa da, ardından ödeyeceğiniz para, lisansının olması ve problemsiz şekilde size sunulması sebebiyle yoktur. Sadece geliştirmek isterseniz tekrar bir projelendirme olduğu için, bir ücret doğacaktır.  Ayrıca firmalar, referanslarınızı kesin olarak ortaya koyabilmektedir. Bu nedenle daha güvenilir bir yapıları vardır. 

Web Sitelerini İnceleyin

Eğer yazılım yaptırmak istiyorsanız, ilk olarak kullanıcı odaklı olması gerektiği bilinmelidir. Dolayısıyla müşterileriniz kullanılacaksa onların, kurum içi kullanılacaksa sizin problemsiz şekilde yararlanmanız gerekir. Bu sebeple yazılım firması tercih ederken, çalışmayı düşündüğünüz firmanın sitesini incelemeniz önerilir. Zira kendi sitelerinde daha özenli çalışmış olacakları için, sizin projenizi nasıl yapacakları böylece belli olur. Ayrıca onlara ait siteyi kullanmada, anlamada zorluk çekiyorsanız, bunun anlamı sizin uygulamanızın da aynı sonuçları sunabileceğidir.  Web sitelerini incelemek, ayrıca en iyi yazılım şirketi olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olur. Zira referanslarınıza ve projelerine göre onları değerlendirebilir, buna göre karar verebilirsiniz. Eğer bu sayfa onlarda henüz bulunmuyorsa iki anlamı vardır. Birincisi çalıştıkları kişilerin büyük ve önemli projeler sunmadığı, ikincisi ise yeni kurulduğudur.  Her ikisi de bir güven ve kalite göstergesi olduğu için, size bilmeniz gereken birçok konu hakkında bilgi verir. 

Google Üzerinde Firmayı Araştırın

Bir yazılım yapmak istiyorsanız, en iyi yazılım şirketi ile birçok sonuca ulaşmanız mümkündür. Ancak burada çıkan genel sonuçlar, isminin tarandığında da kolay şekilde gösterileceğini garanti etmez.  Anahtar kelime çalışması, web sitelerinin Google, Yandex gibi arama motorlarında hangi sırada görüntüleneceğini belirlemektedir. İnternet kullanıcıları bildiği gibi en fazla üç sayfa araştırma yapmakta, ardından gelenleri göz ardı etmektedir.  Eğer karar vermeyi düşündüğünüz firma arama motorlarında görüntülenmiyorsa veya üst sıralarda değilse, bunun anlamı yaptığı çalışmaların o kadar kaliteli olmadığıdır. Zira kendi sayfasını ilk sırada gösterememesi, işinde profesyonel olmadığına işaret eder. 

Telefon Numaralarına Bakın 

Kurum içinde size kolaylık sağlayacak ya da müşterilerinize daha iyi hizmet vermenize yardım edecek bir yazılım oluşturmak istiyorsanız, yazılım firmaları istediğinizi hayata geçirmenize destek olur. Ancak firma kaliteli değilse, kayıtsız ya da şahıs ise bahsettiğimiz üzere alacağınız sonuçlar negatif etkilenecektir.  Bu gerek programın istediğiniz gibi olmasına, gerekse maddi anlamda zamanla daha yüksek maliyetlere sebep olacaktır. Firmaya güvenip güvenemeyeceğinizi anlamanın bir yolu da telefon numaralarıdır.  Zira sabit bir telefonu yoksa ve cep telefonu paylaşılmışsa, bu doğrudan kişisel olduğuna işaret eder. Bu nedenle dikkatli olmanız tavsiye edilir. 

Misyon ve Vizyon Bölümlerini İnceleyin 

Yazılım oluşturmak istiyorsanız ve aklınızda tüm ayrıntıları tamamlamışsanız, ardından sadece bir firmaya karar vermeniz gerekir. Bunları detaylı olarak değerlendirmek, sizi başarıya götürüp, götürmeyeceklerini anlamanıza yardımcı olur.  Bunun için kendi sitelerinde bakmanız gereken konulardan bir tanesi de vizyon ve misyon bölümleridir. Her ne kadar birçok kişi bunu göz ardı etse de, aslında büyük bir önemi vardır. Eğer bir firma bu bölümleri oluşturmamışsa hedeflerinin olmadığına ya da buna önem vermediklerine işaret eder. Bu durum dinamik bir yapıda olmadıklarını gösterdiği için, hazırlanan yazılım kaliteli olmayabilir, güncel olarak kullanıcılara hitap etmeyebilir. Misyon ve vizyon bölümleri kurumu daha yakından tanımanıza, hedeflerini ve buna ulaşmak için neler yapıldığını görmenizi ve gelecekte nerelere ulaşmayı düşündüklerini öğrenmenize olanak tanır. 

Görüşmeler İyi Değerlendirilmelidir 

Bir firmadan hizmet aldığınızı söylediğinizde sizden daha ayrıntılı bilgi almak ve detayları konuşabilmek üzere bir görüşme tarihi vereceklerdir. Bu hem size istediğinizi yüz yüze anlatmanıza, hem de aklınızda bulunan sorulara cevap almanıza yardımcı olur.  Eğer bu süreci iyi değerlendirirseniz firmadan daha kaliteli hizmet alabilir, yazılımın istediğiniz tüm durumlara çözüm getirmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi Verin

Bir yazılım oluşturmak istiyorsanız, bunun en üst verimi sunabilmesi için iki gereklilik vardır. Bunların ilki firmayı iyi seçmenizdir. İkincisi ise ayrıntılı ve kesin bilgiler verebilmeniz, ne istediğinizden emin olmanızdır.  Zira özel yazılım firmaları kullanıcıların isteği doğrultusunda hareket eder. En iyisi ile çalışsanız da, yetersiz veya hatalı bilgi vermişseniz alacağınız sonuç doğrudan olumsuz olacaktır. Bu nedenle firma ile görüşmeye katılmadan şu sorulara bir cevap bulmanız gereklidir; 
  • Yazılımı nerede kullanacaksınız? 
  • Yazılımın amacı ne olacak? 
  • Program hangi özelliklere sahip olacak? 
  • Yazılımın hedef kitlesi ne olacak? 
  • Mobil uygulama ise hangi işletim sistemine göre olacak? 
  • MAC kullanımı bulunacak mı yoksa sadece Windows mu olacak? 
Eğer bunları düşünürseniz, firma ile yaptığınız proje görüşmesinde daha doğru ve kesin bilgiler iletebilirsiniz. Böylece yetkililer ne yapılması gerektiğini daha net anlayacağı için, sunduğu çözüm önerileri de profesyonel olacaktır. 

İkinci Görüşme İsteyin 

Firmalardan bir hizmet almak istiyorsanız, öncelikle onlar ile irtibata geçmeniz gerekir. Bundan sonra ilgili yetkililer sizinle iletişim sağlayarak görüşmek için çağıracaktır. Burada yukarıda değindiğimiz maddeler üzerinde durularak, ne istediğiniz anlaşılmaya çalışılacaktır.  Ardından buna göre size öneriler yaparak, daha önce yaptığı çalışmalardan da örnekler gösterecektir. Her ne kadar aklınızda sabit düşüncelerinizin olması şart da olsa, profesyonel fikirleri dinlemek daha iyi çözüm önerisi almanızı sağlar.  Ayrıca sektörü bilen bir kişiden görüş almak eksiklerinizi de görmenize yardımcı olur. Bu nedenle ilk toplantı ardından bir süre değerlendirmek üzere zaman istemek ve ikinci görüşmeyi talep etmek size daha olumlu sonuçlar sunacaktır. Buna ek olarak ilk görüşmede aklınıza gelmeyen birçok konuyu böylece düşünebilir ve yetkililere yöneltebilirsiniz. Örnek olarak arama motorları ve sosyal entegrasyonlar, hangi yazılım dillerinin kullanılacağı ve pingback oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. 

Yorumlara ve Fiyatlara Göz Atılmalıdır 

Yazılım yapan firmaları daha iyi değerlendirerek bir çözüme kavuşmanın ikinci yolu da yorumlara ve fiyatlara göz atmadır. Yorumlar internetten kolaylıkla bulunabilecek yapıdadır. Böylece olumlu – olumsuz tüm kullanıcı görüşlerini bulabilir, buna göre tercih yapabilirsiniz.  Fiyat listesi ise size hizmetlerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamanıza yardım eder. Eğer çok düşükse bu yazılımızın da düşük kalitede olacağını gösterir. 

Yorumlara Bakın 

Eğer bir web yazılımı şirketi ile çalışmayı düşünüyorsanız, karar vermek için önceden onlar ile çalışanların düşüncesini de öğrenmeniz gerekir. Böylece geçmişte kendilerini tercih edenlerin memnun kalıp kalmadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu durum sizin de nasıl sonuçlar alacağınıza işaret eder.  Bunu öğrenmenin ilk yolu Google ya da Yandex gibi arama motorları üzerinde araştırma yapmadır. Eğer firmanın adını araştırırsanız, ilgili yorumlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İkinci olarak da Google Haritalar gibi sistemlere kayıtlı olup olmadığına bakabilirsiniz. Zira burada da yorum eklenebilmekte olup, ilgili görüşlere ulaşmanız mümkündür.  Sosyal medyalar da günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple günümüzde birçok firma kullanıcılara daha iyi ulaşmak, yakından tanımak ve hizmetlerini genişletebilmek için buralarda hesap açmaktadır.  Bu nedenle Facebook ve Instagram gibi platformlarda ilgili firmanın profili varsa, burada paylaşım yaptığı da kesindir. Altında bulunan yorumları okuyarak, merak ettiğiniz konulara kolaylıkla erişebilirsiniz. 

Fiyatlarını İnceleyin

Yazılım yaptırmak isteyen herkesin aklında ne kadar fiyata mal olduğu bulunmaktadır. Bu konuda herkes minimum ücreti ödemek ister. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Zira yazılım sektöründe genel hatlarıyla ortalama fiyatlar vardır. Bir firmanın bunun altına hizmeti şunları gösterir; 
  • Sahip olduğu kadrolar yazılım konuları hakkında geniş bilgilere sahip değildir. Bu sebeple işinizin teslim süresi uzar ve istenen sonuç da alınamaz. 
  • Kurumsal değildir. Profesyonel hizmet sunmadıkları için, ücretleri de düşüktür. Bu durum daha kalitesiz sonuçlar almanıza neden olur. 
  • Sektörde yeni bir firma olup, tecrübesi de fazla değildir. 
Bu durumlar doğal olarak sunduğu fiyatların da ortalamadan daha düşük olmasına sebep olur. Dolayısıyla çok düşük rakamlar ile hizmet sunulduğu belirtiliyorsa, bu duruma karşı dikkatli olunması tavsiye edilir. Yazılım yapmak uzun ve dikkat gerektiren bir iştir. Eğer doğru bir şekilde yapılırsa, amacına yönelik profesyonel çözüm önerileri sunabilir. Ancak firmanın yanlış seçilmesi, problemlerinize bir çözüm sunmaz. Ayrıca tüketiciler kullanacaksa sizin adınıza güvensizliğe sebep olur. Bu nedenle bir yazılım firmasından hizmet alacaksanız, burada yer alan tüm maddeleri değerlendirmeniz önerilir. Böylece hangi firma ile çalışacağınıza daha iyi karar verebilirsiniz.
Yukarı