Softinyo

Yazılım Fiyatları Nelerdir? - Softinyo

Yazılım Fiyatları Nelerdir?

Bu size yardımcı oldu mu?
5/5.00 Puan (4 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-06-04 01:44:47

Son Güncellenme Tarihi : 2022-06-04 01:44:47

Dijital sistemlerin geliştiği günümüzde firmanızı online platformlara taşımak, daha iyi sonuçlar almanıza yardım sunacaktır. Ancak siber güvenlik önlemlerinin alınmaması, şirketiniz için büyük sorunlara neden olacaktır. İnternette buTeknolojinin gelişmesi beraber önemi artan özel yazılımlar, firmalara sorunlarına çözüm bulmasına yardımcı olur. Özel yazılım oluşturmak aynı zamanda işinizi geliştirmek, müşterilerinize daha yakından hitap etmek için bir fırsat meydana getirir. Yazılım geliştirme süreç bakımından uzun soluklu bir iştir. İşin zorluğuna göre haftalar alabilmektedir. Ön ve arka yüz kodlarının oluşturulması bir sonuç alındığını göstermez. Zira kurumların ihtiyacına göre ilerleyen dönemlerde yenilenmesi gerebilir. Bu durumda iyileştirmeler yapılarak, duruma uygun çözümler bulunur. Günümüzde her alt yapı dinamik olarak değişmektedir. Bu nedenle yazılımların ve bilgilerin de buna uygun şekilde ilerlemesi, güncellenmesi arttır. Dolayısıyla özel web tasarım stabil bir yapı aksine canlı bir yapı bulundurmaktadır. Bu durum maliyeti de etkilemektedir. Yazılımınızı ilk oluşturduktan sonra gelecek tarihlerde ihtiyaçlarınız artacağı için geliştirmelerin yolu tutulacaktır. Bu noktada daha iyi çözümler almak istiyorsanız, alanında profesyonel bir firmadan hizmet almanız gerekir. Yazılımın meydana getirilmesi tüm işlemleri sonlandırmadığı için dikkatli planlama yapılmaması, geliştirmelere olanak tanıyan sistem bulunmaması size pratik sonuçlar sunmaz.

Yazılım Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Siber güHer yazılım için belirli bir bütçe ayrılmaktadır. Ancak yazılım fiyatları farklılıklar gösterir. Bunun temel sebebi her bir projenin ayrı olarak ele alınmasıdır. Yazılım firmaların amacı sizin istediğiniz yazılımı gereksinimlerinize tam anlamıyla cevap verecek şekilde, mükemmel bir düzenekte hazırlamaktır. Bunun için öncesinde neye ihtiyacınız olduğu, projeden beklentileriniz ölçülür. Aynı zamanda rakipleriniz konusunda bir araştırma yapılarak yapılması gerekenler ortaya konur. Bu süreçler her bir firma için farklıdır. Fiyatlar belirlenirken bir takım maddeler üzerinden hareket edilerek çözümler bulunmaktadır. Bunlar temel anlamda şu şekildedir;

 1. Modüller: Eğer özel web tasarım ya da yazılım yapılıyorsa ve üyelik oluşturma, üye girişi gibi modül destekleri gerekiyorsa bunlar ücretlendirilir. Her bir modülün entegre edilme süreci farklıdır. Bu nedenle ücret her birinde değişir.
 2. Tasarım: Özel tasarım ve yazılımlar sadece kurumlara yapılmaz. Eğer blog siteleri veya kişisel kullanım için hazırlanıyorsa farklı bir ücretlendirme stratejisi izlenir.
 3. Zaman: Her yazılım ve web sitesi için belirli bir zaman ayrılır. Burada ekiplerin profesyonelliği arttıkça gereken zaman düşecektir. Bu fiyatları da doğrudan etkiler.
 4. Tecrübe: Profesyonel verilen hizmetlerde yıllara dayanan emeğin bir karşılığı vardır. Eğer kesin, sorunsuz çözümler arıyorsanız uzman bir ekipten yazılım almak, size daha kaliteli kullanım teklif edecektir.

Eğer yazılımcı arıyorum diyorsanız, maliyetleri düşürebileceğiniz bazı maddeler vardır. Temiz bir kod yapısı harcanan zamanı düşürecek, böylece fiyatlarda size yardımcı olacaktır. Temiz kod aynı zamanda sitelerinizin Google tarafından daha iyi sınıflandırmasına yardımcı olur. Açılma hızlarını da doğrudan etkiler. Yazılımın esnek yapıda olması, geliştirmeye açık olması ve açık kaynak yazılımlar da fiyatlarda bir düşme oluşturacaktır.

Yazılım Fiyatlarını Belirleyen Ana Faktörler Nelerdir?

Yazılım fiyatlarını etkileyen üç ana faktör yer almaktadır. Bunlar yazılım projesinin türü, boyutu ve geliştirme ekibinin boyutu şeklindedir. Özel yazılım ve web tasarım yaparken bunlar da değerlendirmeye alınmaktadır.

Yazılım Projesinin Türü

Yazılım projeleri temel olarak üçe ayrılmaktadır. Bunların her birinde fiyatlar değişmektedir;

 • Yeni yazılım geliştirme: Bu opsiyonda özel, sıfırdan bir yazılım geliştirilmektedir. Ortada henüz bir program, site bulunmamaktadır.
 • Yazılım modifikasyonu: Bu opsiyonda mevcut bir yazılım, site vardır. Ancak özellikleri yetersiz geldiği için geliştirme yoluna gitmektedir. Lakin bir modül eklemesi yapılmaz.
 • Yazılım entegrasyonu: Bu opsiyonda bir yazılıma yeni bir modül eklenmesi hedeflenmektedir.

Yazılım entegrasyonu: Bu opsiyonda bir yazılıma yeni bir modül eklenmesi hedeflenmektedir.

Yazılım Projesinin Boyutu

Her yazılımın bir boyutu vardır. Projenin boyutu ne kadar büyükse, fiyat da o ölçüde artacak ya da azaltacaktır. Bunlar dört kategoride ele alınmaktadır;

 • Küçük: Bu tür projeler küçük yazılımları, gelişimleri ve entegrasyonları kapsamaktadır. Hata düzeltme, ince ayarlar da bu sınıfta bulunmaktadır. Küçük boyutu sebebiyle gereken zaman daha azdır
 • Orta: Bu tür yazılımlar bir teslimat kapsamında yapılır. Bağımsız çözümleri, entegrasyonları da kapsamaktadır. Mobil uygulamalar, internet ara yüzleri de bu kategoride yer almaktadır. Müşteri ile oturum yapmayı, haftalık kontrolleri gerektirir.
 • Büyük: Bu tür daha fazla derinlik algısı ve karmaşıklık içerir. Web, Android ve iOS üzerine hazırlanan yazılımlar bu kategoride yer almaktadır. Günlük iletişimler yapılar, haftalık durum aramaları, teknik ekiple haberleşmeler yoğundur.
 • Girişimler: Bu tür yazılımların bulunduğu skala büyük projelerin de üzerindedir. Hata işleme özellikleri, günlüğe kaydetme, yüksek güvenlik önlemleri yer almaktadır. Günlük etkileşim ve görüşmeler, üst düzey yönetimle ile haftalık durum çağrıları, üç ayda bir genel, herkesin katılım sağladığı toplantılar yapılır.

Projenizin türü ne olursa olsun en iyi yazılım şirketleri ile çalışmak daha iyi çözümler sunacaktır. Böylece sorununuza en iyi çözümleri bulabilir, hedef kitlenize daha iyi hitap edebilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız projenizin türü neyse iyi bir şekilde anlaşılması, uygun çözümlerin sunulması gerekir.

Geliştirme Ekibi Boyutu

Projelerde yer alacak ekibin boyutu her bir projeye özel olarak belirlenmektedir. Küçük boyutlu projelerde yer almayan bazı personeller, orta ya da büyük kapsamlı işlerde bulunabilir. Bu da fiyatı etkileyen bir etmendir. Eğer alanında uzman firma ile çalışırsanız, gelecek süreçlerde teknik desteği sorunsuz bir şekilde alabilir, geliştirme ve yeni modül eklentilerini yaptırabilirsiniz.

Yukarı