Softinyo

Turizm Yazılımı - Softinyo

Turizm Yazılımı

Bu size yardımcı oldu mu?
3.67/5.00 Puan (6 Değerlendirme)

Yayınlanma Tarihi : 2022-07-09 20:14:46

Son Güncellenme Tarihi : 2022-07-09 20:14:46

Turizm yazılımı, turizm sektöründe daha kaliteli hizmet sunmak ve yoğun rekabet ortamında bir adım öne çıkarak emin adımlarla bir büyüme yakalamak için gereklidir. Turizm sektörü tüm dünyada büyük bir öneme sahiptir ve geliştirilmesi ülkeler için önemli bir konudur.  Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye’de 2020 yılında 15 milyon 971 bin 201 turist misafir edildi. Ulusal ekonomi için büyük bir öneme sahip olan, “Bacasız sanayi”, “görünmeyen ihracat” gibi kelimelerle ifade edilen turizm sektörü, dünya barışının sürdürülebilmesi açısından da önem taşıyor. Ülkeler arası kültürel ilişkiler bakımından da turizm sektörü önemli bir yer işgal ediyor. 

Turizm işletmelerinin sürdürülebilirliğini sağlaması için son trendlere sahip olması ve yeniliklerle sektöre yön vermesi gerekiyor. Bunun için de dijital dönüşüme ayak uydurması hatta öncü olması gerekiyor. Softinyo.com sektöre göre özelleştirilebilen kapsamlı turizm yazılımı portföyü ile işletmelerinin hizmet kalitesini artırıyor. Otel, acente ya da tur operatörleri; rezervasyon, maliyet analizleri, muhasebe, ön büro, müşteri memnuniyet süreçleri, dijital toplantı alanları, mağaza, internet filtreleme, depo, restoran ve Spa alanı kontrolü gibi birçok farklı alanda softinyo.com yazılım çözümlerinin sunduğu avantajlardan faydalanabiliyor. 

Turizm işletmelerinin başarısı her türlü kaynağı en yüksek seviyede kullanmayı gerektiriyor. tüm süreçlerin sağlam bir temele oturtularak yönetilmesinde yazılım çözümleri önemli rol üstleniyor. Softinyo.com turizm yazılımı portföyü, turizm işletmelerinin kaynaklarını tek noktadan uçtan uca yönetmelerini sağlıyor. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi arayışı içerisinde iseniz softinyo.com web sitesini ziyaret ederek ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz. 

Turizm Yazılımının Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Turizm yazılımı; firmalara ve müşterilere birçok kolaylık ve fayda sağlar. Mesela; 

 • Müşterileriniz ödeyeceği tutarı farklı isimlerle farklı tarihlerde ya da farklı ödeme yöntemleri ile ödeyebilirler. 
 • Turlar için, otel listesi, rehber gibi gerekli şeyleri filtreler sayesinde tek sayfada görüntüleyip çıktısını alabilir ya da yollayabilirsiniz. 
 • İndirimleri ve indirimlerin geçerli olacağı tarihi ya da indirim oranını belirleyerek sisteme girebilirsiniz ve böylece sistem ödenmesi gereken fiyatı otomatik olarak hesaplayacaktır. 
 • Otobüs koltuk seçiminde indirim yapmak istiyorsanız koşulları belirleyebilirsiniz.
 • Tek sayfada ödeme imkanı sunabilirsiniz
 • Alt acenteleriniz ya da ofis çalışanlarınız ödemeleri bir  tek sayfada ve hızlıca alabilir. Rezervasyon yaptırılan acente ya da temsilci panelde görüntülenir
 • Verileri hızlı ve tek sayfada girebilirsiniz böylece sistem kullanıcı hatalını engellemiş, personel maliyetini düşürmüş ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Turizm Yazılımı Firmalar İçin Neden Önemlidir?

Turizm, eğlence, konaklama ve seyahat sektörü, tüm dünyadaki küresel ekonomik sistem içerisinde etkisini günden güne artırıyor. Dünya ekonomisine yön veren bu sektörde müşterinin memnun edilmesi ve tatminin sağlanması profesyonel bir iş akışına sahip olmayı ve bunu sürdürmeyi gerektiriyor. Öyle ki sektörün birden çok işletmeye sahip ve çok çalışanlı grup şirketlerinden oluşması onay süreçlerinin işleyiş ve yönetilmesini güçleştiriyor. Turizm yazılımı ile sağlanan iş akış yönetimi çözümü sağlamak bu açıdan önemli ve barındırdığı özelliklerle şu avantajları sağlıyor:

Satın alma işlemi esnasında talep yönetimi teklif ve sipariş gibi birçok onay süreci bulunuyor. Bu iş akış yönetimi tüm bu süreçlerin dijital ortamda kolaylıkla yönetilmesini sağlıyor. 

Turizm sektöründe müşteri memnuniyetini sağlamak müşterinin istek, ihtiyaç ve şikâyetlerinin dinlenerek kısa sürede çözüme kavuşturulması ile mümkün olabiliyor. Tüm bu süreçlerin dijital bir ortama taşınarak ilerlemesi onay süreçlerinin takibini kolaylaştırıyor. Bu sayede işletme hem zamandan tasarruf ediyor hem de müşterilerini memnun ediyor. 

Yine iş alımlarındaki onay süreçleri daha hızlı ve verimli yönetilebiliyor.  Bu sayede dönemsel olarak alınan personel süreçler kısalıyor.

Şirket çalışanlarının izin, seyahat isteği ya da masraf formlarının onay süreçleri gibi süreçler dijital ortamda çok kısa sürede tamamlanabiliyor. Bu sayede turizm işletmeleri zaman kazanıyor ve maliyet tasarrufu yapabiliyor.

Tüm bunların yanında kâğıt tüketiminin azalmasıyla doğaya dayalı turizm sektöründeki işletmeler de çevrenin korunmasını sağlıyor. Turizm yazılımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak, şirketinizi büyüterek rakipleriniz arasından öne çıkmak istiyorsanız softinyo.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Turizm Yazılımı ve Turizm Sektörü

Yeni nesil teknolojiler ile birlikte turizm endüstrisi de dönüşüyor. Bu da kişiselleştirilmiş konaklama ya da tur tekliflerinden, hangi yerlerin gezilip ne zaman ziyarete açık olduğuna kadar müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyi doğru zamanda ve doğru yerde sunabilmeyi bunu yapabilmek için veri analitiği kullanmayı gerektiriyor. Otele giriş ve geceleme, otel durum raporları, günübirlik konaklama durumu ve bununla ilgili tarih ve tarife bazında raporlar gibi birçok rapor hazırlanıyor. Verilerin doğru ve etkin şekilde analiz edilerek anlamlı bir bilgiye dönüşmesini sağlayan turizm yazılımı programları kullanıcılara bazı avantajlar sağlıyor, bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yıllara ve aylara göre konaklama gelirlerinin dağılımları, oda sayıları, otel doluluk durumları, ziyaretçi sayıları ve rezervasyonlar bu raporlar üzerinden takip edilebiliyor. İçinde bulunulan yıl ile geçmiş dönemdeki turist girişi vb. gibi durumlar karşılaştırılabiliyor. Böylelikle, turizm işletmelerinin arz-talep durumunu doğru tahmin ederek kişiselleştirilmiş teklif sunması mümkün oluyor. 
 • Piyasa koşullarına göre bir fiyatlandırma yapmak, hangi yerlerin gezilebileceği gibi konularda veriye dayalı bir planı müşteriye sumak mümkün oluyor. Müşterileri daha iyi anlayan işletmeler her zaman daha fazla tercih ediliyor ve daha iyi deneyim sunuyor. 
 • Temel performans çizelgelerine göre raporlar hazırlanabiliyor. Bu raporlar doluluk oranları, rezervasyon durumları, insan kaynağını durumu vb. gibi konularda bilgi edinmeyi kolaylaştırıyor. Geçmiş yıllara göre değişimlerin takip edilmesi günümüzdeki koşullara göre mali strateji belirlemek için bir öngörü kazandırıyor. Örneğin, geçen yılın rezervasyonlarına dair bir rapor incelenip, güncel yılın aynı döneminde gerçekleştirilen rezervasyonların daha düşük olduğu saptanırsa konuyla ilgili hızlı bir müdahale yapılabiliyor. Gerçek zamanlı takip sayesinde karlılık oranı yönetilebiliyor.
 • Turizm yazılımı sektörle ilgili raporların ve verilerin analiz edilmesini sağlayarak müşterilere doğru fiyatı sunmayı sağlıyor. Rakip otellerin veya işletmelerin müşterilerine sunduğu hizmetleri ve bu hizmetler karşılığında müşterilerin beğeni durumu ortaya çıkıyor. Talebin yoğun olacağı dönemler ile tatil sezonu ziyaretçi sayısı tahmin edilebiliyor. Bu sayede doğru zamanlama ve planlama yaparak gelir düzeyinde artış sağlanabiliyor.
 • Farklı platformlardaki müşteri memnuniyet geri bildirimleri analizi yapılarak konaklamadan başka restoran, SPA, clup, snack bar ya da oda servisi gibi hizmetlerin memnuniyet durumunu takip edilebiliyor. Bu sayede işletme hangi alan ile ilgili iyileştirme çalışmaları yapması gerektiğini görebiliyor. Gelişim planlarının veriye dayalı yapılması sayesinde başarı sağlanıyor. Müşterilerin hangi hizmetlerden hangi yoğunlukta faydalandıkları gibi bilgilerin analiz edilmesi sayesinde doğru yatırım kararı alınarak gereksiz harcamaların önüne geçiliyor.
 • İşletmeler iletişim dili ya da nerelere harcama yapıldığı gibi müşteri eğilimlerini analiz edebiliyor. Bu sayede müşteri nereden geliyor ve isteği ne, hangi hizmeti hangi durumda ve ne zaman kullanıyor gibi soruların yanıtı bulunuyor. Bu yanıtlara göre büyük resmi görebilen işletmeler kişiselleştirilmiş promosyonlar ve kampanyalar sunuyor. Bu sayede zorlu rekabet ortamında bir adım öne geçiyor.

Müşteri Memnuniyeti İçin Turizm Yazılımı Kullanmak Şart Mıdır? 

Turizm sektöründe müşteri profili çok çeşitlilik gösterirken, talepler daha esnek olabilir ve hizmetin daima güncel ve değişken olması gerekir. Bu nedenle turizm sektöründe hizmet vermeye odaklanan işletmelerin kar elde edebilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlaması için değişken koşullara uyum sağlaması gerekir. Softinyo.com gelişen ve değişen dinamiklere uyum sağlayarak müşteri ilişkilerini iyi yönetmeye imkan sunuyor. Turizm yazılımı otel, pansiyon, seyahat acenteleri gibi sektör ortaklarına şu avantajları sağlıyor:

 • Otellerin farklı kategorilerde doğru zamanda iletişim kurmalarını sağlayan misafir verilerini, harcama durumları ve isteklerine göre analiz edebilme imkânı sunuyor. İşletmelerin doğru pazarlama stratejileri yapmalarına ve müşteri sayılarını artırmalarına imkan sağlıyor. 
 • Müşterilerin hepsinin kayıtları tek platformda tutuluyor. Bu sayede müşteri şikâyetleri ve talepleri tek merkezden yönetiliyor. Müşteri şikâyetlerinin giderilmesi için anlık olarak görev dağılımı yapılabiliyor. Raporlama yapılması sayesinde müşterinin daha önce şikâyet ettiği bir konunun düzeltilmesine yönelik karar alınarak müşteri şikâyetlerini ortadan kaldırmak mümkün oluyor.
 • IP santral desteği sunan yazılımlar sayesinde bir müşteri talep ya da şikayetini iletmek için arama yaptığında bilgileri anında ekrana yansıyor. Bu bilgilere göre hızlıca bir çözüm üretmek mümkün oluyor. Dolayısıyla hem zamandan tasarruf sağlanıyor hem de müşteri memnuniyeti artıyor. 

Turizm Yazılımı Kullanmak Nasıl Bir Fayda Sağlar? 

Yeni nesil teknolojiler ile birlikte turizm endüstrisi de dönüşüyor. Bu da kişiselleştirilmiş konaklama ya da tur tekliflerinden, hangi yerlerin gezilip ne zaman ziyarete açık olduğuna kadar müşterinin ihtiyaç duyduğu her şeyi doğru zamanda ve doğru yerde sunabilmeyi bunu yapabilmek için veri analitiği kullanmayı gerektiriyor. Her geçen gün büyüyen ve ülkelerin ekonomisine katkı payı büyük olan turizm sektöründe öne çıkmak hatta öncü olmak için bir turizm yazılımı kullanılması şarttır. Zamanın çok kıymetli olduğu günümüzde, ufak kontroller ile birçok işi ve analizi kolayca yapmak bu yazılımlar ile mümkün oluyor. Müşteri memnuniyeti, hangi ay ya da hangi yıl ne kadar misafir ağırlandığı, misafirlerin nelere para harcadığı ve hangi beklentiler içerisinde olduğu gibi konuların detaylı raporları ve analizleri bu yazılımlar ile rahatça yapılıyor. Böylece boş yere yatırım yapmayıp sizden beklenen hizmete göre yatırım yapmanız sağlanıyor. Böylece bir taraftan tasarruf yaparken diğer taraftan doğru yatırımlar ile gelir oranınız artıyor. Rakipleriniz arasından sıyrılarak bir adım öne çıkmak istiyorsanız softinyo.com web adresini ziyaret ederek, uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz her konuyu bu siteden öğrenebilirsiniz. Dijital teknolojinin her sektörde sıklıkla kullanıldığı günümüzde, turizm sektörü gibi önemli bir sektörün çağın gerisinde kalması beklenemezdi ve öyle de oldu. Bütün yenilikçi programların kullanıldığı ve her ihtiyacın karşılandığı yazılımlar ile şirketinizi büyütmeniz mümkün. Oteller, tur firmaları ya da acenteler olarak müşteri memnuniyetini sağlamak için, şikayetlerin hızlıca çözüldüğü, kişiselleştirilmiş indirimler ya da promosyonlar ile olumlu dönüşler alabileceğiniz, size her konuda detaylı analiz ve raporların sunulduğu turizm yazılımı ile sizde hedeflerinize daha hızlı ve kolay ulaşabilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde geçen yılın rezervasyonlarına dair bir raporu inceleyip, güncel yılın aynı döneminde gerçekleştirilen rezervasyonlarının daha düşük olduğu saptanırsa konuyla ilgili hızlı bir müdahale yapılabiliyor. Gerçek zamanlı takip sayesinde karlılık oranı şirketinizin yani sizin elinizde oluyor. Şirketinizi nasıl daha hızlı büyüteceğiniz ve bu yazılımlara neden ihtiyacınız olduğu hakkında her türlü sorunuza cevap bulabileceğiniz ve profesyonel ekibimiz ile ihtiyacınız olan desteği alabileceğiniz bir platform olan softinyo.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yukarı